26 Şubat 2009 Perşembe 00:00
THY pembe tablo çizdi, ölü sayısını Hollanda verdi

THY'ye ait olan yolcu uçağı, Hollanda'nın Amsterdam kentinde Schiphol havaalanına inerken yere çakıldı. Kazada 3'ü mürettebat, 6'sı yolcu 9 kişi öldü, 20 kişi ise yaralandı. Uçağın çakıldığı zeminin yumuşak toprak olması, daha büyük bir faciayı önledi.
~|~

 Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul?Amsterdam seferini yapan "Tekirdağ" uçağı Amsterdam'a inişi sırasında düştü. Yapılan açıklamaya göre, 118 yolcunun bulunduğu uçakta, 3'ü mürettebat 9 kişi öldü, 6'sı ağır 20 kişi yaralandı.

Üç parçaya bölündü
Uçak düşüşte üç parçaya bölündü. Uçakta 118 yolcu ve 8 mürettebat bulunuyordu. Bir hostesin ağır yaralı olduğu bildirildi. Tekirdağ isimli uçağın modelinin Boeing 737?800 olduğu öğrenildi. Uçağın pilotlarının Murat Sezer ve Tolga Özgül olduğu bildirildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Amsterdam Schiphol Havaalanı'na zorunlu iniş gerçekleştiren THY'na ait uçakta bulunan 3'ü mürettebat 9 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

SHGM'nin internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:
"Hollanda Ulaştırma Bakanlığından alınan bilgiye göre, Amsterdam Schiphol Havaalanı'na zorunlu iniş gerçekleştiren THY'na ait uçakta bulunan 3'ü mürettebat 9 kişi hayatını kaybetmiştir.

Kazada hayatını kaybedenlerin yanı sıra 6'sı ağır yaralı olmak üzere toplam 25 yaralı bölgede bulunan çeşitli hastanelere sevk edilmiştir. Ayrıca, uçağın iniş yaptığı bölgedeki yolun trafiğe kapatıldığı ve kazanın oluş nedeni ile ilgili tetkiklere devam edildiği bildirilmiştir. Kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı olarak kurtulanlara ise acil şifalar dileriz."

TÜRK YETKİLİLER KAFALARI KARIŞTIRDI

Hollanda'da uçağın düştüğü haberinin gelmesinin ardından THY yetkilileri, kamuoyunu doğru bilgilendiremedi. THY yetkilileri ilk açıklamalarında ölü olmadığı belirtilerek, pilotun başarısızdan söz etti. Hollanda kaynakları 5-6 ölüden bahsederken de THY'nin basının karşısına çıkardığı bir yolcu yakını, sadece birkaç yaralı olduğunu, ölen bulunmadığı için herkesin sakin olduğunu söyledi. Daha sonraki saatlerde Hollanda makamlarının 9 ölü açıklamasından sonra THY yetkilileri ölümleri doğruladı. Bu süre içinde tüm Türkiye yetkililerin açıklamaları nedeniyle kazanın ucuz atlatıldığını sanarak yanıldı.


Yeşilköy'deki THY Genel Müdürlüğü'nde günboyu yapılan çelişkili açıklamalar kafaları karıştırdı. Kaza sonrasında Genel Müdürlük'teki ilk açıklamayı THY Yönetim Kurulu Başkan Candan Karlıtekin ve THY Genel Müdürü Temel Kotil, düşen Boeing 737-800 tipi uçağın maketininin yanında yaptı. Karlıtekin kazanın meydana geldiği sırada 4500 metrelik bir görüş mesafesi bulunduğunu ve uçağın piste 500 metre kala araziye düştüğünü söyledi. Karlıtekin, "Olayın sevindirici tarafı total bir kaybın olmayışıdır. Şu ana kadar ölüm olayı bildirilmedi. Kriz merkezimizde uçağın teknik bakım kayıtları incelendi. Bakımla ilgili herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Şu anda 20 civarında yaralı var. Ağır yaralıların olduğuna dair bir bilgi yok" dedi.
THY Genel Müdürü Temel Kotil ise, "Kaptanımız Hasan Tahsin Bey'di. 1975 Hava Harp Okulu mezunu bir kaptanımızdı ve can kaybı olmamasında muhakkak büyük rolü var. Kesin gelen bilgiler bu kadar" dedi.

Yolcu yakınları havalimanına koştu

Bu arada kaza sonrasında yolcu yakınları ile yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu Genel Müdürlük binasında oluşturulan Kriz Merkezi'ne akın etti. Gazeteciler bilgi almak amacıyla binaya gelen yolcu yakınlarıyla röportaj yapabilmek için yoğun çaba sarfederken zaman zaman güvenlik görevlilerinin engellemeleriyle karşılaştılar. Görevliler, gazetecilerin bina içinde ya da binanın bahçesinin dışına çıkarak beklemelerini isteyerek, yolcu yakınlarıyla temas kurmalarını engellemeye çalıştı. Ancak bunda başarılı olamayınca bu kez yolcu yakınları adına Nilüfer Akbaş basının karşısına çıkarıldı.

