04 Nisan 2005 Pazartesi 00:00
TİTAN'DA HAYAT VAR MI?
Uluslararası Cassini uzay aracı, fırlatıldığı 1997 yılından bu yana Satürn uydusu Titan'da hayat var mı yok mu aramaya devam ediyor.

Uluslararası Cassini uzay aracının gönderdiği fotoğraflarda Titan'ın hidrokarbon sisi ile kaplı olduğu belirlendi. Bilim adamları fotoğraflardaki bölgeleri tam olarak işaretlemeye ve uydunun yüzey haritasını oluşturmaya çalışıyorlar.

Satürn Güneş sisteminin, kütle ve hacim bakımından Jüpiter'den sonra ikinci büyük gezegeni. Güneş'ten uzaklık sıralamasına göre altıncı gezegen olan Satürn'ün görkemli halkasıyla Güneş sisteminin harikası olduğu söylenir. Eskiçağ'da, burçlar kuşağının takımyıldızları arasında en yavaş yer değiştiren gezegen olması nedeniyle, zaman tanrısını simgelemiştir. Gerçekten de, Satürn'ün yıldız yılı, yani Güneş çevresindeki dolanım süresi, Yer yılından 29,5 kez uzundur. 1.427.000.000 km olan Güneş'e ortalama uzaklığı, aşağı yukarı, Jüpiter'in uzaklığının iki katına ulaşır (Güneş'e en büyük uzaklığı 1.511.000.000 km, en az uzaklığıysa 1.346.400.000 km'dir). Ekvatorundaki çapı Jüpiter'e oranla daha belirgin bir elips biçimindedir. Satürn günü, yani yıldız dönme dönemi, gezegenin ekvatorunda 10 saat 14 dakika sürer. Satürn'ün hacmi, Yer'in 744 katına ulaşır. Oysa gezegeni oluşturan maddelerin çok hafif olması nedeniyle, ortalama yoğunluğu sudan daha azdır ve kütlesi Yer'in 94 katı kadardır.

Satürn'le ilgili bilgilerin büyük bölümü, 1980 ve 1981'de, sırasıyla 124.000 km ve 101.000 km yakınından geçen iki Voyager (ABD yapımı) sondasından elde edilmiştir. İç yapısı, büyük ölçüde Jüpiter''inkine benzemektedir. Büyük bölümü, hidrojenhelyum karışımından oluşur. Merkezdeki katılaşmış hidrojenhelyum çekirdeğinin çevresi, sıvı bir tabakayla (su, metan ve amonyak) çevrilidir. Jüpiter'inki gibi, Satürn'ün gömleği de ekvatorda paralel kuşaklar oluşturur ve bu görünüm Satürn'de atmosfer hareketlerinin varlığını gösterir. Ama söz konusu kuşakların rengi, Jüpiter'e oranla daha soluk, leke sayısı da daha azdır. Yapılan ölçümler, bulutsu tabakaların dış yüzeyinde sıcaklığın sıfırın altında 180° C'a düştüğünü göstermektedir. Ama kuşak ve lekelerin kanıtladığı atmosfer hareketlerinin doğması için, derinlerde kalıntı ısının bulunması gerekir.

Donuk amonyak bulutunun üstünde parıldayan halkalar, tıkız bir yapı göstermezler. Uzaklıkları nedeniyle bir bütün gibi görülen, çok küçük cisimlerden, çok küçük uydulardan oluşmuş yağmurlardır ve bir kum tanesi ile bir dağ arasında değişen boyutlarda donmuş amonyak kütleleri söz konusudur. Bütün bu mikrouydular, eşmerkezli halkalar oluşturur. 1969 yılına kadar üç halka bulunduğu sanılmaktayken, aynı yılın ekim ayında P. Guerin, sözü geçen üç halka içinde bir dördüncüsünü belirlemiş, 1970 yıllarının sonunda da belirlenen halkaların sayısı, 6'ya çıkmıştır. Ama 1980 ve 1981'de Voyager sondalarıyla alınan veriler, bu halkaların her birinin, eşmerkezli bir halkacıklar dizisinden oluştuğunu ortaya koymuş, böylece halkaların toplam sayısı binleri bulmuştur. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.