18 Aralık 2008 Perşembe 00:00
Tarım arazileri tekelleşiyor
IMF ve AB güdümlü politikalar tarım sektöründe büyük bir uçurum oluşturdu. Üreticinin yüzde 80'i arazilerin sadece üçte birini kullanırken, yüzde 20'lik büyük üretici arazilerin üçte ikisini işletiyor. ~|~

 Türkiye İstatistik Kurumu, Tarımsal İşletme Yapı Araştırması 2006 sonuçlarını açıkladı. 2006 Tarımsal İşletme Yapı Araştırmasında, tarımsal işletmelerin fiziksel büyüklüklerinin belirlenmesi, tarımsal işletmelerin tip ve ekonomik büyüklüğü temel alınarak sınıflandırılması amaçlandı.

Kapitalizmin tarım versiyonu
Türkiye'de tarımsal işletmelerin yüzde 78,9'u 100 dekardan küçük işletme büyüklük gruplarında yer alırken, bu işletmelerin tasarrufundaki arazi, toplam arazinin yüzde 34,3'ünü oluşturdu. Tarımsal işletmelerin yüzde 21,1'i 100 dekar ve daha fazla işletme büyüklük gruplarında yer alırken, bu işletmeler toplam arazinin yüzde 65,7'sini tasarrufunda bulundurdu. Tarımsal işletmeler yüzde 32,7 ile en fazla 20?49 dekar işletme büyüklük grubunda, tarımsal işletmelerin tasarrufunda bulunan arazi ise yüzde 23,6 ile en fazla 200?499 dekar işletme büyüklük grubunda yer aldı. Araştırma sonucuna göre, tarımsal işletmelerin yüzde 62,3'ünde hem bitkisel üretim hem de hayvan yetiştiriciliği, yüzde 37,2'sinde yalnız bitkisel üretim, yüzde 0,5'inde ise yalnız hayvan yetiştiriciliği yapıldı. Tarımsal işletmenin tasarrufunda bulunan toplam arazinin; yüzde 66,41'ini hem bitkisel üretim hem de hayvan yetiştiriciliği yapan işletmeler, yüzde 33,56'sını yalnız bitkisel üretim yapan işletmeler, yüzde 0,03'ünü yalnız hayvan yetiştiriciliği yapan işletmeler tasarrufunda bulundurdu.

Tarlaların sadece dörtte biri sulanıyor
Tarımsal işletmelerin tasarrufunda bulunan arazinin yüzde 24,1'i sulandı. Arazinin kullanım şekline göre sulanan alan oranları incelendiğinde, ekilen tarla arazisinin yüzde 27,8'i, sebze ve çiçek bahçelerinin (fidelik ve örtüaltı dahil) yüzde 72,7'si, meyve ve diğer uzun ömürlü bitkiler ile içecek ve baharat bitkilerinin kapladığı alanın (fidanlık ve örtüaltı dahil) yüzde 25,8'i, daimi çayır arazisinin yüzde 35'i, kavaklık?söğütlük arazinin yüzde 58,4'ü sulandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137