Ölen olmadığı için herkes sakin

İş seyahati için Amsterdam'a giden ağabeyiyle telefonla görüştüğünü ve durumunun iyi olduğunu belirten Akbaş, "Kriz merkezinde bize her türlü bilgi verildi. Yolcuların sağlıklı olduğunu öğrendik, birkaç yaralı olduğu bildirildi. Herşey kontrol altında. Ölen olmadığı için herkes sakin durumda, sanırım çok ağır yaralı da yokmuş" dedi.
Bu sırada söz alan Hollanda Ulusal Televizyonu NOS TV muhabiri Jessica Lutz, "Amsterdam'daki meslektaşlarım 5-6 ölü gördüklerini söyledi. Size herhangi bir bilgi ulaşmadı mı?" sorusuna Akbaş, "Abimi karşılayacak olan firma sahipleriyle görüştük, yeterli bilgiye sahibiz" diyerek kazada ölü olmadığını tekrarladı.
Öte yandan oğlu kaza yapan uçakta bulunan gazeteci-yazar Rahim Er de THY binasına gelerek doktora için Hollanda'ya giden oğlu Cüneyt Er'le ilgili bilgi almaya çalıştı.

Bilanço ortaya çıktı

Çok geçmeden kazanın gerçek bilançosu ortaya çıkmaya başladı. Önce Hollanda Ulusal Kanalı NOS TV kaza yerinde en az 9 ceset bulunduğunu duyurdu. Saat 15.00 sıralarında tekrar bir açıklama yapan Karlıtekin ve Kotil de Hollanda makamlarından gelen bilgiye göre kazada 9 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Kazanın meydana geliş biçimiyle ilgili sorulara net cevaplar vermeyen Karlıtekin ve Kotil, gazetecilerin "Stajyer bir pilotun mürettebatta yeraldığı" ve "Uçağın yakıtının bittiği" yolundaki iddialarla ilgili sorularını cevapsız bıraktı. Karlıtekin ve Kotil, kazanın sebebiyle ilgili yapılacak her türlü açıklamanın şu anda "spekülasyon" olmaktan öteye gidemeyeceğini söyledi.

Kaptan pilot "tecrübeli" ve "titiz"

İstanbul Amsterdam seferini yaparken düşen Tekirdağ adlı uçağın kaptan pilotu Hasan Tahsin Arısan, tecrübeli ve titiz bir pilot olarak tanınıyor.
Hava Harp Okulu'ndan 1975 yılında mezun olan ve 1996 yılında Türk Hava Yolları'nda çalışmaya başlayan Arısan'ın 15 bin saat civarında uçuş tecrübesi bulunuyor. Arısan aynı zamanda öğretmen pilot olarak da görev yapıyor. THY Genel Müdürü Temel Kotil, uçağın kaptan pilotunun çok tecrübeli bir kaptan olduğunu belirtirken, Türkiye Havayolları Pilotları Derneği Başkanı Kaptan Pilot Ali Ziya Yılmaz da Arısan'ı yakından tanıdığını ve kendisinin çok titiz, tecrübeli ve çok bilgili biri olduğunu söyledi. Yılmaz, "Yıllarca aynı kokpitte beraber uçtuğum bir arkadaşım. Bilgisi ve becerisine aşırı güvendiğim bir arkadaşım" dedi.
Eski THY Uçuş İşletme Başkanı Mustafa Kolko ise, Arısan'ın kendi yetiştirdiği pilotlar arasında olduğunu, çok deneyimli ve tecrübeli bir pilot olduğunu söyledi.


Tekirdağ uçağının künyesi
İstanbul Amsterdam seferini TC-JGE kuyruk tescilli Boeing 737-800 tipi "Tekirdağ" adlı uçak 2002 model. Yatay uçuş sürati 858 kilo metre olan Boeing 737-800 tipi uçak, 165 yolcu taşıyabiliyor. Azami kalkış ağırlığı 79 bin 15 kilogram, kanat açıklığı 34,315 metre, azami yatay uçuş yüksekliği 41 bin feet, gövde uzunluğu 39,472 metre, azami menzili 4 bin 755 kilometre olan uçak, yerden 12,548 metre yüksekliğe sahip. Tekirdağ adlı uçağın en son olarak bakımı 22 Aralık 2008 tarihinde THY Teknik A.Ş'de yapıldı.


Kurtulan yolcu: Şaka sandık
 
Uçaktan kurtulan yolcular dehşet verici anları anlattı...

