25 Mart 2011 Cuma 00:00
Terörün maliyeti 120 Atatürk Barajı
1984 yılından bu yana terörle mücadeleye ayrılan kaynağın 300 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Bu parayla 15 bin adet 24 derslikli okul, 900 adet 400 yataklı tam teşekküllü eğitim ve araştırma hastanesi, 150 adet boğaz köprüsü, 120 adet Atatürk Barajı yapmak mümkün ~|~

YENİ MESAJ - ANKARA

Gazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi ve SETA Vakfı uzmanı Hüseyin Yayman tarafından uzun bir çalışmanın sonucunda hazırlanan Türkiye'nin Kürt Sorunu Hafızası isimli kitapta 'terörün maliyeti' de ortaya konuldu. Kitaba göre teröre son 27 yılda harcanan 300 milyar dolarla 120 adet Atatürk Barajı inşa etmek mümkün. Türkiye 120 adet Atatürk Barajını bölgeye yapmış olsaydı, bugün zaten böyle bir sorunu olmayacaktı. Türkiye sorunla gerçek anlamda yüzleşmediği için geçici ve günübirlik tedbirlerle problemi çözmeye çalışmakta.
Kitapta öne çıkan bazı ilginç bilgiler şöyle:
* Osmanlı'dan günümüze toplam 29 Kürt isyanı çıktı. İsyanların en yoğun olduğu dönem 1925-1937 arasıdır. En uzun isyan 33 yıldır devam eden 29. isyan yanı PKK terörüdür. 
* TBMM Göç Komisyon'un raporuna göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde güvenlik nedeniyle boşaltılan yerleşim birimi sayısı 3 bin 428'dir. Bu yerlerde yaşayan 2 milyona yakın yurttaşımız zorunlu göçe maruz kalmıştır.
* Türkiye terörle mücadele amacıyla sınır ötesine bugüne kadar irili ufaklı toplam 25 sınır ötesi operasyon yaptı.

50 bin can kaybı!
* Türkiye Cumhuriyeti Devleti, PKK ile mücadelede Kurtuluş Savaşından daha büyük kayıplar verdi. Genel Kurmay Başkanlığının verilerine göre, Türkiye Kurtuluş Savaşında 10 bin 885 şehit verirken; PKK ile mücadelede 11 bin 735 asker, polis ya da korucu şehit düştü.
* PKK ile mücadelede verilen kayıplar konusunda farklı istatistikler bulunmakla birlikte bütün bu rakamlar alt alta toplandığında Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan 50 bin insan hayatını kaybetti.  
* 1984 yılından bu yana 5 Cumhurbaşkanı, 8 Başbakan, 8 Genelkurmay Başkanı, 22 İç İşleri Bakanı görev yapmış, 15 hükümet değişmiş, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği kurulup kapatılmış ancak sorun hep yerinde kalmıştır.
* Kürt sorunu hakkında en çok rapor hazırlayan partiler sosyal demokratlar olmuştur. Sosyal demokratların hazırladığı 11 raporda çok sayıda öneri yer alırken bu önerilerin çok az bir kısmı sosyal demokrat partiler tarafından hayata geçirilmiştir.   
* Kürt sorunu hakkında ilk kapsamlı çalışmayı yapan parti kamuoyunda bilinenin aksine DSP'dir. DSP'nin Güneydoğu Raporu sorun hakkında yapılmış ilk çalışma özelliği taşımaktadır.

İlk Açılım DYP-SHP Hükümeti'nden?
* Kürt sorununda ilk 'Açılım' 1991 DYP - SHP koalisyonuyla olmuştur. Koalisyon protokolünde sorunun çözümüne dair çok sayıda öneri yer almasına rağmen süreç doğru yönetilemediği için 'düşük yoğunluklu savaş' konseptiyle son bulmuştur.
* AKP, Demokratik Açılım süreciyle DYP - SHP Hükümetinden sonra II. Açılım sürecini başlatmıştır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.