11 Aralık 2005 Pazar 00:00
Televole iktisatçıları
Üretim durdu, işsizlik arttı, piyasada yaprak kımıldamaz oldu; bunlar aynı teraneyi okumaya devam ettiler. M.Emin Koç'un yazısı... ~|~

DSP/ANAP/MHP koalisyonu döneminde "ekonomiyi kurtarır" umuduyla ithal edilen ve fakat batmayı hızlandırmaktan başka bir iş yapmayan Kemal Derviş'in teşrifatçısı ekonomistleri hatırlarsınız. Derviş'in teşrifatçıları, "hiçbir ekonomik çözüm paketleri"nin olmadığını daha ilk günden itiraf eden AKP iktidarının baştan beri "medyatik şakşakçı"ları oldular. Nitekim "televole iktisatçıları" diye nam saldılar.
AKP iktidarıyla birlikte, geçmiş bataklara ilave olarak Türkiye borca battıkça battı, bunlar "Yaşa varol!" nümayişi yaptılar. Cari açık ve dış ticaret açıkları ekonomi tarihimizin rekorunu kırdı; bunlar "Kurtuldu, şahlandık!" diye haykırdılar. Üretim durdu, işsizlik arttı, piyasada yaprak kımıldamaz oldu; bunlar aynı teraneyi okumaya devam ettiler.

26?27 Kasım'da yapılan Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi, kapitalizm?liberalizm şakşakçılığına dönüşen "televole iktisatçılığı"nı altüst etti. Global tezgâh bozuldu. Kulağına Milli Ekonomi suyu kaçan televole iktisatçılarının akılları başlarına düştü; AKP'ye karşı köpürmeye başladılar.
Deviş'in teşrifatçısı Prof. Asaf Savaş Akat, ilk defa bu hafta "yüksek derecede endişe"lendiğini deklare etti, bu böyle gitmez dedi, "felaket tellallığı"na başladı. Dostu Prof. Hurşit Güneş, Akat'la aynı "kaygı kulvarı"na dümen kırdı?
Televole iktisatçıları bile AKP'nin ekonomik çökertmesi karşısında teslim bayrağı çektiler ise, Türk ekonomisinin vahim halini varın siz hesap edin.
Nitekim dün de IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, bu ekonomik gidişatla "kemer sıkma önlemleri"nin kaçınılmaz olacağını yüksek sesle ilan etti.
Anlayacağınız, Türk ekonomisinin "salâ"sı verilmeye başlandı.

AKP ise mezarlıktan geçerken korkusunu bastırmak için ıslık alıyor. AKP Balıkesir vekili Turhan Çömez'in "Beyler, bu gidişatımız vahim!.." çıkışı yaptığı grup toplantısının başkanlığını yürüten Başbakan Vekili Abdüllatif Şener, ıslık çalmaya devam etti. Şener "Piyasada talep daralması söz konusu değildir. Tam tersine, bu 3 yıl içinde reel anlamda talep artışı vardır" diyor. Şener'e göre vatandaşın cebi parayla dolu, talep daralması filan yok. Hatta 3 yıl öncesinden daha yüksek talep var. Hükümetin ekonomiden sorumlu birkaç adamından birtinin açıklamasına bakın Allah aşkına? Bu kadar pişkinlik, gerçekten fazla değil mi?
Vatandaş, cebini yokluyor, metelik yok. Piyasada tık yok, yaprak kımıldamıyor. Cepte metelik yoksa, ki icma?i milletle sabit; "yok, yok", nasıl talep olsun? Vatandaş kan ağlıyor; Şener, "talep yüksek, talep yüksek?" diyerek hem piyasalarla, hem esnafla, hem de vatandaşla adeta dalga geçiyor.

Sadece vatandaşın cebi delik değil? Devletin de cebi?cepkeni delik, Hazine'de para yok. Para olmayınca, tarım kesiminin, çiftçinin, köylünün ürettiği hasat da para etmiyor. Fiskobirlik, para ve kredi darlığı sebebiyle fındığa bakmıyor. Çay üreticisi, ot fiyatına razı olduğu çayının bedelini dahi alamıyor. Marmarabirlik, zeytincisinin mahsulünün karşılığını ödeyecek parası olmadığı için, "Ancak 42 bin ton zeytin alabiliriz, geriye kalan 30?35 bin ton zeytini ne yaparsan?" yap demek zorunda kalıyor. Mersin'de limonda rekolte ve kalite yüksek olmasına rağmen, piyasadaki talep yetersizliği nedeniyle çiftçinin ürünü elinde kalıyor.
Tarımda, sanayide, imalatta kronik bir talep daralması hakim? Türkiye'yi "yok pahasına fasoncu" olarak kullanan yabancıların "yan sanayisi"ne dönük talep dışında her alanda "tam bir talep daralması" yaşanıyor. Gel gör ki, Bakan Şener, talep daralması yok, diye ıslık çalıyor.

Şener'in ıslıklarının da, AKP'nin ekonomik gidişatının da kitapta yeri yok. Akıl aldıkları IMF'nin Birinci Başkan Yardımcısı Krueger bile "gidişatın vahim olduğundan hareketle kemer sıkma"dan bahsederken, AKP kurmayları yüzleri kızarmadan milleti kandırmaya çalışıyorlar, mezarlıkta ıslık çalıyorlar.
AKP'nin bu ıslıkları çok sürmez; onlar da, kulaklarına Milli Ekonomi Modeli suyu kaçan televole iktisatçıları gibi çok yakında "Türkiye'yi batırmışız da haberimiz yokmuş" demeye başlarlar.
Çünkü AKP'nin ekonomik gidişatının kitapta yeri yok.
AKP hükümetinin ve tabii ki Türkiye'nin "vahim ekonomik gidişat"ının ne olduğunu anlamak istiyorsanız; (0 212) 652 24 24'ten hemen bir BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş beyin Milli Ekonomi Modeli kitabını isteyin, adresinize gelsin?

Mehmet Emin KOÇ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137