16 Ocak 2007 Salı 00:00
Telekomdan yeni tarife!
Türk Telekom, gerekli izinlerin çıkmamasından dolayı ertelediği yeni ücret tarifesini açıkladı. Şehiriçi konuşma ücreti zamlanırken, şehirlerarası görüşmeler ucuzladı. ~|~


 

Türk Telekom'un 1 Mart 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni fiyat tarifesine göre, şehirlerarası, uluslararası ve GSM aramalarında büyük oranda fiyat indirimine gidilirken, şehriçi ve sabit ücrete zam yapıldı. Yeni tarifeyle, İstanbul-Ankara veya Edirne-Ardahan arasında yapılan telefon konuşmaları da şehiriçi tarifeden ücretlendirilecek.

Türk Telekom'dan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türk Telekom'un 2004 yılından bu yana ilk defa fiyat tarifelerinde değişikliğe gittiği hatırlatıldı. Açıklamada, yeni tarifelerde sabit ücret ve şehiriçi aramalarda genel olarak enflasyon seviyesinde artışlar; şehirlerarası, uluslararası ve cep telefonu görüşmelerinde ise "devrim niteliğinde" indirimlerin hayata geçirildiği kaydedildi.

EV VE İŞYERİ TELEFONU KULLANIMININ ARTMASI HEDEFLENİYOR
Açıklamada, Türk Telekom'un yeni fiyatlandırma politikalarıyla Türkiye'de telekom hizmetlerini yerleşik uluslararası sektör pratiğiyle uyumlu hale getirmeye yönelik bazı uygulamaların başlatıldığının ifade edildi. Açıklamada, şehirlerarası ve milletlerarası görüşme fiyatlarında yapılan indirimlerle ev ve iş telefonlarının kullanımının artmasının hedeflendiği belirtildi.

Sabit ücretlerdeki artışlarla hizmet kalitesinin sürdürülebilirliğini teminat altına alınmasının amaçlandığı anlatılan açıklamada, "Çok yüksek seviyedeki mevcut erişim maliyet açığının da kısmen de olsa azaltmak imkanına kavuşabilecek" denildi. Açıklamada, ayrıca, uzak mesafe hizmetlerden elde edilen gelirle, şehiriçi aramalar lehine gerçekleşen çapraz sübvansiyonun azaltılarak maliyete dayalı fiyatlandırma sistemine geçişte çok önemli bir adım atıldığına işaret edildi. Açıklamada, böylece Türk Telekom'un Türk telekomünikasyon pazarında uluslararası standartlarda adil rekabet koşullarının gelişmesi konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koyduğu kaydedildi. Açıklamada, söz konusu değişikliklerle yakın dönemde kullanım saatleri ve sıklığı gibi kriterlerin göz önüne alınarak oluşturulacak kişiye özel hizmet paketlerini hazırlamak için gerekli altyapının da sağlamış olacağı ifade edildi.

ŞEHİRLERARASI GÖRÜŞMELER YÜZDE 57 UCUZLAYACAK
Açıklamada, yeni fiyat tarifesiyle Türk Telekom'un yaklaşık 19 milyon ev ve iş telefonu abonesi, yani 50 milyon kullanıcısının şehiriçi fiyatına şehirlerarası görüşme yapabileceği kaydedildi. Açıklamada, söz konusu değişiklikle Türk Telekom'un şehirlerarası aramalarının yaklaşık olarak yüzde 57 oranında ucuzlayacağı vurgulandı. Açıklamada, "StandartHATT'ta şehirlerarası görüşmelerin fiyatı dakikada 17.5 kuruştan 8.1 kuruşa, HesaplıHATT'ta ise 27.5 kuruştan 11.8 kuruşa kadar düşecek. Böylece Türkiye'nin herhangi bir yerini aramak aynı fiyata mümkün olacak" denildi.

EVDEN CEBİ ARAMAK YÜZDE UCUZLAYACAK
Türk Telekom'un 2006 yılında ev ve iş telefonlarından cep telefonlarını arama tarifelerinde indirime gittiğinin de hatırlatıldığı açıklamada, son beş ay içerisinde ev ve iş telefonlarından cep telefonlarını aramanın, toplamda yüzde 'e varan oranlarda ucuzlaşacağı ifade edildi.

EN BÜYÜK İNDİRİM ULUSLARARASI TARİFELERDE
Yeni tarifelerde en büyük indirim ise uluslararası aramalarda gerçekleştirildi. Uluslararası aramalarda Türk Telekom'un yaptığı indirimin oranı yüzde 60'a ulaşırken, ev veya iş telefonlarından gerçekleştirilen uluslararası görüşmelerin dakikası StandartHATT'ta 10.6; HesaplıHATT'ta 16; KonuşkanHATT'ta 9.8; ŞirketHATT'ta ise 8.1 kuruş olarak fiyatlandırıldı.

SABİT ÜCRETLERDE 2.7 YTL, ŞEHİRİÇİNDE 1.4-1.8 YTL'LİK ARTIŞ
Yeni tarifelerde 2004 yılından bu yana hiçbir değişiklik yapılmayan sabit ücret ve şehiriçi aramalarda da maliyetle orantılı ve genel olarak enflasyon seviyesinde artışlar gerçekleşiyor. Ev ve iş telefonları için alınan sabit ücretlerde en fazla 2.7 YTL'lik artış gerçekleşirken, şehiriçi aramalarda ise ortalamada 1.4-1.8 YKr seviyelerinde bir artış yapıldı.
Türk Telekom ayrıca yeni tarifelerde StandartHATT sahiplerine, sabit ücretteki artışı karşılamaya yönelik ve aylık değeri 8.1 YTL'yi bulan 100 gece kontörü verecek. Aynı şekilde HesaplıHATT kullanıcılarının 100 ücretsiz kontörü gece kullanımına kaydırılarak ilave 60 gece kontörüyle toplam değeri 18.9 YTL'yi bulan konuşma imkanı sunulacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137