23 Mayıs 2014 Cuma 00:08
Tarımda büyük kriz

HABER MERKEZİ

Kuraklık tarımı kesiminin belini büktü, özellikle İç Anadolu bölgesinde ve Çukurova’da kuraklıktan kaynaklanan ciddi bir kayıp söz konusu. Bu bölgelerde buğday başta olmak üzere tahıl ürünleri tarlada kaldı. Sıkıntının en yoğun olarak hissedildiği yerlerden biri Aksaray. Yüzde 70 kıraç alana sahip olan Aksaray’da bu alanlarda yüzde yüze yakın kuraklık yaşanırken, ekilen hububatlar tarlada kaldı. Kuraklık bilânçosunu belirlemek için sahaya inen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası ekipleri, Aksaray genelindeki tarım arazilerinde inceleme yaptı. Yapılan incelemeler sonucu kuraklığın korkunç boyutları bilimsel olarak da gözler önüne serilirken, çiftçiler borçların ertelenmesini istedi.

Buğday tarlada kaldı

Tarım arazilerindeki kuraklığın verdiği zararları yerinde tespit etmek için sahaya inen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, Türkiye’nin bu yıl tabi afetlerle karşı karşıya kaldığını, önce don ve sonrasında yağmurun yağmaması ile birlikte kuraklığında kendisini iyiden iyiye gösterdiğini ifade etti. Zabun, “Türkiye’de tabi afetlerle karşı karşıya kalındı. Mart ayında don olayı vurdu, bununla birlikte ülke genelinde yağışların az olması nedeniyle meteorolojik kuraklık söz konusu. Çok yerlerde de yetiştirilen hububat ürünlerimizde çıkışlarda azalmalar oldu. Hatta birçok yerde de ürünün alınması mümkün değil, yüzde yüz zararlar var. Yapmış olduğumuz arazi incelemelerinde bu bölgede yüzde 70 civarında hububatlarda verim azalması söz konusu. Çok yerlerde de yüzde yüz diyebileceğimiz ürünlerin büyümediği, arpaların biçilemez durumda olduğunu gördük” dedi.

Yüzde yüz kuraklık kaybı!

Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ise ziraat uzmanları ile birlikte tarım arazilerinde yaptığı inceleme de yüzde yüz zarar gören kesimler olduğunu belirterek, “Bilindiği üzere son yılların en kurak yılını yaşıyoruz. İlimizin tarım arazisinin yaklaşık yüzde 70’i kıraç alandan oluşuyor. Yüzde 70 alanda yaklaşık yüzde yüze yakın verim alınamayacak. Bu sene bu arazilerimize biçer giremeyecek pozisyona geldi. İşte arazide gördüğümüz gibi, üreticimiz ciddi şekilde sıkıntılı. Tabi yüzde 29’a yakın da sulu arazimiz var. Buralarda da yüzde 50’e varan oranlarda sıkıntımız var. Bu sene ciddi şekilde rekolte düşüklüğümüz olacak” şeklinde konuştu.

Bu sene saman bile bulamayacağız!

Kuraklıktan yakınan ve bu yıl hiçbir ürün alamayacaklarını belirten çiftçilerden Ramazan Özcan (58), borçlarını ödeyebilmek için mallarını satışa çıkardıklarını belirterek, “Mallarımızı satıyoruz, mallar ölü fiyatına gidiyor. Yani devletten biz bir borçlarımızın ertelenmesi için destekler bekliyoruz. Kuraklıktan dolayı ekimden hiçbir şey alamadık. Buğday, arpa, ekili hiçbir şey alamadık. Şu anda biçilecek hiçbir şeyimiz yok” dedi. Çiftçi Kuddusi Bilgiç (49) ise ürün kaldıramayacakları için hiçbir ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını belirterek, “Yüzde 50’si falan güzden topraktan hiç çıkamadı. Bu sene köylü olarak şaşkınız. Tohum yok, hayvanlarımıza yem, saman dahi yok. Şu anda hızlı mal satışımız var. Yemimiz yok, samanımız yok. Kuraklık yüzünden yem, saman bulamayacağımızdan, ekin ekemeyeceğiz. Tohumumuz dahi yok. Kredileri ödemek için malları satıyoruz. İhtiyaçlarımızı karşılamak için malları satmak zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.