ŞAKA SANDIK
Amsterdam'daki uçak kazasından hafif yaralı olarak Kurtulan Hüseyin Sümer olayın hemen ardından yaptığı açıklamada, "'Uçak birden toprak alana doğru alçaldı. Biz şaka yapıyor zannettik. Önce türbülansa girdik, sonra ne olduğunu anlamadan yere vurduk. Uçağın bölünen kısımlarından herkes kendini dışarı attı. Bir hostesin çok ağır yaralı olduğunu gördüm. Bazılarının bacağı kırılmış bazılarının kaşı açılmış. Ekipler öncelikle ağır yaralı olanlara müdahale ediyor. Bize de müdahale edilmesi için bekliyoruz. Şok içindeyim" dedi.

NORMALDEN HIZLI İNDİ
Görgü tanığı İlhan Karaçay, NTV'nin yayınına telefonla bağlanarak kazayı şöyle anlattı: "Eşimle otobanda gidiyorduk. Uçak normalden hızlı bir iniş yaptı. Eşime 'Uçak düştü' dedim. Uçak ikiye bölünmüş ama parçalara ayrılmamış. Alev ya da duman yok. 50 kadar  yolcu uçağın etrafında dolaşıyor. Kokpit etrafında bir çatlak var. Uçağın motorları uçaktan 200 metre ileriye fırlamış durumda. Eşyalar etrafa saçılmış durumda, hatta bazı insanlar eşyalarını arıyorlar. Olaydan hemen sonra polis ve itfaiye geldi. Çok sayıda itfaiye ve ambulans uçağın etrafında... Bütün yollar trafiğe kapatılmış durumda. Biz de otobandayız, bir yere kıpırdayamıyoruz, uçaktan  200 metre uzaklıktayız. Eşim yanımda ağlıyor."


"HER ŞEY BİRKAÇ SANİYEDE OLUP BİTTİ
Hollanda'da Amsterdam Schiphol havaalanına inişe geçtiği sırada yakındaki bir tarlaya inen THY uçağından kurtulan yolculardan biri, her şeyin birkaç saniyede olup bittiğini, piste inmeyi beklerken tarlaya çakıldıklarını söyledi.

Kazadan sonra kendi imkanlarıyla sağ salim uçaktan dışarıya çıkan Mutlucan soyadlı bankacı, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, "Normal iniş yaparken bir anda hava boşluğu gibi bir durum oldu, uçak kontrolden çıktı ve aniden alçalarak çakıldı. Her şey 10 saniye bile değil, 3-5 saniyede olup bitti.

Biz, pilot durumu kontrol eder diye bekliyorduk, ama birden düştük ve durduk. Tarla gibi bir yere indik" dedi.

Mutlucan, her şey saniyeler içerisinde olduğu için düşüş sırasında değil, uçak durduktan sonra panik yaşandığını ifade ederken, kuyruk bölümünde oturduğunu söyleyen bir başka yolcu Kerem Uzel de "Bağrışmalar oldu, piste 600 metre kadar bir mesafede çakıldık" dedi. Mutlucan da "biz ne oluyor diyene kadar yere inmiştik bile" diye konuştu.

Pilotun son anonsunu, olağan iniş anonsu olduğunu, anonsta, "15 dakika sonra inmiş olacağız" dendiğini ifade eden Mutlucan, "Ama 7-8 dakika sonra çakıldık. Bir hava boşluğu gibi bir şey oldu ve uçak aniden alçaldı" dedi.

Uçaktan kendisinin çıktığını anlatan Mutlucan, "benimle birlikte 15-20 kişi de uçaktan kendisi çıktı. Geride kalanlar, sıkışanlar da vardı, onları da gelen ekipler çıkardı. Yeteri kadar ambulans geldi, yolculara yardım etti" diye konuştu.

NORMALDEN HIZLI İNDİ
Görgü tanığı İlhan Karaçay, NTV'nin yayınına telefonla bağlanarak kazayı şöyle anlattı: "Eşimle otobanda gidiyorduk. Uçak normalden hızlı bir iniş yaptı. Eşime 'Uçak düştü' dedim. Uçak ikiye bölünmüş ama parçalara ayrılmamış. Alev ya da duman yok. 50 kadar  yolcu uçağın etrafında dolaşıyor. Kokpit etrafında bir çatlak var. Uçağın motorları uçaktan 200 metre ileriye fırlamış durumda. Eşyalar etrafa saçılmış durumda, hatta bazı insanlar eşyalarını arıyorlar. Olaydan hemen sonra polis ve itfaiye geldi. Çok sayıda itfaiye ve ambulans uçağın etrafında... Bütün yollar trafiğe kapatılmış durumda. Biz de otobandayız, bir yere kıpırdayamıyoruz, uçaktan  200 metre uzaklıktayız. Eşim yanımda ağlıyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.