06 Şubat 2013 Çarşamba 11:20
Tarımda fiyatlar üreticiyi üzdü
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ürünlerinin fiyatlarının üreticiyi sevindirmediğini belirterek, “Gübre, mazot, elektrik gibi ürünlerin fiyatları artarken, finansman maliyeti ortadayken, çiftçinin ürettiği ürünün fiyatının bir yıl önceki fiyatın yüzde 7.57 altında kalması kabul edilebilir bir durum değildir” dedi. Bayraktar, yaptığı açıklamada, üretici fiyatlarında genel enflasyonun, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.18, tarımda yüzde 2.62, tarım, avcılık ve ormancılıkta yüzde 2.95, tarım ve avcılıkta yüzde 3.23 gerilediğini belirtti. Ocak ayında tarım içinde yer alan ormancılık ve tomrukçulukta fiyatların yüzde 9.02, balıkçılıkta ise yüzde 13.24 arttığını bildiren Bayraktar, şu rakamları verdi: “Ocak ayı itibarıyla son bir yıllık dönemde, genel enflasyondaki yüzde 1.88 artışa karşın tarımda yüzde 7.57, tarım, avcılık ve ormancılıkta yüzde 8.03, tarım ve avcılıkta yüzde 8.16, ormancılık ve tomrukçulukta yüzde 3.44 düşüş, balıkçılıkta yüzde 14.41 artış oldu. On iki aylık ortalamalara göre, Ocak ayı itibarıyla son bir yıllık dönemde, genel ÜFE yüzde 5.33 artmışken, tarımın genelinde enflasyon yüzde 4.63, tarım, avcılık ve ormancılıkta yüzde 4.33, tarım ve avcılıkta yüzde 3.94, ormancılık ve tomrukçulukta yüzde 17.88, balıkçılıkta yüzde 19.41 enflasyon yaşandığını görüyoruz. Üretici fiyatlarının tarımda, Ocak ayı itibarıyla son bir yılda yüzde 7.57 düşmesi, girdi fiyatlarının arttığı bir ortamda çiftçiye sıkıntı veriyor.”

Çiftçi emeğinin karşılığını alamıyor
Çiftçinin emeğinin karşılığını alamadığını vurgulayan Bayraktar, “Gübre, mazot, elektrik gibi ürünlerin fiyatları artarken, finansman maliyeti ortadayken, çiftçinin ürettiği ürünün fiyatının bir yıl önceki fiyatın yüzde 7.57 altında kalması kabul edilebilir bir durum değildir” dedi. İşlenmiş gıda fiyatlarının son dört aylık dönemdeki yüksek oranlı aylık artış eğiliminin ardından Ocak ayında yüzde 0.58 oranında yükseldiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “Yurt içi buğday fiyatlarındaki yukarı yönlü seyre paralel olarak ekmek ve tahıllar grubundaki fiyat artışları sürerken ekmek ve tahıl dışında kalan işlenmiş gıda ürünlerinin fiyat artışları yavaşlamıştır. Bu çerçevede, yıllık işlenmiş gıda enflasyonu yüzde 8.85'e gerilemiştir. Üretici fiyatlarında ise mevsimsellikten arındırılmış tarım fiyatlarındaki gerileme sürdü. Ocak ayında, bitkisel ürünler ile meyve ve sebze fiyatları yüzde 1.64, canlı hayvan üretici fiyatları yüzde 7.35 geriledi. Buğdayda Mayıs ayından bu yana fiyatlar yüzde 17.2 arttı.” Bayraktar, çiftçinin, fiyatlarda istikrar istediğini, ne tüketiciyi mağdur edecek oranda fiyat artışı, ne de sektörü mağdur edecek oranda fiyat düşüşünden yana olmadığını sözlerine ekledi. HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.