Tarımda işler giderek kötüleşiyor

TÜİK’e göre, üretim miktarlarının bu yıl geçen yıla göre tahıl ürünlerinde yüzde 10.1, meyvelerde yüzde 4.5 azalacak. Tütün üretiminin 2014’te yüzde 22.2 azalarak 70 bin ton olacağı tahmin ediliyor. Gerçek oranlar ise çok daha yüksek. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2014 yılına ilişkin Bitkisel Üretim 1. Tahmini verilerine göre, tahıl ve meyve üretiminin geçen yıla göre azalması bekleniyor. Buna göre, yurt genelinde yaşanan kuraklık ve don olayı nedeniyle üretim miktarı tahıl ürünlerinde yüzde 10.1, meyvelerde yüzde 4.5 azalacak. Tahıl ürünleri (buğday, arpa, çavdar vesaire) üretim miktarlarının 2014’te geçen yıla göre yüzde 10.1 azalarak yaklaşık 33.7 milyon ton, buğday üretiminin yüzde 10.4 azalarak yaklaşık 19.8 milyon ton, arpa üretiminin yüzde 12.7 azalarak 6.9 milyon ton, çeltik üretiminin yüzde 1.1 azalarak 890 bin ton, dane mısır üretiminin de yüzde 6.8 azalarak 5.5 milyon ton olması öngörülüyor. Baklagillerin önemli ürünlerinden nohudun yüzde 11.1 azalarak 450 bin ton, kırmızı mercimeğin yüzde 1.3 artarak 400 bin ton, yumru bitkilerden patatesin ise yüzde 4.8 artarak 4.1 milyon ton olacağı tahmin ediliyor.

Meyvede de üretim düşecek

Meyve ürünlerinin üretim miktarının 2014’te geçen yıla göre yüzde 4.5 azalarak 17.4 milyon ton olacağı öngörülüyor. Meyveler içinde önemli ürünlerin üretim miktarlarına bakıldığında, geçen yıla göre elmada yüzde 18.4, şeftalide yüzde 4.5, kirazda yüzde 7.8, kayısıda yüzde 55.1 azalış bekleniyor.

Prof. Dr. Haydar Baş uyarmıştı

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yıllardan bu yana Türk çiftçisinin bugün yaşadıkları konusunda uyardı. 12 yıl önce yaptığı bir konuşmada tarım köylüsüne seslenen Prof. Dr. Baş şunları söylemişti: “Beni iyi dinleyin. Bunların tarım diye bir derdi, bir projesi ve programı yok. Senin ‘oy’unu alacak ve en sonunda seni toprağından edecek. Ürününü satamayacaksın, sonunda aldığın borçları ödeyebilmek için toprağını satacaksın.”

Tarımı ayağa kaldıracak model

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş her fırsatta Türk tarımının ancak Milli Ekonomi Modeli ile ayağa kalkacağını belirtiyor. Bağımsız Türkiye Partisi’nin tarım politikalarını belirleyen Milli Ekonomi Modeli’nde yer alan milli tarım projelerinden bazıları şöyle:

1- Tâhditler kaldırılacak. 

2- Devlete ait topraklar uzun vadeli, sembolik ücretler karşılığında kiraya verilecek. 

3- Ürün fiyatları üretici kooperatif üzerinden belirlenecektir. Hem devlet desteğini hem de iç piyasa fiyatını beraber alacaktır. 

4- Devlet çiftçinin yetiştirdiği ürünün yüzde 50’sine en az 6 ay evvelinden avans verecektir. 

5- Çiftçiye emeklilik desteği ve doğal afetlere karşı sigorta desteği sağlanacaktır. 

6- İthal ürünlere karşılık yerli üretici devlet tarafından korunacak. 

7- Tarım içim gerekli olan finansman, elde edilen üretim karşılığı senyoraj geliri ile karşılanacaktır. 

8- Devlet tarıma bağlı sanayi üzerine yatırım yapmak isteyen girişimcilere, “proje mukabili sıfır faizli krediler” ve “gerekirse geri ödemesi üretim veya ürün” olacak türden kredi verecektir. 

9- Devlet çiftçinin ürettiği ürünlere pazar garantisi verecektir. 

10- Gübre ve tarım ilaçları konusunda yatırımlar teşvik edilecektir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137