19 Mayıs 2005 Perşembe 00:00
Tezkereci bakan!!!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 Haziran'da yani yaklaşık 20 gün sonra Washington'da Başkan Bush ile görüşecek ya... İşte bu ziyaret öncesinde, AKP'li bakanlar Türkiye'nin, daha doğru bir anlatımla AKP iktidarının Bush ve onun ülkesi için neler yaptığını ortaya koymak için peşisıra 'akredite basına' demeçler veriyorlar... Herşey ABD sevdası adına...
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bu bağlamda dün trajik açıklamalarda bulundu...
Gönül, Hürriyet'in manşetten aktardığı haberde, ilk kez '1 Mart tezkeresini reddederek hata yaptık' diyerek, adeta büyük efendi önünde günah çıkarıyor. 
En iyisi fazla yorum yapmadan, gazetedeki mülakattan bazı kesitler aktarıyım da, AKP iktidarının içine düştüğü vahim hali siz tahlil edin:

SORU: Tezkere reddedilip, Irak'taki Türk subaylarının başına çuval geçirilince büyük sarsıntı yaşadık. Yeni anlaşmayla bunları aştık mı?
GÖNÜL: 1 Mart tezkeresi sonrası ABD'de bir hayal kırıklığı olduğu doğru. Ama bunun için ne bakanlığımızın ne de hükümetin yapabileceği bir şey vardı. Karar Meclis'ten çıkmıştı. Demokrasi ve parlamenter rejimde anlaşılabilecek bir şey. Ben tezkere geçsin diye grupta lehinde konuştum. Hatta geçerse ne olur, geçmezse ne olur diye anlattım. Geçmezse 37 husus ortaya çıkar. Geçerse 8 husus ortaya çıkar, dedim. Yani geçmesi geçmemesine göre çok daha avantajlı olacaktı. Menfi noktaları çok daha azdı. Bunu gruba anlatmaya çalıştım ama grup müteredditti, bu sebeple MGK kararı beklendi. MGK kararı çıksın sonra Meclis'e gidelim dendi ve tarih ertelendi. MGK'da da herhangi bir şey söylenmeyince pek çok milletvekili tereddüdünü oyuna yansıttı. Çekimser kalan çok oldu. Çekimserler aleyhte yorumlandığı için karar menfi çıktı. Bir Anayasa Mahkemesi kararı gereğince. Yoksa 1 Mart tezkeresine oy verenler karşı çıkanlardan daha fazlaydı.
SORU: 37 olumsuz senaryo neydi?
GÖNÜL: Artık bunlar tarihe mal oldu.
SORU: Sarsıntı hálá tamamen durmuş gibi görünmüyor.
GÖNÜL: 37 senaryodan 30'u belki tahakkuk etti ama ben belki bazı meseleleri abartmışım. Mali bakımdan çok önemli bir problemle karşılaşmadık. Tezkere geçerse Türkiye 28 milyar dolar alacaktı. Alamazsak Türkiye sıkıntıya düşer demiştim ama bunda çok haklı çıkmadım. Böyle bir para gelmediği halde Türkiye mali bakımdan önemli bir sıkıntı yaşamadı.
SORU: Olay ilişkilerde ciddi bir çatlak yarattı değil mi?
GÖNÜL: Onu aşmaya çalıştık. Sonra overflight'ı (uçuş iznini) Meclis'ten geçirdik. Sayesinde ABD Türkiye üzerinden 4300 uçuş yapabildi. Bu az bir şey değil.
AKP çuvalı unutmuş
SORU: Çuval krizini ne kadar aştık?
GÖNÜL: Beklemediğimiz ve üzüldüğümüz bir olay. Ama üstünde durmaktansa yeni ufuklara bakmak çok daha iyidir diye düşünüyorum. Müşterek menfaatlerimiz o kadar çok ki, biz Kıbrıs ambargosunu bile unuttuk. Ümit ederim Amerikalılar da 1 Mart tezkeresini unuturlar.
SORU: Son lojistik destekle (İncirlik'in ABD emrine verilmesi) ABD Irak operasyonunda ne kadar  rahatlayacak?
GÖNÜL: ABD Irak'ta fevkalade büyük bir askeri harekat yapıyor. İncirlik'in bunun içinde çok fazla bir yer tuttuğunu zannetmiyorum. Türkiye'nin önemli bir tavır alışı, yaklaşımıdır ama ABD'nin orada karşılaştığı problemlerle İncirlik çözüldü diye karşılaşmayacağını düşünmek yanlış olur.
SORU: Üste genişletme çalışması yapılacak mı? Lojistik destek ne zaman başlayacak?
GÖNÜL: Ayrıntılarını ve uygulanmasını Genelkurmay ABD'yle görüşüyor. Personel, yiyecek, giyecek her şey olacak. Personel nakli daha önce de yapılıyordu. Bunlara beşeri ilişkilerin bir parçası olarak izin veriyoruz. Ama anlaşma silahı ihtiva etmiyor.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137