05 Mayıs 2014 Pazartesi 00:07
TBMM’de aklama operasyonu

YENİ MESAJ/ANKARA

TBMM Genel Kurulu, bugün toplanarak, AKP ve CHP'nin dört eski bakan hakkındaki Meclis soruşturma komisyonu kurulmasına ilişkin önergeleri görüşecek. Genel Kurul'da önce AKP milletvekillerinin, soruşturma önergesi ele alınacak. AKP; CHP'nin her bir eski bakan için ayrı ayrı verdiği önergelerini reddedip, kendi önergesini kabul ederek eski bakanlarla ilgili 'aklama mekanizması olarak çalışacak' tek bir Soruşturma Komisyonu kurulmasını öngörüyor. 
TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerde, önergeyi verenlerden ilk imza sahibi veya onun göstereceği bir diğer imza sahibi, şahısları adına üç milletvekili konuşacak. İddialara, adı geçen eski bakanlar cevap verecek. 

Daha sonra Genel Kurul'da yapılacak gizli oylamada eski bakanlar hakkında soruşturma komisyonu kurulup kurulmamasına karar verilecek.

AKP'nin önergesinde ne var?

AKP'nin önergesinde eski bakanlarla ilgili ayrıntılı iddialar ve fiiller sıralanıyor. Önergede, Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan tarafından Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) "resmi belgede sahtecilik ve rüşvet"; İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler tarafından TCK'nın "resmi belgede sahtecilik, nüfuz ticareti, rüşvet ve gizliliğin ihlali", AB eski Bakanı Egemen Bağış tarafından TCK'nın "nüfuz ticareti ve rüşvet", Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından işlendiği iddia edilen eylemlerin TCK'nın "nüfuz ticareti ve görevi kötüye kullanma" maddelerine tekabül ettiği, bunların gerçekliğinin araştırılması ve soruşturulması gereğinin ortaya çıktığı anlatılıyor.

TBMM İçtüzüğü ile Anayasa'nın 100. maddesinde yer alan "Meclis Soruşturması ve Yüce Divan'a Sevk" hükümlerine göre, soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde, soruşturmanın yürütülmesi görevi, Anayasanın 100. maddesi hükümlerine göre, Başkanlıkça Genel Kurul'da yapılacak ad çekme suretiyle kurulacak 15 kişilik bir komisyona verilecek. Meclis soruşturması önergesini veren veya daha önce TBMM'de ya da dışında bu konudaki görüşünü açıklamış milletvekilleri, bu komisyona seçilemeyecek. Yüce Divan'a sevk kararı ancak üye tam sayısının salt çoğunluğu ile alınabilecek. TBMM'de Yüce Divan'a sevk kararı alınırsa dosya, en geç 7 gün içinde Başkanlıkça dizi pusulasına bağlanarak Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilecek.

İlk aklama savcılıktan

Geçtiğimiz Cuma günü İstanbul merkezli 17 Aralık soruşturmasındaki TOKİ dosyasına ilişkin, aralarında iş adamları Ali Ağaoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar'ın da bulunduğu 60 kişi hakkında takipsizlik kararı verilmişti. İstanbul cumhuriyet savcılarından Ekrem Aydıner, İstanbul merkezli 17 Aralık soruşturması kapsamında, TOKİ dosyasına ilişkin incelemelerini tamamlamıştı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.