21 Nisan 2014 Pazartesi 00:08
Termik peşkeşe öfke

RECEP BAHAR/İSTANBUL

Türkiye'nin 'içi kof' gündeminde fazla yer bulmasa da Zonguldak'tan Muğla Yatağan'a, Kütahya'ya binlerce çalışan, Türkiye'nin özel sektöre peşkeş çekilmek istenen termik santrallerini sahip çıkmak için eylem düzenliyor. Bu çerçevede geçen hafta dikkat çekici eylemler yapıldı. Zonguldak'ta bir grup işçi, Çatalağzı Termik Santrali'nin (ÇATES) özelleştirilmesi kararına tepki gösterdi. Çatalağzı Belde Belediyesi önünde toplanan, aralarında Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ve Tes-İş Zonguldak Şubesi üyelerinin yanı sıra özel maden işletmecileri, santralde çalışan işçi yakınları ve Yatağan Termik Santrali işçilerinin bulunduğu grup, ÇATES'e yürüyerek özelleştirme kararını protesto etti. ÇATES, Türkiye Taş Kömürü Kurumu'nun çoğunlukla doğaya bırakılan düşük kalorili atık kömürünü değerlendirmek için 1948'de kurulduğunda Türkiye'nin ikinci büyük santrali konumundaydı. 

Yatağan ayakta

Geçen hafta Yatağan Termik Santrali ve Kömür İşletmeleri işçileri de ayaktaydı. İşçiler; Yatağan termik santrali, Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali'nin özelleştirilmesini karşı durmak için ilk eylemlerini geçtiğimiz Cuma günü Yatağan'da yaptı. Erdından eylemlerini Ankara'ya taşıyan işçiler, 30 Nisan'a kadar Özelleştirme İdaresi önünde 'nöbet eylemi'ne başladı. Türkiye Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, Tes-İş ve Türkiye Maden-İş sendikalarına üye işçilerin 30 Nisan'a kadar 09.00-17.00 saatleri arasında parkta nöbetleşe bekleyeceklerini söyledi. Girgin, Yatağan işçilerinden bir kısmının 1 Mayıs’ta Ankara’da, diğerlerinin ise Yatağan’da olacağını aktardı. Muğla’daki termik santrallerin özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlanmasının ardından enerji ve maden işçileri, yaklaşık 8 aydan bu yana Yatağan ve çevresinde protesto eylemi yapıyordu. İşçiler, Yeniköy Termik Santrali’nin ihalesi için son teklif verme tarihi olan 10 Nisan’dan Ankara’ya gelmiş ve Özelleştirme İdaresi önünde 'direniş nöbeti' tutmaya başlamıştı. Çevik Kuvvet polisleri de işçilerin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na girmelerini önlemek için bölgeyi demir bariyerlerle çevirmişti. 

TOMA'lar işçilere karşı

İşçiler, geçtiğimiz Cuma öğleden sonra Yeniköy ve Kemerköy santrallerinin ihalesinin yapıldığı saatlerde bir basın açıklaması yapmıştı. Açıklama sonrası işçiler, binaya girmek için bariyerleri yakınca da polis, biber gazı ve TOMA’larla müdahale etti. Plastik mermi ve atlı polislerin de kullanıldığı müdahalede işçiler ve gazetecilerden yaralananlar oldu. ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’, ‘Kahrolsun AKP iktidarı’ sloganları atan işçiler, polis müdahalesi sonrası Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünden ayrılarak Bayındır Sokak’ta bulunan Türk-İş Genel Merkezi’ne gitmişti. 

Kütahya'da aynı tablo

Kütahya'da ise işçiler Çelikler Seyitömer Termik Santrali'de özelleştirilme sonrası termik santralden çok sayıda işçi çıkarılmasını protesto etti. Çelikler Seyitömer Termik Santrali geçen yıl özel sektöre peşkeş çekilmişti.

12 termik santral satış listesinde

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı portföyünde şu anda elektrik üretim tesislerinden şeker fabrikalarına, limanlardan değerli arsa ve arazilere kadar 15'in üzerinde satılacak kamu işletmesi ve varlığı bulunuyor. Türkiye'nin en önemli yerlerinde her büyüklükte her yatırımcıya hitap edebilecek 25 milyon metrekareyi aşkın arsa portföyü de satış listesinde yer alıyor. Bu bağlamda elektrik üretim tesislerinin de AKP Hükümeti tarafından satılması planlanıyor. Türkiye'nin yıllık 50 bin megavatlık (yaklaşık 230 milyar kilovat/saat) elektrik üretim kapasitesi bulunuyor. Bunun yaklaşık 25 bin megavatlık bir bölümü devletin elinde. İşte kamunun elindeki bu santrallerin bir-iki yıl içinde satılması amaçlanıyor. Geçen yıl 2 termik santral özel sektöre peşkeş çekildi. Nisan ayında da 4 termik santralle ilgili teklifler alındı, alınmaya devam ediyor. Bunları takiben 8 termik santral daha sahip oldukları kömür madenleriyle birlikte satışa sunulacak! AKP Hükümeti, bunlara ilaveten Kalamış Marina, Derince, Tekirdağ ve Ordu limanlarını satacak. Ayrıca 25 şeker fabrikası için özelleştirme modeli üzerinde çalışmalar tam gaz sürüyor. Türkiye'nin 2013 yılı özelleştirme geliri ise yaklaşık 13 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

AKP milletin 52 milyar dolarlık servetini sattı

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı verilerine göre, 1984 yılında başlanan özelleştirmeler çerçevesinde bugüne kadar 100'ün üzerinde kamu şirketi, kamu varlığı özel sektöre devredildi. Bugüne kadar yapılan özelleştirmelerin tutarı ise 60 milyar dolar civarında. Bunun 52 milyar dolarlık kısmı son 11 yılda AKP Hükümeti döneminde gerçekleştirildi. 2003 yılından önce senede 10-12 ihale yapılırken, AKP döneminde yılda ortalama 250 civarında peşkeş ihalesi gerçekleştiriliyor. Birçok kamu varlığı, arsa ve arazi yerli-yabancı farketmeksizin satılıyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100