04 Eylül 2004 Cumartesi 00:00
Tavizler vererek ülke düzlüğe çıkmaz

BTP MYK üyesi Koç, 7 liman ve 6 havaalanımızın kullanım hakkının el altından ABD'ye verildiğine dikkat çekerek, AKP'nin sarıldığı "stratejik tavizler karşılığında faizli kredi temin etme yöntemi"nin ekonomiyi batırmakla kalmayıp ülkemizi de batıracağını söyledi

Bağımsız Türkiye Partisi MYK üyesi Mehmet Emin Koç, AKP iktidarının, en son tavizi olan 7 liman ve 6 havaalanımızın kullanım hakkını el altından ABD'ye peşkeş çekmesine dikkat çekerek; hükümetin kendi çözümsüzlüğüne ve ekonomik açmazlarına hariçten koyma akılla bulduğu yolların, ülkemizin geleceğini ve topraklarımızın bütünlüğünü çok ciddi risklere attığını belirtti. BTP MYK üyesi Koç "AKP iktidarı, ekonomiyi önceki IMF'ci koalisyonun yaptıklarından daha beter etti. Öncekiler IMF ve AB'ye tavizler verirlerken, AKP iktidarı bu listeye ABD'yi de ekleyerek faizli kredi karşılığında taviz üstüne tavizler veriyor. Üç kur~|~uşluk faizli kredi pazarlıklarıyla Irak'ın haksız yere işgaline stratejik ortak olma gayreti AKP'den başkasında görülmemiştir. AKP aynı yanlışını devam ettiriyor. Hafta ortasında yürürlüğe giren Dışişleri Bakanlığı'nın yeni tebliğnamesiyle, 7 liman ve 6 havaalanımızın kullanım hakkı ABD'ye veriliyor. Artık ABD, silah ve askeri mühimmatını Türkiye üzerinden istediği yere nakledebilecek. Bölgemizin ateş topuna döndüğü böylesi bir ortamda, milletimizden gizlenerek ABD'ye verilen bu tavizin izahını kimse yapamaz, hesabını kimse veremez" şeklinde konuştu.

AKP önceki tavizkârlardan beter?

"Öncekiler, koltuklarını sürdürmek uğruna IMF ve AB'ye tavizler vererek şekerpancarının kökünü kuruttular, buğdayı bitirdiler, tütünü söktürdüler, çaya?fındığa kota getirdiler, Apo'yu affettiler, teröristleri tahliye ettiler, Tahkim vesayetine imza attılar; netice ne oldu? Millet ne kazandı? Vatandaşın cebine ne girdi? Hiçbir şey. Yine yokluk, yine darlık, yine kıtlık?" diyen BTP MYK üyesi Koç, "AKP iktidarı da, yabancılara vatanı satmaktan madenlerimizi peşkeş çekmeye, KKTC'yi Rumların insafına bırakmaktan ABD'nin işgaline stratejik ortak olmaya kadar pek çok tavizler verdi, hala veriyor. AKP iktidarı 2 yıldan beri bu tavizlerle işbaşında bulunuyor, bu tavizlerle koltuğunu muhafaza etmeye çalışıyor. Yapıyor yapmasına ama; milletimiz bunlardan ne gördü? Vatandaşın fındığı, buğdayı, tütünü ne oldu? İşçi, memur, emekli ne aldı? Vatandaşın cebine ne girdi? Borçlarımız ne kadar katlandı? İşsizlik nerelere tırmandı? Dış ticaret açığı, cari açık nasıl Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı? Demek ki bu taviz verme yönteminin faydası yok; zararı çok? Bugüne kadarki tavizlerden madem ki milletimiz hiçbir şey görmedi; siz neyin karşılığında bu tavizleri veriyorsunuz, koltuğunuzu korumak için mi bunlar, diye sorulur elbette. Bu vahim gidişattan ders almayan AKP, hala IMF'yle anlaşma yapıyor. Hala ABD'ye tavizler veriyor, Bu kafayla değil ekonomi, ülkemiz batar, ülkemiz?" dedi.

Türkiye yolgeçen hanı değil?

Koç "AKP hükümeti ABD silahlarının Türkiye üzerinden taşınmasına ilişkin bir tebliğname yayınladı. ABD tarafından gönderilen askeri malzemenin, Türkiye üzerinden ve Türkiye içinde nakline ilişkin esasları düzenleyen Dışişleri Bakanlığı tebliğnamesi yürürlüğe girdi. Bu tebliğnameyle ABD, Türkiye topraklarını "sadece bilgilendirme" ile kullanma hakkına kavuşuyor. Tebliğe göre, ABD gemi ve uçaklarıyla Türkiye'ye getirilecek ve buradan götürülecek destek hamulesinin giriş ve çıkışı yedi liman ile altı havaalanından yürütülecek. Limanlar, İstanbul, İzmir, İskenderun, Yumurtalık, Antalya, Aksaz/Karaağaç, Ağalar olarak; havaalanları ise, Ankara Esenboğa, İstanbul Atatürk, İzmir Çiğli, Adana İncirlik, Antalya ve Aksaz/Dalaman olarak belirlendi. Türkiye yolgeçen hanı değil? Kuzey Irak'ta başımıza çuval geçirenlere sunulan bu kullanım haklarının, yarın ülkemize ve bölgemize faturasının neler olabileceğini hesap eden var mı? Üç kuruşluk kredi beklentisi ve koltuğunu sağlama almak uğruna bu hesabı yapmayan AKP hükümeti, sadece ekonomiyi değil, bütün bir ülkeyi ve bölgemizi riske sokmuyor mu?" şeklinde konuştu.

Bağımsız Türkiye Partisi MYK üyesi Koç, Türkiye'nin ekonomik, sosyal, kültürel ve stratejik kalkınmasında çaresiz, çözümsüz ve sürekli tavize mecbur olmadığının altını çizerek "Türkiye'nin tek alternatifi kalmıştır; BTP'nin Milli Ekonomi Modeli ve Kalkınma projelerini, Sosyal Devlet projesini, para?üretim ve istihdam politikalarını iktidara taşımaktır. Önceki koalisyon gibi AKP'den ve bugüne kadar denenmişlerin tamamından kurtulmaktır" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.