27 Aralık 2010 Pazartesi 00:00
Tarım bitti göç başladı


Köyden kente göç sorununu değerlendiren Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Tarımın ve hayvancılığın hiçbir çekici tarafı, cazibesi kalmadı. Bu göç, biten tarım ve hayvancılığın eseridir" dedi
~|~

Türkiye'de son dönemde köyden şehre büyük bir göç yaşanıyor. Büyükşehirlerin nüfusu hızla artarken, Anadolu'da birçok köy artık tamamen boşalma noktasına geldi. Bir türlü çözülemeyen köyden kente göç sorunu Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın da gündemindeydi. Siyasilerin yanlış uygulamaları sonucunda tarım ve hayvancılığın hiçbir cazibesinin kalmadığını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, siyasi iradenin tarım köylüsüne şehre hicret etmek dışında bir seçenek bırakmadığına dikkatleri çekti. Aç kaldığı için yerini yurdunu terk eden vatandaşlarımızın şehirde de açlığa mahkûm edildiğini söyleyen BTP Genel Başkanı bu göçün tersine çevrilmesinin mümkün olduğunu ama bunun için tarımı canlandırmak ve hayvancılığa destek vermek gerektiğinin altını çizdi.

Köylü şehirde de aç köyde de?

Büyük ümitlerle şehirlere göç eden köylü aradığını orada da bulamıyor. "Yanlış uygulamalar insanımızı hem köyde hem de şehirde aç bırakıyor" diyen Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Tarımın ve hayvancılığın hiçbir çekici tarafı, cazibesi kalmadı. Köyler tarımın ve hayvancılığın yapıldığı bölgelerdir. Yetiştirdiği ürün para etmeyen, yetiştirdiği hayvanı para etmeyen insan ya aç kalacak orda kalmak için ve yahut da karnını doyurmak için başka yerlere hicret edecek. İnsanlar şehre göç ediyorlar. Ama gel gör ki şehir hayatında da onlara verilecek iş imkânları olmadığı için şehirde de aç kalıyorlar, köyde de aç kalıyorlar."

Tarım ve hayvancılığa daha fazla destek verilmeli

Köyden kente göçü tersine çevirmenin mümkün olduğunu dile getirdiği konuşmasında Meclis'te görüşülen bütçeye dikkatleri çeken Prof. Dr. Haydar Baş, "Bütçede tarım ve hayvancılığı desteklemek için ayrılan pay acilen arttırılmalıdır. Aksi takdirde, hem bu sektörler hem de insanımız biter" dedi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Bu göçü tersine çevirmek tarımı canlandırmak, hayvancılığa kan vermekle mümkün olabilir. Mesela bu yıl Türkiye 5 milyar değil de 15 milyar lira tarıma ayırdığını bir bütçe olsaydı, 10 milyar lira da hayvancılığa ayırdığı bir bütçe olsaydı şehre akın edip gelen vatandaşların tamamı köylerine dönerlerdi. Niye? 'Bizim yetiştirdiğimiz ürünler ciddi para ediyor. 5 kuruşa üretiyoruz, 15 kuruşa satıyoruz' diyen insanlar niye köylerine gitmesinler? Şimdi vatandaş ne yetiştirse para etmiyor. Niye dönsün köyüne?"

Borç sorunu çözülmeli

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yapılması gerekenleri sıralarken tarım kesiminin devlete ve bankaları olan borçlarının silinmesi gerektiğini söyledi. BTP Lideri şöyle konuştu: "Böyle tarım ve hayvancılık politikası olmaz. Bu durum devam ettiği müddetçe şehre göç eden insanın bir daha köyüne dönmesi mümkün olmaz. Onu yapacak olan bir iktidar lazım. Bu iktidar da şüphesiz ki tarım köylüsünün devlete olan borcunu silmelidir. Bugün yüzlerce milyar tarımda iştigal eden vatandaşlarımızın bankalara ve devlete borcu var. Tarım köylüsü bu borçlardan da kurtulmak istiyor. Devlet bunlara bir imkân tanıyor mu? Tanımıyor. Öyle bir iktidar olacak ki bu borçları silecek."

Bir daha yanılmayın

"Biz bugün yaşananları yıllar önceden haber verdik ve kendi çözümlerimizi de anlattık" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, bir daha yanılgıya düşmeyin uyarısında bulundu BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Biz bunu vatandaşlarımıza söylemiştik. Ama vatandaşlarımızın bir kulağından girdi öteki kulağından çıktı. Onun için de yani kendi ektiklerinin karşılığını biçiyorlar. Biraz da düşünmeleri, akıllarını başlarına almaları lazım. İçlerinde ajanlar ve maaşlı insanlar var, onların dediğini dinliyorlar ve kendi ayaklarına kurşun sıkıyorlar. Ayıkmaları lazım, sakın böyle bir yanılgıya bir daha düşmesinler."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100