27 Temmuz 2006 Perşembe 00:00
?Tezkere' geçseydi mucize mi olacaktı?
Irak'ı işgale hazırlanan ABD güçlerinin bu amaçla Türkiye topraklarını kullanmalarına izin verecek olan 1 Mart 2003 Tezkeresi'nin TBMM'den geçmemesinin Türkiye için hiç de kötü olmadığını savunan pazartesi günkü yazıma tepki veren ve görüşleriyle katkıda bulunan tüm okurlara teşekkürler. ~|~

Bu tepki ve görüşler iki ana grupta toplanıyor: (1) "Tam sizin gibi düşünüyoruz, düşüncelerimize tercüman oldunuz" diyenler ve (2) "Büyük bir yanılgı içindesiniz, 1 Mart Tezkeresi'nin geçmesi halinde Türkiye için her şey çok daha iyi olacaktı" diyenler.

Tezkerenin geçmesinin Türkiye için adeta bir mucize yaratacağını düşünen ve yaşanan her olumsuzluğu tezkerenin geçmemiş olmasına bağlayanların bir bölümü saygılı, diğer bir bölümü ise suçlayıcı ve aşağılayıcı ifadelerle benim görüşlerime katılmadıklarını belirtmiş. "Tezkere geçseydi Türkiye için iyi olacaktı" diyenlerin ortak özelliği, ellerinde hiçbir kanıt olmamasına karşın, kendi görüşlerinin kesin doğru olduğuna inanmaları.

Tezkerecilere sorular
"Tezkere geçmeliydi" görüşünü savunan okurlara göre, ünlü tezkere TBMM'den geçmiş olsaydı:

* Türkiye Ortadoğu'ya yön veren ülke haline gelecekti.
* Ortadoğu'nun yeniden yapılanmasında aktif bir rolümüz olacaktı.
* Türkiye'nin 'kırmızı çizgileri' korunacaktı.
* ABD Kürk kartına sarılmayacaktı.
* Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurulması ihtimali kalmayacaktı.
* Talabani Irak Cumhurbaşkanı olamayacaktı.
* PKK silinecek, Kandil Dağı temizlenecekti.
* Türkiye'nin bölünmesi gündemde olmayacaktı.
* Güçlü ABD dostumuz olarak kalacaktı.

Herkes dilediği iddiayı savunabilir kuşkusuz ama gerçekleşmemiş bir varsayımdan yola çıkarak geliştirdikleri bu senaryoları tartışılmaz gerçekler gibi sunanların kendilerine sormaları gereken bazı sorular yok mu? Değil Ortadoğu'ya, dünyaya tek başına hükmetme ihtirasına kapılan ABD, bu bölgede oynamak istediği rolü, tezkereyi geçirdi diye Türkiye'ye mi devredecekti?
"Şu bizim Türklerin Kürtlerle sorunu var, ben de 'Kürt kartı'nı oynamaktan vazgeçeyim" mi diyecekti? Kürtlerin Kuzey Irak'taki devletleşme sürecini hiçe sayıp "Gelin Kuzey Irak'ı siz denetleyin" mi diyecekti Türkiye'ye?

Tezkerenin bedeli

Tezkerenin geçmesi halinde bunun Türkiye için yararlı olacağını ileri sürenler çok önemli bir noktayı daha göz ardı ediyorlar: Tezkerenin geçmesi, ABD'nin Türkiye'yi bölgedeki askeri operasyonlarının ana üssü olarak kullanmasına da yol açacaktı.
ABD'nin ortağı olarak görülecek olan Türkiye, ABD'nin yarattığı çıkmazın içine sürüklenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktı. ABD'nin bölgede yarattığı tepki ve düşmanlık dalgası Türkiye'ye de yönelecek ve bunun bize ödeteceği ağır bir bedel olacaktı. ABD'nin Irak'tan sonra yeni maceralara girişmek istemesi bizi de etkileyebilecekti.
Bütün bunları da hesaba katarak durumu değerlendirdiğimde tezkerenin geçmemiş olmasının bizim için çok daha iyi olduğu sonucuna varıyorum. Haksız mıyım acaba?

Osman Ulagay / Milliyet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137