01 Haziran 2004 Salı 00:00
Terörü kimler yüreklendiriyor

PKK?KADEK'in uzantısı Kongra Gel'in beş yıldır sürdürdüğü ateşkesin 1 Haziran'da sona erdireceği yolundaki açıklaması ve son bir ayda 11 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi gözleri yeniden Güneydoğu'ya çevirdi. Bu durum 'terörü yine kim kaşıyor?' sorusunu akla getiriyor

PKK?KADEK'in uzantısı Kongra Gel'in 1 Haziran'dan itibaren yeniden eylemlere başlayacağı yolundaki açıklaması ve son günlerde Güneydoğu'da görülen terörist hareketlenmeler "terör hortluyor mu?" endişelerine neden oluyor. Türkiye'nin Avrupa Birliği süreci nedeniyle Kürtçe TV yayınına izin vermesine ve Kürtçe kursların rahatlıkla açılmasına rağmen, "terörist faaliyetlerin" neden yeniden başlatılacağı pek soruyu da beraberinde getiriyor. Öte yandan, son bir ay içinde 11 güvenlik görevlisinin teröristler tarafından şehit edilmesi gözleri yeniden bu bölgeye çevirdi. Halen İmralı Cezaevi'de bulunan PKK'nı~|~n elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları aracıyla gönderdiği mesajın ardından saldırıların başlaması, devletin üst kademelerini de harekete geçirdi.

Saldırıların başlamasının ve sürdürülen ateşkesin sona ermesinin birkaç nedeni olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Birincisi, Abdullah Öcalan ile doğrudan ilgili. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Öcalan, cezasının hafifletilmesi amacıyla terör silahını koz olarak kullanmak istiyor. Bunun için özellikle yurtiçinde sayıları 500'ü bulduğu sanılan kendisine bağlı silahlı eylemcileri harekete geçirmeyi planlıyor.

İkincisi, yıllardır Kürt milliyetçiliği yapan örgütün elindeki kozların birer birer yok olması. Bu, örgütün varlığını ortadan kaldıracak bir tehlike olarak görülüyor. Kürtçe eğitim kurslarının açılması, yakında televizyon ve radyo yayınlarının başlayacak olması örgütün propaganda alanını daraltıp varlığını tehlikeye düşürüyor.

Üçüncüsü ise örgüt içindeki çatışmalar... Güvenlik güçleri, örgütün halen en dağınık ve içsel çatışmaların yaşandığı bir süreç yaşadığına dikkat çekiyor. Türkiye'deki silahlı eylemciler eski güçlerinde değiller. Örgütün ana karargahı ise Kuzey Irak'ta Kandil Dağı'nda bulunuyor ve burada tahminen 4 bin dolayında silahlı terörist barınıyor. Bu kamp, Türkiye tarafından ciddi bir tehdit olarak görülüyor ve tasfiyesi için ABD ile sürdürülen görüşmelerden şu ana kadar bir sonuç alınabilmiş değil. Bu kampı yönetenler arasında da çatışmalar yaşanıyor.

ABD ve İsrail'in planları

Dördüncüsü, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Türkiye'yi "ekonomik olarak" zayıflatıp, Konya, Trabzon ve Samsun'da istediği üs ve liman taleplerinin yerine getirilmesini sağlaması...

Beşincisi, Kuzey Irak ile yakından ilgilenen İsrail'in Türkiye'nin bölgeye yönelik harekatını engelleyebilmek için Türk Silahlı Kuvvetleri'ni "içerde oyalamayı" hedeflemesi...

Altıncısı, Ermenistan'ın Anayasasında yer aldığı biçimde Türkiye'den 'tazminat ve toprak' tavizi koparabilmesi için harekete geçmesi. Ermenistan'da PKK'ya sempati ile yaklaşan onbinlerce Kürt yaşıyor.

Tunceli civarında

yerleşiyorlar

Ankara'nın değerlendirmeleri arasında, Irak'ın kuzeyindeki kamplardan gelen militanların Güneydoğu'da özellikle Tunceli çevrelerine yerleştiklerine yönelik istihbarat bilgileri de yer alıyor. Halen son saldırıları gerçekleştiren eylemcilerin 100 kadar olduğu tahmin ediliyor.

ABD adım atmıyor

Tüm bu değerlendirmelerin yanı sıra, önümüzdeki günlerde özellikle Irak'ın kuzeyinde terörist kampların tasfiyesi konusunun Ankara tarafından ABD nezdinde sıcak şekilde yeniden gündeme getirileceğine dikkat çekiliyor. Türkiye, son saldırıları gerekçe göstererek bu kampların kapatılmasının ve silahlı eylemcilerinin iadesinin ısrarını isteyeceği ve Washington ile temasa geçeceği belirtiliyor.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz bir süre önce yaptığı açıklamada, "Kuzey Irak'ta PKK kalmayacak. İsim değiştirilmesi önemli değil. Oradan çıkarılacaklar. Bu bir zaman meselesi" demişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretinde de Bush ile yapılan görüşmede konu gündeme gelmişti. ABD yönetimiyle Ankara'da yapılan görüşmede de örgütün Irak'ın kuzeyinden tasfiye edilmesi konusunda görüş birliğine varılmış, ancak şu ana kadar bir sonuç alınamadı.

PKK'nın hedefi ne?

1 Haziran tarafından eylemlere yeniden başlayacaklarını ilan edilen örgütün eski adı ARGK olan Halk Savunma Güçleri'nce yayınlanan bildiride, sekiz şart öne sürüldü. Örgüt öncelikli olarak Öcalan'ın cezasının hafifletilmesini istiyor, Kürt halkının resmi temsilcisi olarak tanınmasını talep ediyor. Öteki istekler de şöyle sıralanıyor:

"Çift taraflı ateşkes şartlarının devlet tarafından resmi olarak kabul edilmesi; demokratik çözümün önünü açacak nitelikte adımların atılması; ordu güçlerinden güvenlik ihtiyacının fazlası olan kısmının Kürdistan'dan (!) çıkarılması; resmi olarak adı değiştirilen ancak fiiliyatta aynı uygulamaları sürdüren OHAL sisteminin tümden kaldırılması; koruculuk sisteminin tümden kaldırılması."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137