25 Ağustos 2012 Cumartesi 12:58
Teknolojiye yatırım şirketleri öne geçiriyor
YENİ MESAJ - İSTANBUL
Bilgi teknolojileri alanında hizmet sunan Maya ICT, ülkemizdeki 2012 yılı ilk 8 aylık BT yatırımlarını, akademik çerçevede gerçekleşen bir araştırma eşliğinde değerlendirdi. Yerli şirketlerin genel olarak altyapı yatırımlarına yöneldiğini ortaya koyan Maya ICT, global şirketlerin ise stratejik avantajlar sunan teknolojilerin peşinden koştuğunu açıkladı. Şirketlerin BT yatırımlarını, artık maliyetleri düşürmek ya da verimlilik artışı yakalamak için değil, stratejik üstünlük elde etmek için gerçekleştirdiğini ortaya çıkartan araştırmasıyla Maya, özellikle telekom, finans ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarda BT yatırımını tetikleyen en önemli unsurun da yasal zorunluluklar olduğunu gün ışığına çıkardı. Maya ICT, bu yıl en çok tercih edilen teknolojilerin ise veri güvenliği, felaket kurtarma ve sanallaştırma çözümleri olduğunu açıkladı.  Sektörün durumunu değerlendiren Maya ICT Kurucu Ortağı Selçuk Özdoğan ve Maya ICT Satış Öncesi Hizmetler Yöneticisi Sinan Osman Turhan, krizin izlerinin iyiden iyiye silindiği ülkemizde şirketlerin sanallaştırmadan güvenliğe, felaket kurtarmadan kanun ve regülasyonlara 2012 yılında yatırımlara hiç ara vermediğine dikkat çekiyor ve bu doneleri araştırmayla da destekleyerek sektördeki tüm oyunculara ışık tutuyor.

Şirketler artık sanallaştırma teknolojilerine güveniyor

Sinan Osman Turhan'ın bizzat akademik çerçevede gerçekleştirdiği “Türkiye'de BT yatırımları” konulu araştırmasına katılan CIO'ların yüzde 95'inin son 1 yıl içerisinde en az bir BT projesi bitirdiğini belirtmesi de, Maya ICT müşterilerinin tamamına yakınının yatırımlarını sürdürmesi de bu durumu doğruluyor. Ülkemizdeki ilk 500 firmanın BT yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen araştırma, global firmaların BT yatırımlarını tetikleyen unsurlar arasında altyapı ihtiyaçlarının yüzde 20'de kaldığını, ancak bu oranın yerel firmalarda yüzde 42'nin üzerine çıktığını ortaya koyuyor. Bu durum Maya'nın yılın ilk 8 ayında gerçekleştirdiği projelerde de görülüyor. Maya ICT'nin, bu yıl en çok yeni fabrika yatırımı, kapasite artırmak üzere fabrikaların taşınması ya da mevcut yetersiz kalan altyapılarını geliştirme gibi altyapı yatırımlarına yoğunlaşmış olması da araştırmanın bulgularını güçlendiriyor. Maya ICT Kurucu Ortağı Selçuk Özdoğan, bu altyapı yatırımlarının başında ise sanallaştırma ve güvenliğin geldiğini söylüyor: “Ancak bundan önceki dönemlerden farklı olarak bu yıl sıfırdan sanallaştırmaya geçenlerden ziyade, şirketlerin mevcut sanallaştırma altyapısını geliştirmeye gidilmesi dikkat çekiyor. Bu da sanallaştırma teknolojisinin ülkemizde çok yaygınlaştığını ve bu teknolojiye duyulan güvenin şirketler bazında arttığını gösteriyor.”

Güvenlik yatırımları şaha kalktı
Veri sızıntısının şirketlere öngörülemeyecek mali kayıplar ve itibar kaybı olarak geri döneceğini fark eden kurumların, 2012'de bu yöndeki eksiklerini tamamlama yoluna gittiğini söylüyor. Geçtiğimiz yılın ortalarında vizyoner bir bakış açısıyla konuşulmaya başlanan bu yatırımlar 2012'nin başından itibaren hayata geçmeye başladı. Hem yerli hem de yabancı şirketler için önemli bir ihtiyaç olan bu yatırıma özellikle yabancı şirketlerin ilgisi daha büyük. Maya ICT Kurucu Ortağı Selçuk Özdoğan, özellikle banka, aracı kurum ve halka açık şirketler için hayati önem taşıyan veri sızıntısı önleme yazılımlarına çok ağır rekabet altında bulunan ve patent sahibi şirketlerle özel formülleri olan gıda firmaları ve inşaat şirketlerinin büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Özdoğan, “İlk çıktığında, 2011 yılı başında daha çok belli başlı finans kuruluşlarınca talep ediliyordu. 2012 yılı başından bu yana büyük ölçekli kurumsal firmalar talep ediyor. Şu anda bu yatırımı o kadar fazla önemsemeseler de güvenlik yazılımlarının önümüzdeki dönemde küçük ve orta ölçekli şirketlere de sıçrayarak daha da yaygınlaşmasını bekliyoruz” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.