12 Haziran 2014 Perşembe 00:06
Tarihi imza yarın atılıyor

YENİ MESAJ / ANKARA

Yarın İstanbul’da Rusya Parlamentosu Erkanı ile Bağımsız Türkiye Partisi arasında imzalanacak işbirliği protokolü ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yazılı bir açıklama yapan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi, ilk turu 10 ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye için bir yol ayrımı olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın görüşmesini değerlendiren Dr. Abdullah Terzi şu açıklamada bulundu: “10 Ağustos’ ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye için bir yol ayrımıdır. Ya dikta rejimine gidiş sürecek, demokratik krallık devam edecek ya da kuvvetler ayrılığı temin edilecek, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti kurtarılacaktır.”

Kılıçdaroğlu’ndan doğru adım

Cumhurbaşkanı seçimlerinde iktidar partisinin kendi parti kademeleriyle görüşmeyi yeterli bularak, parti adayını belirlemeye çalıştığını ifade eden BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi şu açıklamada bulundu: “Bu süreçte iktidar partisi, kendi parti kademeleriyle ve taraftar kesimlerle görüşmeyi yeterli bularak, parti adayını belirlerken; Ana muhalefet partisi geniş bir uzlaşı alanı oluşturmak üzere istişari ziyaretlerde bulunuyor ki bu çok doğru ve gerekli bir adımdır. Sayın Kılıçdaroğlu ve kurmaylarının, Bağımsız Türkiye Partisi’ni ziyaret ederek, Genel Başkanımızdan ve parti kurmaylarımızdan görüş talep etmesi, ortak bir adayın vasıfları konusunda uzlaşı sağlanması çok yararlı olmuştur. CHP Genel Başkanı ve yönetimi, ekonomi tezi dünyaya mal olmuş, ilim ve irfanıyla Türk milletinin tüm medeniyet ve kardeşlik değerlerini öne çıkaran ve “Bağımsız Türkiye” ismiyle siyaset üreten Prof. Dr. Haydar Baş Bey’i ve görüşlerini takdir etmekte ve yararlanma cihetine gitmektedir. Hatta görüşmede, kendileri tarafından meclise kanun teklifleri sunulmadan önce, partimizin de görüş ve kanaatlerini almak istediklerini beyan etmişlerdir.”

Siyasi bir erdem

Açıklamasında “Türk siyasetinde meclis dışı muhalefeti ve görüş sahibi kesimlerin kanaatlerini ülke yararına sentezleyerek çıkış yolu aramak, gerekli bir siyasi erdemdir” diyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi şunları söyledi: “Genel Başkanımız ekonomi teziyle, sosyal devlet projeleriyle, komünizm ve kapitalizmden kaçan insanlığın sığınağı olmuştur. Rusya 1990’a kadar 70 yıl komünizmi, 1990-2005 yılları arası liberalizmi-serbest piyasa ekonomisini uyguladı. Mafya devleti olarak anıldı, özelleştirme ile kaynakları yabancı şirketlere gitti ve sosyal anlamda huzursuzluklara uğradı. Ancak 2005’ten beri Rusya, yeni bir ekonomi modelini Milli Ekonomi Modeli’ni (MEM) uygulamaya koydu. Şimdi Putin dünya lideri, Rusya ise işbirliği yaptığı ülkelerle Doğu’da önemli bir siyasi, ekonomik, askeri güç hâline geldi.”

Yarın tarihi bir imza atılacak

“Rusya Federasyonu Devlet Duma’sı Erkânı ile Bağımsız Türkiye Partisi arasında işbirliği protokolü, Rusya Başkonsolosu’nun da katılımıyla yarın İstanbul’da imzalanacak” açıklamasında bulunan Dr. Terzi şu ifadelerde bulundu: “27 Şubat 2013’te Duma Meclisi’nde Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in tezini dinleyen Rusya, şimdi de Rusya Federasyonu Devlet Duma’sı Erkanı LDP heyeti ile partimiz arasında işbirliği protokolünü, Rusya Başkonsolosu’nun da katılımıyla imzalayacak. Dünya, Milli Ekonomi Modeli ile yeni bir döneme girmiştir. Rusya başı çekmektedir. BRICS ülkeleri, Şanhgay İşbirliği ülkeleri, Avrasya Ekonomi Birliği ülkeleri ve Latin Amerika ülkeleri, Çin ve hinterlandındaki ülkeler tüketim eksenli ve sosyal adaleti sağlayacak bu modele yönelmişlerdir. Avrupa’da da Fransız Marine Le Pen gibi, modeller savaşını öne çıkartan vatanperver ekonomi modelini fark eden siyasiler de ortaya çıkmaktadır. Kaldı ki Avrupalı ve ABD’li yüzlerce akademisyen MEM kongrelerinde, kapitalist dünyanın da bu teze olmazsa olmaz ihtiyacını belirtmişlerdir. Dünyadaki bu değişimi sağlayan tez ve sahibinin, Türkiye’de de takdir edilmesi, görüşlerine başvurulması ve bu konuda görüş alışverişinde bulunulması, Türk siyasetinin gelişimi açısından çok sevindiricidir. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ve kurmaylarının vaki ziyareti, bundan sonraki süreçte ülkemiz ve cumhuriyetimiz yararına istişare ve işbirliği alanlarını geliştirecektir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.