19 Ocak 2015 Pazartesi 00:06
TEOG’da bilirkişi raporu skandalında ikinci perde

ŞEVKET TEPETAŞ/İSTANBUL

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 26-27 Kasım 2014 tarihlerinde 6 oturum olarak yapılan TEOG sınavlarına ilişkin yeni gelişmeler yaşanıyor. TEOG Türkçe sınavında A ve C kitapçıkları 17., B ve D kitapçıkları 20. soruya ilişkin dava süreci devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Aralık ayının son haftasında yaptığı açıklamada, söz konusu Türkçe sorusuyla ilgili açılan davalarla ilgili "Geçen sene sorularla ilgili onlarca dava açılmasına rağmen bu sene sadece bir soru için Türkçe sorusu için açılmış iki dava söz konusu" demişti. Ancak Yeni Mesaj bahsi geçen Türkçe sorusuyla açılan dava sayısının en az 6 olduğunu tespit etti. Türkiye’nin dört bir köşesinde açılan davaların Ankara'da birleştirilmesi bekleniyor. 

Bilirkişi MEB ile bağlantılı

Öte yandan Ankara 12. İdare Mahkemesinde 'virgül' yanlış kullanıldığı için Türkçe sorusunun iptali istemiyle açılan davaya atanan bilirkişi Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Nurlu’nun MEB Türkçe TEOG sorularını hazırlayan komisyona eğitim verdiği ortaya çıktı. Yeni Mesaj'ın edindiği bilgiye göre Prof. Dr. Muammer Nurlu, MEB Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından 6-9 Kasım 2014 tarihlerinde soru hazırlayan heyete 'soru hazırlama tekniği' semineri verdiği ortaya çıktı. Yine Prof. Dr. Nurlu'nun mesai arkadaşları Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. İhsan Kalenderoğlu ile Yar. Doç. Dr. Kemalettin Deniz'in de benzer şekilde eğitim seminerleri verdiği satandı. Hatalı olduğu bizzat Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin'in beyanıyla saptanan Türkçe sorusuna 'doğrudur' raporu veren Prof. Dr. Nurlu'nun MEB ile parasal ilişkisi olduğu, bu nedenle gerçeği yansıtan bir rapora imza atmadığı ileri sürülüyor. İlgililer bu çerçevede mahkemenin Ankara dışında bir üniversite öğretim görevlisini bilirkişi olarak ataması gerektiğini belirtti. 

Başarılı öğrenciler küstü

Öte yandan Yeni Mesaj'ın Cuma günkü haberinin ardından gazetemize ulaşan çok sayıda veli, çocuklarının sadece bu soruya yanlış cevap verdiğini, yanlışı daha sınav sırasında saptadıklarını belirterek, "Çocuğumuz ders çalışmaya küstü. Zaten sorular kolaydı. MEB, kaç öğrencinin tüm soruları cevapladığını, kaç öğrencinin sadece bu soruda yanlış yaptığını açıklamadı. TEOG, seçme özelliğini yitirdi. Neye göre tercih yapacağız?" siteminde bulundu. Tahminlerimize göre TEOG'daki 120 sorudan 119'unu doğru cevaplandırıp, mahkemelik olan Türkçe sorusunu doğru yanıtlayamayan 2 bin öğrenci bulunuyor.

İşte mahkemelik soru

SORU: Ormanlar, maziyi hatırlatan gölgeli yollar, sürü halinde uçuşan kuşlar, beni daima etkilemiştir. 

Bu cümlede virgülün kullanımı ile ilgili hangisi söylenebilir?

A) Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konmuştur.

B) Sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konmuştur.

C) Uzun cümlelerde yüklemden uzak düşmüş olan özneyi belirtmek için konmuştur.

D) Cümle içinde ara sözleri veya ara cümleleri ayırmak için konmuştur. 

MEB, sorunun cevabını olarak A şıkkını verdi. Ancak üst düzey Türkçe bilgisi olan dikkatli binlerce öğrenci, 'kuşlar' kelimesinden sonraki virgül nedeniyle C ve D şıklarına yöneldi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137