07 Şubat 2015 Cumartesi 00:05
TRT, AKP’ye çalışıyor
İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Hükümet’in TRT’yi icraatlarının geniş ölçüde tanıtımı için araç olarak kullandığını belirterek, “TRT’nin bağımsız ve tarafsız bir kamu hizmeti yayıncılığı yürütmekte olduğunu söylemek artık imkansız” dedi. TRT yayınlarının tarafsızlık ve eşitlik ilkelerini ihlal edip etmediğinin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98. ve TBMM İç Tüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istediklerini belirten Yüksel, şunları söyledi: “Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), 24/12/1963 tarih ve 359 sayılı Kanunla, Türkiye Cumhuriyeti’nin kamu yayıncılığı yapmakla görevli ve Kanun’un 1. maddesinde ifade edildiği üzere tarafsız bir kamu tüzel kişiliği olarak kurulmuştur. TRT günümüzde 15 televizyon kanalı, 7 ulusal, 6 bölgesel, 5 uluslararası radyo kanalı ile hizmet vermektedir. Kuruluş maddesinde de belirtildiği üzere, İlgili mevzuatta TRT için her ne kadar ‘idari ve mali özerklik’ tanımı yapılmış ise de, kamu hizmeti yayıncılığı uygulamasında bu teorik tanımın yeterli olmadığı, idari özerklik yerine hükümetin güdümünde bir yayın anlayışıyla hareket edildiği görülmektedir. TRT’nin asli görevi toplumu eğitmek, doğru, güvenilir ve tarafsız bir şekilde haber vermek ve kültürel gelişime katkı sağlayacak yayınların artırılmasını sağlamak gibi bir toplumsal sorumluluğu bulunmaktadır.”

Muhalefete yer yok

Ancak TRT’nin hükümetin basın açıklama ve faaliyetlerini yayınlandıktan sonra, bunu dengelemek üzere muhalefet partilerinin görüşlerine yeterince açıklama olanağı tanımadığını belirten Yüksel şunları söyledi: “İktidarın eleştiriye yönelik tahammülsüzlüğü TRT yayınlarına damgasını vurmuş durumdadır. Özellikle gerek yerel gerekse genel seçimlerin yaklaştığı dönemlerde, siyasal iktidarın ‘tesis açma törenleri2 TRT’den öncelikle haberler olarak verilmektedir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingleri Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının vergileri ile faaliyetlerini idame ettiren TRT’den canlı olarak naklen yayınlanmıştır. Tüm seçimlerde TRT programları, iktidar partisinin tekeline girmiştir. Muhalefet parti liderlerinin konuşmalarını bile canlı olup olmadığına bakılmaksızın yarıda kesilmektedir. Elektrik abonelerinden alınan yüzde 2’lik TRT Payı, haksız bir bedel olarak hala tüketiciye yansıtılmaktadı.” 
HABER MERKEZİ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137