09 Şubat 2009 Pazartesi 00:00
Tek çözüm var: MEM

Bursa Ovaakça'da düzenlenen 'Türkiye ve Dünyada Ekonomik Buhran ve Çıkış Yolları' adlı sempozyumda, yaşanan küresel ekonomik krizden tek çıkış yolunun Milli Ekonomi Modeli (MEM) olduğunun altı çizildi.
~|~

 Dünyada yaşanan ekonomik kriz ve Türkiye'ye etkileri Bursa Ovaakça Belediyesi Kongre Salonu'nda düzenlenen 'Türkiye ve Dünyada Ekonomik Buhran ve Çıkış Yolları' adlı önemli sempozyumda eni konu tartışıldı. Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın kapanış konuşmasını gerçekleştirdiği sempozyumda, önde gelen bilim adamları, ekonomistler, araştırmacılar, gazeteciler ve işadamları 'kriz'e dair dikkat çekici tespit ve önerilerde bulundu.
Sempozyumda, 'küresel ekonomik kriz'den çıkış yolunun Prof. Dr. Haydar Baş'ın sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli ile Milli Devlet-Sosyal Devlet tezlerinin olduğu vurgulandı. Konuşmacılar, Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği Teşkilatı tarafından düzenlenen sempozyumda; bugüne kadar dünya ölçeğinde ekonomik krize ilişkin çok sayıda tespit ve analiz yapıldığının altını çizerek, bu tür organizasyonlarda 'çözüm'e yönelik hissedilir bir 'öneri paketi' getirilemediğine dikkat çektiler. 

Sempozyum tarihi bir misyonu üstlendi
Sempozyumda açılış konuşmasını Dr. Fuat Şengül yaptı. Şengül, sempozyumun tarihi bir misyonu yerine getirdiğinin altını çizdi. Daha sonra söz alan Dr. Harun Kayacı ise Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Düzenlenen 3 oturumla dünyayı 14 aydır derinden etkileyen ve Türkiye'yi de merkezden vuran küresel ekonomik kriz sempozyumda masaya yatırıldı. Sempozyumda başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizin atlatılması için tüketim endeksli bir yaklaşım olan ve bu anlayışı birçok ülke tarafından hayata geçirilen 'Milli Ekonomi Modeli'nin tek çıkar yol olduğunun altı çizildi.
"Ekonomik Çöküşün Arka Plan Analizi" konulu ilk oturuma Dr. Abdullah Terzi başkanlık etti. 

Milli Ekonomi Modeli çağı
Oturumda Prof. Dr. Cahit Babuna, Muharrem Bayraktar, Ahmet Erimhan, Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu, Orhan Dede, Mustafa Hilmi Yıldırım, Dr. Ali Bestami Kepekçi, Emre Polat ve Dr. Harun Kayacı tebliğ sundu. Tebliğlerin ana fikrini kapitalizmin çöktüğü, artık çağın Milli Ekonomi Modeli çağı olduğu oluşturdu.
İkinci oturuma ise Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi başkanlık etti. 'Çökertilen Türk Ekonomisi' konulu bu oturumda sırasıyla Prof. Dr. Mehmet Palamut, Prof. Dr. Ata Selçuk, Selim Kotil, Tarık Çanak, Mehmet Emin Koç, İbrahim Berk, Rıdvan Murat, Murat Çabas ve Zeki Garaçoğlu tebliğ sundu.
Eğitimci-yazar Ali Gedik'in yönettiği "Global Krize Rağmen Türkiye Ekonomisi Nasıl Ayağa Kalkar" konulu üçüncü oturumda söz alan ekonomistler, bilim adamları ve konuşmacılar ise şunlardı: Prof. Dr. Fehim Üçışık, Dr. İlhan Gültekin, Prof. Dr. Ünal Emiroğlu, Prof. Dr. Hidayet Sarı, Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, Prof. Dr. Metin Tulgar, Recep Bahar ve Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu.

Prof. Dr. Baş: MEM'i 42 ülke uyguluyor
Sempozyumun kapanış konuşmasını ise Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği Genel Başkanı sıfatıyla Milli Ekonomi Modeli ile 'Milli Devlet, Sosyal Devlet' tezlerinin sahibi BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptı. Prof. Dr. Haydar Baş, konuşmasında bu sempozyumla birlikte Milli Ekonomi Modeli'nin 2005 yılından 6 sempozyum ve kongrede ele alındığına işaret ederek, Modelin 42 ülkede uygulandığının altını çizdi. Prof. Dr. Baş, Milli Ekonomi Modeli'nin hangi ülkede nasıl uygulandığını örneklerle ortaya koydu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137