06 Nisan 2006 Perşembe 00:00
Taşınacaklar!
Deprem açısından kesin risk taşıdığı bilimsel raporlarla kanıtlanan yerleşim yerleri yasak bölge ilan edilecek. Buralarda yaşayan vatandaşlar ise güvenli yerlere taşınacak. ~|~


17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden geçen sürede çok fazla yol alınamamış olması üzerine harekete geçildi. "Deprem Bakımından Yapı Yasaklı Alanlardaki Yerleşimlerin Güvenilir Alanlara Nakline Dair Kanun Tasarısı" önceki akşam Meclis'e sunuldu.
Bakanlar Kurulu, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın önerisi üzerine yapı yasağı getirebilecek.
Tasarıyla, yeni yerleşim alanlarının muhtemel nüfusu ve sosyo?ekonomik şartları gözetilerek, gerekli görülecek her türlü nitelik ve ölçekteki yerleşim planları İmar Yasası hükümleri çerçevesinde Bayındırlık Bakanlığı'nca "yapılması, yaptırılması ve onanması" öngörülüyor.

Saptanan yapı yasaklı ve yeni yerleşim alanları Resmi Gazete ile yüksek tirajlı bir ulusal gazete ve yüksek tirajlı bir mahalli gazetede duyurulacak. Nakline karar verilen deprem bakımından yapı yasaklı alandaki mülk sahipleri, söz konusu gazete ilanını izleyen üç ay içerisinde, yeni yerleşim merkezlerine nakil taleplerini içeren bir dilekçeyle valiliğe başvuracak. Bakanlık, bu 3 aylık süreyi bir defaya mahsus olmak üzere 45 gün uzatabilecek.

Arazi bedava
Bakanlar Kurulu kararı ile yeni yerleşim alanlarındaki inceleme, araştırma, planlama, proje ve inşa işleri; bu işlerde ihtisas sahibi kamu ve özel hukuk tüzel kişileri veya bunların kuracağı tüzel kişilikler eliyle yaptırılabilecek. Kamu veya özel kurumların yeni yerleşim alanlarının inşasına talip olmaları halinde ise ilan edilmiş yeni yerleşim alanlarındaki arsa ve araziler bedelsiz olarak tahsis edilebilecek.
Ancak bu konudaki hizmetler bakanlığın denetim ve sorumluluğunda olacak. Özel şirketlerin seçiminde kar amacı gütmeyen veya kamu yararına çalışanlara öncelik tanınıp, ön fizibilite raporları ve projeleri gözönünde bulundurulacak.

Doktor istihdamında dengesizlik
Van Bölge Tabipler Odası Yönetim Kurulu, ''ülkenin doğusunda doktor açığı, batısında ise doktor yığılması yaşandığını" bildirdi. Van Bölge Tabipler Odası Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, ülkede sürekli doğudan batıya bir sağlık personeli ve hasta göçü yaşandığı, Doğu ve Güney Doğu'ya gelen başta doktor olmak üzere sağlıkpersonelinin, zorunlu hizmet süreleri dolduktan sonra batıya tayin istediği ifade edildi.
Açıklamada, basında çıkan (bir doktora 9-10 bin YTL maaş verilmesine rağmen doğuya doktor gönderemiyoruz veya gitmiyorlar) şeklindeki beyanların, bölgede 1200 YTL maaşla çalışan hekimleri rencide ettiği kaydedildi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.