30 Nisan 2015 Perşembe 00:16
TEOG davaları sürüncemede
YENİ MESAJ/ANKARA

Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarının 2. dönem ilk sınavları Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden dün yapıldı. Bugün yapılacak ikinci oturumda da yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrenci, bu kez Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavlarına girecek.

Hatalı Türkçe sorusunun yargı süreci devam ediyor

Ancak 2. dönem TEOG sınavları bugün tamamlanırken, 26 Kasım 2014’te yapılan ilk TEOG’da yöneltilen hatalı Türkçe sorusunun yargı süreci sonuçlanmadı. TEOG Türkçe sınavında A ve C kitapçıkları 17., B ve D kitapçıkları 20. soruya ilişkin yargılama sürecinde skandal üstüne skandal yaşanmaya devam ediyor. Yeni Mesaj’ın edindiği bilgilere göre, söz konusu soruya yönelik Ankara’daki idare mahkemelerinde 6 dava açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, davalı sorunun doğruluğunda ısrar ederken, davacılar sorunun ‘hatalı’ olduğunu teyit eden Türk Dil Kurumu’nun 2 görüşünü, çeşitli üniversitelerde görev yapan Türkçe profesörlerinin 5 raporunu dilekçelerine ilave etti. Ancak Ankara’daki idare mahkemeleri buna rağmen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile yakın ilişkisi olduğu öne sürülen Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Nurlu’nun çelişkilerle dolu bilirkişi raporunu esas alarak, sorunun ‘doğru’ olduğuna hükmetti. Ankara 5. ve 12. İdare Mahkemeleri, davacıların bilirkişi raporundaki çelişkileri ortaya koyan dilekçeleri de dikkate almadı, davacıların taleplerine hiç değinmeden dosya hakkında kararını verdi. Davacıların avukatlarına göre, “Bu durum usule aykırıdır. Mahkeme, talepleri reddetse bile kararında talepleri zikretmek ve neden reddettiğini belirtmek zorundadır.”

Skandallar zinciri

Yargılama sürecinde birçok yargı skandalı yaşanıyor. Mesela Ankara 12. İdare Mahkemesi, ret kararını 18 Şubat 2015’te verdi ve bu karar 12 Mart 2015’te tarihinde davacıya tebliğ edildi. Davacı 16 Mart 2015’te kararı temyiz etti ancak söz konusu temyiz dilekçesi haftalarca bekletilerek, Danıştay’a gönderilmedi. Davacının ısrarla mahkeme kalemini araması ve Ankara’ya gidilmesi neticesinde temyiz dilekçesi 1 Nisan 2015’te Danıştay 2. Daire Başkanlığına tevzi edildi. Dosyanın fiziki olarak her gün UYAP üzerinden Danıştay’a gönderilip gönderilmediğini takip eden davacı avukatı, tekrar yürütmeyi durdurma talebi ile gerekli harçları yatırmış olmasına ve uyap sistemi üzerinden öğrendiği Danıştay 2. Dairesi başkanlığına 08.04.2014 tarihinde gönderildiği görülmesine rağmen  , dosyanın ancak 22 Nisan 2015’te ve Danıştay 8. Daire Başkanlığına gönderildiği bilgisine ulaştı. Bu durumda ilgili daire, TEOG 2. dönem sınavlarının 29-30 Nisan tarihlerinde yapılacağını bildirerek, “dosyanın sınavdan önce incelemeye giremeyeceğini, sınav yapıldıktan sonra da ivedi incelenecek dosyalar içersinde olmasının mahkemenin takdirine bırakıldığını” söyledi.

TEOG Türkçe sorusuna ilişkin skandal zinciri

1. Ankara 12. İdare Mahkemesi, çelişkili bilirkişi raporunu esas alarak ‘ret’ kararı verdi. Mahkeme, davacıların delillerini dikkate almadı. 

2. Soruya ilişkin dava açılan Ankara idare mahkemeleri, temyiz dilekçelerini ve dosyaları zamanında Danıştay’a göndermedi. Bir davacının Ankara 12. İdare Mahkemesi’nde temyiz ettiği davanın dosyası fiziken 22 Nisan’da Danıştay’a ulaştırıldı.  

3. Dosyayı temyiz dilekçesinin ilgili mahkemeye tevdiinden yaklaşık 40 gün sonra yani oldukça geç alan Danıştay’ın dosyayı ne zaman gündemine alacağı belirsiz.

İşte binlerce başarılı öğrenciyi yakan soru

SORU: Ormanlar, maziyi hatırlatan gölgeli yollar, sürü halinde uçuşan kuşlar, beni daima etkilemiştir. Bu cümlede virgülün kullanımı ile ilgili hangisi söylenebilir?

A) Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konmuştur.

B) Sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konmuştur.

C) Uzun cümlelerde yüklemden uzak düşmüş olan özneyi belirtmek için konmuştur.

D) Cümle içinde ara sözleri veya ara cümleleri ayırmak için konmuştur. 

MEB, sorunun cevabını olarak A şıkkını verdi. Ancak üst düzey Türkçe bilgisi olan dikkatli binlerce öğrenci, ‘kuşlar’ kelimesinden sonraki virgül nedeniyle C ve D şıklarına yöneldi. Söz konusu sorunun, 26-27 Kasım 2014’teki TEOG sınavlarında 120 sorudan 119’unu doğru cevaplayan yaklaşık 2 bin öğrenciyi yanıltarak ‘tam puan’ almalarını engellediği belirtiliyor.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137