24 Aralık 2002 Salı 00:00
Tarımdaki çöküş frenlenmeli

Türk tarımının çöküş noktasına sürüklendiğine dikkat çekilen 'Türk Tarımının Sorunları' raporunda; 30 milyon insanın geçimini sağlayan sektöre, bütçeden ayrılan payın yüzde 10'lara düşürülmesi eleştirildi

Son yıllarda uygulanan yanlış tarım politikaları sonucu, üretim girdilerinin anormal derecede arttığı, bunun da üretimi olumsuz yönde etkilediği açıklandı. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, Soya Üreticileri Birliği Başkanı Suat Kalfave Turunçgil Yetiştiricileri Derneği Başkanı Uğur Paksoy, "Adana ve Türk Tarımının sorunları" konusunda hazırladıkları raporu basın açıklamasıyla duyurdular. Raporda, tarımın ve köylünün sorunlarını anlamadan, Türkiye'nin sorunlarını anlamanın mümkün olmadığı, 70 milyonu bulan ülke nüfusunun yaklaşık 30 milyonunun kırsal kesimde yaşayarak tarımla geçimini sağladığına dikkat çekildi. Tar~|~ımın ulusal gelirden aldığı payın, uygulanan tarım politikaları nedeniyle, son yıllarda yüzde 10'lara kadar düştüğü ifade edilen raporda, "Son yıllarda uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle, üretim girdileri anormal derecede artmış, bu da üretimi olumsuz yönde etkilemiştir. Bundan hem üretici hem de ülke ekonomisi zarar görmüştür. Üretim girdilerinin yüksek olması nedeniyle, ürün maliyetleri artmakta ve neticede dış pazarlarda dünya ülkeleri ile rekabet etme gücümüz azalmaktadır" dedi.

Prim sistemi sürdürülmeli
Tarımsal ürün fiyatlarının serbest piyasa koşullarına göre oluşturulması, halen uygulanmakta olan prim sistemindeki yanlışlar düzeltilerek sisteme devam edilmesi istenen raporda daha sonra "Tarımsal ürünlerin üretiminde kullanılan girdilere uygulanan vergiler azaltılmalıdır. Tarım satış kooperatifleri ve birlikleri yeniden yapılandırılarak, özerk yönetime ve ekonomik bağımsızlıklarına kavuşturulmalıdır. Üreticilere uygulanan doğrudan gelir desteği yeniden düzenlenmelidir. Şeker yasası yeniden gözden geçirilerek, mısır üretimini olumsuz yönde etkileyen ve serbest pazar ekonomisi ile çelişen kısmı yasadan çıkarılmalıdır. Tarım ürünleri sigorta kanunu en kısa sürede çıkarılmalı ve Ziraat Bankası'na ait çiftçi kredi faizleri makul bir seviyeye çekilmelidir.

Binlerce çiftçi borç batağında
Tarımdaki çöküş, Türkiye'nin genelinde binlerce çiftçinin borç batağına saplanmasına yolaçtı. Nevşehir'de çoğunluğu tarımsal sulama yapan 3 bin 255 çiftçinin, TEDAŞ, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne, yaklaşık 90 trilyon lira borçları bulunduğu belirtildi. Turizmin yanı sıra tarımın da en önemli ekonomik gelir kapısı olan şehirde, çiftçilerin yüzde 70`i patates tarımı ile uğraşıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.