06 Ocak 2013 Pazar 11:18
TARIM BİTİYOR!
ARAŞTIRMA HABER MERKEZİ
Resmi rakamlara göre ülkemizde 2011 yılı itibariyle 20 milyon 539 bin hektar işlenen tarım alanı bulunuyor. 2002 yılında ülkemizde işlenen tarım alanı 23 milyon 994 bin hektardı. 10 yıllık AKP hükümeti döneminde Türkiye'nin işlenen tarım alanı 3 milyon 500 bin hektar gibi rekor bir düzeyde azaldı. Söz konusu dönemde Türkiye'nin toplam tarımsal alanında da büyük azalmalar gerçekleşti. TÜİK verilerine göre 2002 yılında 41 milyon 196 bin hektar olan Türkiye'nin toplam tarım alanı, 2011 yılında 38 milyon 247 bin hektara geriledi. Türkiye'nin toplam tarım alanı bu dönemde yaklaşık 3 milyon hektar azaldı.

Tarım alanları yabancıların oluyor
Türk tarımını tehdit eden bir başka önemli sorun da tarımsal alanlarımızın yabancılara satılıyor olması. AKP hükümetinin 2012 Mayıs'ında çıkardığı Yabancılara mülk satışına olanak sağlayan yasa ile yabancı özel veya tüzel kişilere satılabilecek tarım arazisi miktarı 2.5 hektardan 30 hektara çıkarıldı. Bakanlar Kurulu'na ise bu alanı iki katına çıkarma yetkisi tanındı. Bu durumda söz konusu üst sınıra 60 hektar demek daha doğru olacaktır. Buna ilaveten bir de mütekabiliyet ilkesi kaldırıldı. Yani bu toprağı satın alan yabancı kişi ya da kuruluşların ülkesinin bizim vatandaş ya da şirketlerimize aynı hakkı tanıması koşulu aranmıyor artık. Türkiye Ziraatçılar Derneği bir açıklamasında, Cumhuriyetin kurulduğu 1923 yılından 2002 yılına kadar yabancılara satılan toplam tarım arazisi miktarı resmi verilere göre 11 milyon metrekareyken bu yasanın çıkmasının ardından 2003–2012 yılları arasında yabancılara satılan tarımsal alan miktarı 90 milyon metrekareyi aştığını ifade etmişti. Söz konusu açıklamada sadece 2012 yılında söz konusu yasanın çıktığı 18 Mayıs'tan Kasım ayına kadar satılan tarım topraklarının büyüklüğü ise yaklaşık 6 milyon metrekare olarak ifade edilmişti. Yani son on yıllık dönemde satılan toprak miktarı daha önceki yaklaşık 80 yıllık dönemin on katına yakın.

Tarımda yabancılar söz sahibi olacak
Türk tarımının yabancıların eline geçmesini kimileri hafife alsa da geçmişte yaşananlar günümüzde yaşanabilecekleri ortaya koyuyor. 1923 yılından önce ülkemizin en verimli topraklarının büyük bir bölümü doğrudan yabancıların elinde bulunmaktaydı. Bu dönemde bu toprakların kullanımı, yetiştirilecek tarım ürünlerinin belirlenmesi hakkı ve benzeri birçok haklar tümüyle yabancılara ait hale gelmişti. Bu hakkı geri almak için Lozan'da çok büyük mücadeleler verildi. Şimdi ise hükümet eliyle Türkiye'nin Lozan'da geri kazandığı haklar yeniden yabancılara veriliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.