06 Ekim 2006 Cuma 00:00
TESEV kime hizmet ediyor?
George Soros'un maddi destek verdiği TESEV'in, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef alan raporları tepkilere neden oluyor. Şimdi herkes 'TESEV kime hizmet ediyor?' sorusunun cevabını arıyor. ~|~

 

Son dönemde düzenlediği etkinlikler ve yayımladığı raporlarla büyük tepki toplayan Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV'in) tavrı tartışma yarattı. Özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) hedef alan ve 'Sevr sendromu' ifadelerini içeren raporları kritik kararların alınacağı süreçlerde yayınlayan TESEV'e kimlerin destek verdiği merak konusu oldu.
1944 yılında vakıf olarak hayata geçen TESEV amacını, Türkiye'deki değişimi teşvik etmek ve süreci hızlandırmak olarak açıklıyor. Din, devlet ve toplum ilişkileri, azınlık hakları ile anayasal vatandaşlık, ülke içinde yer edinme ve güvenlik sektöründe demokratik açılımlar konularında araştırmalar yaptıklarını belirten TESEV yetkilileri, Prof. Dr. Baskın Oran tarafından hazırlanan ve 'Türk' kimliğinin yerine 'Türkiyeliliği' öneren 'Türkiye'de Azınlıklar: Kavramlar, Lozan, İç Mevzuat, İçtihat, Uygulama' kitabını yayımlayarak tepkileri çekmişti. Son olarak 'Almanak Türkiye 2005-Güvenlik Sektörü Ve Demokratik Gözetim'de yer alan ifadeler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da dahil Türk toplumunun öfkesini kabarttı.

Lozan'ı delme gayreti
TESEV'in çalışmaları kamuoyunda, 'Kime hizmet ediyorlar, kimin finansmanıyla çalışıyorlar?' sorularını beraberinde getirdi. Vakıf tarafından 'Türkiye'de Azınlıklar: Kavramlar, Lozan, İç Mevzuat, İçtihat, Uygulama' adıyla yayınlanan Prof. Dr. Baskın Oran'ın kitabında, 'azınlıkların yanlış tanımlandığı' savunularak, AB'ye koz niteliğinde değerlendirmeler yapılıyor. Kitapta, 'Türkiye'de 'azınlık' deyince sadece gayrimüslimler anlaşılıyor. Dolayısıyla Lozan tanımına takılmış durumdayız. Oysa Türkiye'de önemli sayıda Balkan ve Kafkas kökenliler, Araplar, Aleviler ve Kürtler var' denilerek Lozan delinmeye çalışılıyor. Prof. Oran, bu kitabında Lozan'dan bu yana azınlık haklarının gelişmediğini ve tam olarak hayata geçirilmediğini de iddia ederken, 'Sevr paranoyası' tartışması başlatıyor.

Finansörleri Soros
TESEV'in pek çok etkinliğinde, 'darbe finansörü' olarak bilinen George Soros'un maddi desteğinin olduğu iddia ediliyor. Türkiye'nin AB'yle müzakerelere başlamasından kısa bir süre önce yayımlanan kitabın da finansmanını Soros'un yaptığı kaydediliyor. Alternatif formların teşvik edilmesini de kendilerine görev olarak kabul ettiklerini belirten TESEV'liler, Soros'un desteğini de gizlemiyor. TESEV'in Başkanı Can Paker, ünlü spekülatör ve yatırımcı Soros'un vakfa bu sene 400 bin dolar vererek desteklediğine dikkat çekmişti. Peker, bu paranın nerelerde kullanılacağını da şöyle açıklamıştı: 'Ortadoğu'nun demokratikleşmesine katkıda bulunmak, Kopenhag kriterlerinin hükümetlerce yerine getirilmesindeki eksikliklerin tespiti, azınlık vakıflarının haklarının verilmesi, KKTC'nin feshedilmesine kadar bir çok 'demokratik çalışma için...'

