21 Haziran 2013 Cuma 00:08
Toplumun ayarını bozdular

RECEP BAHAR / İSTANBUL 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl ölümle sonuçlanan intihar sayısı 3 bin 225 kişi olurken, intihar edenlerin yüzde 72’sini erkekler, yüzde 28’ini kadınlar oluşturdu. Ortaya çıkan rakam Cumhuriyet tarihinin rekoru olarak da kayıtlara geçti. 
TÜİK, 2012 yılına ilişkin “İntihar İstatistikleri”ni yayımladı. Buna göre, ölümle sonuçlanan intihar sayısı 2012 yılında 3 bin 225 kişi oldu. Yüzbin nüfus başına düşen intihar sayısını ifade eden kaba intihar hızı da, 2012 yılında yüzbinde 4.29 olarak gerçekleşti. Diğer bir ifade ile her yüzbin kişiden dördü intihar etti. 
Kaba intihar hızı illere göre incelendiğinde, 2012 yılında kaba intihar hızının en yüksek olduğu il yüzbinde 8.5 ile Uşak oldu. Uşak’ı yüzbinde 8.06 ile Kastamonu, yüzbinde 7.38 ile Iğdır ve yüzbinde 7.28 ile Aydın izledi. Kaba intihar hızının en düşük olduğu il ise yüzbinde 1.6 ile Bartın olarak belirlendi. Bartın’ı yüzbinde 1.7 ile Batman, yüzbinde 2.22 ile Van ve yüzbinde 2.24 ile Gümüşhane izledi. İntihar edenlerin sayısı ise en yüksek 533 ile İstanbul, 213 ile Ankara’da olurken, intihar sayısı en düşük illerin 3’er kişi ile Tunceli ve Gümüşhane olduğu ortaya çıktı.  

İntiharlar en fazla yaşlı nüfusta görüldü

Yaşa özel intihar hızları incelendiğinde, yüzbinde 8.54 ile en fazla intihar olayı sunulan sağlık hizmetlerinden, geçimini teminden ve ailesinin kendisine sahip çıkıp çıkmayacağından endişe eden 75 yaş ve üzeri yaş grubunda görülürken en az intihar olayı yüzbinde 4.73 ile 35-39 yaş grubunda yaşandı. İntiharlar yaş grubu ve cinsiyete göre incelendiğinde, yaş grupları arasındaki cinsiyet farklılığının belirgin olduğu ortaya çıktı.  

Yüzde 53.1’inin nedeni bilinmiyor

2012 yılında intihar eden kişilerin yüzde 53.1’inin intihar nedeni bilinmiyor. İntihar eden kişilerin yüzde 17.3’ü ‘hastalık’, yüzde 7.8’i ‘aile geçimsizliği’, yüzde 7,6’sı ‘geçim zorluğu’ nedeniyle intihar etti. Bu durum AKP Hükümeti döneminde Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin yetersizliğini, ekonominin insanların geçimini sağlayacak fırsatlar sunmadığını, devletin vatandaşına gereğince sahip çıkmadığını ve eğitim sisteminin yetersizliğini ortaya koyuyor. 2012 yılında intihar edenlerin yüzde 50.7’si kendini astı. İntihar şekilleri arasında yüzde 24.9 ile ‘ateşli silah kullanmak’ ikinci sırada yer aldı. Geçen sene intihar eden kişilerin yüzde 31.7’sinin ilkokul mezunu olduğu ortaya çıktı. İlkokul mezunlarını yüzde 20.6 ile ilköğretim, yüzde 16.4 ile lise ve dengi okul ve yüzde 7.7 ile yükseköğretim mezunları takip etti. 2012 yılında intihar edenlerin yüzde 50’si evli, yüzde 36.7’si ‘hiç evlenmemiş’, yüzde 5,9’u ise ‘boşanmış’ kişiler oldu. 

Çare Milli Ekonomi’de çare Sosyal Devlet’te

Resmi veriler, ülkemizde sağlık hizmetlerinin yetersizliğinin, geçim darlığı ve maddi - manevi eğitimin kifayetsizliğinin intihar vakalarında ciddi rol oynadığını gözler önüne seriyor. Peki, çözüm nerede? Çözüm Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın kaleme aldığı Milli Ekonomi Modeli ile Milli Devlet - Sosyal Devlet’te. Bu modellerdeki uygulamalar hayata geçtiğinde, vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti sunulacak, 4 bin TL’lik asgari ücret ve vatandaşlık maaşı, ev hanımlarına özel maaş ile geçim sıkıntısı ortadan kalkacak ve eğitim sistemi ferdin maddi ve manevi gelişimin yanı sıra aile bütünlüğünü koruyacak şekilde uygulanacak. 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.