26 Ağustos 2005 Cuma 00:00
Telsim de satışa çıktı

Türkiye'nin tümüyle yerli sermayenin elindeki tek GSM operatörü Telsim, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 2 milyar 804 milyon dolar muhammen bedel ile "ticari ve iktisadi bütünlük" olarak satışa çıkarıldı. Ön yeterlilik alan firmalar, son mali tekliflerini, kapalı zarfla 5 Aralık günü saat 16.00'ya kadar verecek. İhale, 13 Aralık günü saat 10.00'da TMSF'de yapılacak.

~|~ Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF),Telsim  Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş'yi (TELSİM), 2 milyar 804 milyon dolar muhammen bedel ile "ticari ve iktisadi bütünlük" olarak satışa çıkardı. TMSF'nin Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan ilanı uyarınca, ihaleye katılmak amacıyla ön yeterlilik incelemesi için gerekli belgelerin en geç 19 Eylül günü saat 16.00'ya kadar Telsim Varlıkları Ticari ve İktisadi Bütünlüğü Satış Komisyonu'na teslim edilmesi gerekiyor.  Ön yeterlilik alan firmalar, son mali tekliflerini, kapalı zarfla 5 Aralık günü saat 16.00'ya kadar verecek. İhale, 13 Aralık günü saat 10.00'da TMSF'de yapılacak. Kapalı zarfla verilen mali teklifler açıldıktan sonra, açık artırmaya katılmaya hak kazananların "kısa listesi" oluşturulacak. Ardından açık artırma aşamasına geçilecek.  İhale bedeli, belirtilen süre içerisinde, ABD Doları cinsinden peşin ödenecek.  TMSF'nin ilanına göre TELSİM, amme alacakları nedeniyle haczedilen mal, hak ve varlıklar ile bu varlıkların feri veya mütemmim cüzü niteliğindeki sözleşmeler ve bu sözleşmelerden doğan, ancak başlı başına iktisadi değeri olmayanlar da dahil olmak üzere, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle, cebri icra yoluyla haciz, rehin gibi yasal bağlayıcılıklardan ari olarak, ihale şartnamesinde belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkarıldı. Satış, TMSF'nin 250 sayılı "Telsim Varlıkları Ticari ve İktisadi Bütünlüğü" kararı, Bankalar Kanunu'nun 15. maddesinin 7 numaralı fıkrasının (a) bendi hükmü ve TMSF Tarafından Ticari ve İktisadi Bütünlük Oluşturan Mahcuzların Satışına İlişkin Yönetmelik kapsamında yapılacak.
Teminat bedeli 140 milyon $
Ön yeterlilik alan firmalar, ihaleye katılabilmek için TMSF'nin  ilgili banka hesabına 140 milyon dolar teminat yatıracak. Bankalar Kanunu'nun 2. maddesinde belirtilen bankalardan ve/veya özel finans kurumlarından alınan geçici teminat mektubu veya teminat cari değerinin yüzde 15 fazlası oranında devlet tahvili, hazine bonosu ve hazine kefaletine haiz tahviller de teminat olarak kabul edilecek. Ön yeterlilik başvurusu sahibinin mali şartı karşılaması için de kendisi ya da nihai ana şirketinin, 2004 yılı sonrasına ait olması şartıyla en son yayınlanan ve bağımsız denetim şirketlerince denetlenmiş konsolide mali tablolarında, (azınlık hakları hariç olmak üzere) asgari toplam 500 milyon dolar tutarında özkaynak olması aranacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100