Hedef hassasiyetler
KKTC'nin feshi için bile çalıştıklarını gizlemeyen TESEV'i finanse eden isimlerden biri olan Soros, özellikle Gürcistan, Kırgızistan gibi ülkelerdeki devrimlerde başrolü oynamıştı. TESEV'in, Türkiye'nin kritik dönemlerinde ateşe benzinle gitme yaklaşımı, özellikle AB'den Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelen yıpratma kampanyasında da kendisini gösterdi. Geçtiğimiz günlerde TESEV ve Cenevre Silahlı Kuvvetleri Demokratik Kontrolü Merkezi'nin birlikte yayınladığı 'Almanak Türkiye 2005-Güvenlik Sektörü Ve Demokratik Gözetim' raporunda, TSK'yı yıpratma programı tüm ayrıntılarıyla yer aldı. Almanağın, TESEV tarafından 'Sivilleşme ve demokratikleşme yolunda bir ilk olma iddiasıyla' 6 Haziran 2006 tarihinde yayınlandığı ortaya çıktı. Bu tarih, Şemdinli tartışmalarıyla başlayan ve Yüksek Askeri Şura'daki kararları etkileme amacı güden tartışmaların yoğunlaştığı bir dönem olarak biliniyor.

Raporun hedefi TSK
Türkiye'de sivil-asker ilişkisinin AB sürecine göre değerlendirildiği belirtilen Almanağın hazırlanış nedeni, vakıf yöneticileri tarafından şöyle açıklandı: 'Son dönemde Şemdinli skandalı, Danıştay saldırısı gibi gelişmeler nedeniyle, gerek hükümet ile diğer devlet kurumları, gerekse de güvenlik sağlayan kurumlar arasında anlaşmazlıklar olduğu iddiaları gündemi meşgul etti. Dünyada, güvenlik sağlayan tüm kurum ve kuruluşlar (silahlı kuvvetler, kolluk kuvvetleri, özel güvenlik vb.), 'Güvenlik Sektörü' çatısı altına yerleştirilerek tartışılmakta, bu kurumların etkin, hesaplı, saydam ve demokratik olarak denetlenebilir bir şekilde ve insan hak ve özgürlüklerini koruyarak çalışması yönünde adımlar atılmaktadır.'

Bu arada TESEV'in Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker aleyhine Şişli Ceza Mahkemesi'nde 'halkı askerlikten soğutmak' suçlamasıyla dava açılmıştı. 6 Ekim 1994'te Bülent Eczacıbaşı'nın kuruluşunu açıkladığı TESEV'in Yönetim Kurulu'nda Can Paker (Başkan) İshak Alaton (Başkan Yardımcısı ) Mete Sayıcı (Başkan Yardımcısı), Osman Kavala, Vural Akışık, Selim Alguadiş, Oğuz Özerden, Yılmaz Argüden ve Hasan Karacal gibi isimler yer alıyor.

Büyük kopuşlar bekleniyor
Spekülatör George Soros'un desteğiyle adeta Türkiye aleyhine çalışan Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'ndan istifaların büyük kopuşlara dönüşeceği tahmin ediliyor. 24.09.2006 tarihli gazetemizde 'TESEV nereye koşuyor?' başlığı ile yayınlanan haberden sonra, kurucu üye Saim Şanlı'nın vakıftan istifa etmesiyle başlayan sürecin önceki gün Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın Harp Akademileri'nin açılış töreninde yaptığı konuşmadan sonra hızlanarak sürmesi bekleniyor.
Org. Büyükanıt'ın özellikle belirttiği tehlikeli süreci Şanlı istifa gerekçeleri olarak sıralamış ve şöyle demişti: "...TESEV'in başta Cumhuriyetimiz, birçok ortak değerimizi aşındırıcı mahiyetteki rapor ve çalışmaların adeta odağı haline geldiğini, ülkemizin ihtiyaç ve çıkarlarıyla ters düştüğünü ve amacından uzaklaştığını üzülerek müşahade ettim. Bu nedenlerle TESEV'den istifa ederek ayrılmaya karar vermiş bulunuyorum."

Tercüman
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137