01 Ocak 2004 Perşembe 00:00
Telekom artık tekel değil
Telekomünikasyon sektörü, 2004 yılına yeni bir başlangıç yaparak girecek. Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin yarın telefon ve altyapı işletmeciliği konularındaki tekel hakları sona erecek ve sektör serbestleştirilerek, rekabete açılacak.

Serbestleşme, telekomünikasyon ve internete erişim hizmetlerinin çeşitlenmesi, fiyatların düşmesi ve kalitenin yükselmesi gibi sonuçları beraberinde getirecek.

IMF'nin önerdiği kanun

2000 yılında IMF'nin telkinleriyle çıkarılan kanun ile Telekomünikasyon Kurumu kuruldu ve 1 Ocak 2004 tarihinde Türk Telekom'un telefon ve altyapı işletmeciliğindeki tekel hakkının sona ermesi hükme bağlandı. Türk Telekom'un rekabete hazırlanması için tanınan 4 yıllık süre, bugün sona eriyor.

Yeni lisanslar verilecek

Serbestleşmenin gerçekleştirilebilmesi için Ulaştırma Bakanlığı veTelekomünikasyon Kurumu, sektördeki işletmecilere lisanslarını verecekve işletmecilerle Türk Telekom'un uyacağı kuralları belirleyecek. Serbestleşme süreciyle birlikte sektörden kaynaklanan v~|~ergi gelirlerinin artması, işletmeci sayısının çoğalmasıyla kullanıcıların önündeki seçeneklerin genişlemesi, rekabetin, hizmet kalite ve çeşitliliğinin artması, tarifelerin düşmesi, pazarın büyümesi ve hizmet çeşitliliğinin fazlalaşması bekleniyor.

Serbestleşmenin ardından sektörün alt dallarında beklenen gelişmeler ise şöyle özetleniyor:

Kablo TV: En kısa sürede serbestleşmesi beklenen konuların başındageliyor. Telefon şebekesinden sonra ikinci en büyük kurulu kapasiteye sahip şebeke olan Kablo TV'de fiber/koaksiyel kablo teknolojisini kullandığından, telefon şebekesine göre çok daha büyük bilgi aktarma kapasitesi bulunuyor.

Sabit Kablosuz Erişim: Bu hizmet henüz Türkiye'de verilmeye başlanmadı. Kablo üzerinden erişimin sağlanamadığı veya mevcut kabloların yeterli bant genişliği sağlayamadığı durumlarda, telsiz olarak geniş bantlı veri iletimi yapılabilecek. Daha çok kurumsal veriiletişimi amaçlı kullanılacak sistemin fiyatının, kapasitesinin ve kalitesinin diğer sistemlere göre daha yüksek olması bekleniyor.

Karasal Hatlar Üzerinden Veri İletimi: Noktadan noktaya veya noktadan birçok noktaya veri iletimi hizmetini kapsayan bu sistem, daha çok kurumsal kullanıcılara hitap ediyor. Özellikle çok uluslu şirketlerin ihtiyaç duyduğu kurumsal data şebekelerinin oluşturulması için mutlaka gerekli görülen bu sistem, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen yabancı sermayenin ilk aradığı hizmet olarak gösteriliyor.

Telefon ücretlerinde ucuzlama bekleniyor

Sabit Hatlar Üzerinden Telefon İşletmeciliği: Telekomünikasyon hizmetlerinin en büyük gelir getiren işletmecilik konusunu oluşturan bu alanda, VoIP olarak adlandırılan İnternet telefonu teknolojisi sayesinde özellikle uluslararası telefon görüşmesi fiyatlarında büyük düşüşler meydana geldi. Serbestleşme ile uluslararası telefon görüşmesi fiyatlarında çok büyük oranda ucuzlama sağlanacak.

İnternet Servis Sağlayıcılığı: Bu alanda lisans alan firmalar tekel hakkının sona ermesiyle altyapı yatırımları yapabilecek. İnternet servis sağlayıcı firmaların Kablo TV şebekelerinden faydalanması ve ADSL olarak adlandırılan Asimetrik Sayısal Abone Hattı teknolojisini kullanmasıyla internet erişim ücretlerinin ucuzlaması bekleniyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.