09 Temmuz 2004 Cuma 00:00
TSK reforma gidiyor

Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün, 'prensip emirleri', Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 21'inci yüzyıla uyum sağlamasını hedefliyor. Orduda reform olarak yorumlanan emirlerden bazıları şunlar: İhaleler şeffaf olmalı. Birlikler daha etkin hale getirilmeli. Askeri okullardaki eğitim gözden geçirilmeli. Komutanlar otoriter değil, ikna edici olmalı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 21. Yüzyıl'a uyum sağlayabilmek, orduyu daha etkin ve uyumlu hale getirebilmek amacıyla, bir dizi yenilik için adım atıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, tüm birliklere bir süre önce gönderdiği 'prensip emirleri'nde "yeni dönem"in hedeflerini belirledi. Orgeneral Özkök, 25 Şubat 2004 tarihli ve 'Hizmete Özel' ibareli 18 sayfalık prensip emrinde pek çok konuda ayrıntılı saptama ve uyarılarda bulunuyor. Özkök, bununla birlikte, TSK mensuplarının 'Atatürkçü düşünce sistemi'nin takipçisi, d~|~ogmaları değil aklı ve bilimi temel alan, milli çıkarları her türlü değerin üzerinde tutan bir anlayışta görmek istediğini öne çıkarıyor. Değişime ayak uydurmak prensip emrinin girişinde şu cümlelere yer veriliyor: "Görevde doldurduğum bir buçuk yılın kazandırdığı tecrübeleri de dikkate alarak, TSK'nın gelecekteki faaliyetlerine ışık tutacak vizyonum ve TSK mensuplarının tatbik etmesini istediğim esaslar madde madde açıklanmıştır.
Askeri öğretim
TSK hukuk kurumudur. Hukukun üstünlüğünü sağlamak, insan hak ve haysiyetini gözetmek en önemli hedefimiz. Personelin hukukuna riayet edilmeli, her durumda kendisini savunma hakkı verilmeli. Silahlı kuvvetlerimiz, sayısal birlikler yerine, yetenek sistemine dayalı ve içinde bulunduğumuz yüzyılın özellikleriyle örtüşen devingen bir yapı içinde olmalıdır. TSK, personel?yoğun sistemden kurtarılmalıdır. TSK'ya tevdi edilmiş görevlerin yerine getirilmesi, hedeflenen nitelik ve nicelikte yetiştirilmiş insan gücünün elde bulundurulmasına bağlıdır.

Hediyelere dikkat

Devlet parasıyla alınacak hediyeler asgariye indirilecek ve kimin hangi değerde hediye verebileceği ve alabileceği bir talimata bağlanacak. Dünyada Doğu'ya gidildikçe hediyeler büyür ve pahalılaşır, Batı'ya gidildikçe küçülür ve ucuzlar. Törelerimizin ve uluslararası ilişkilerin gerektirdiği durumlar maalesef istisnadır. Amacını aşan hediye asla verilemez ve alınamaz. Alanı da, vereni de utandırmayacak en güzel hediye kitaptır.

Komutan eşlerine dikkat!

r General/amiral, subay ve astsubay eşlerinin, bir kısım askeri hizmetlerin ifasında eşlerini desteklemekle yükümlü olduğu unutulmayacaktır. Ancak, bayanların askeri hizmetlere ilişkin işlere karışmalarına asla müsaade edilmeyecektir.

r En büyük zararlar yanlış kararlardan kaynaklanır. Bunda komutanlar kadar karargâh subayları da suçlu. Her personel, görevini yapması için ihtiyaç duyduğu bilgileri ve mevzuatı temin etmek ve öğrenmekten sorumludur.

İkna edici liderlik

r Otoriter liderlik yerini ikna edici liderliğe bırakmıştır. Bu, ancak çok çalışmakla ve ilkeli hareketle başarılabilir. Komutanlar fikirleri bastırmayacak, kurutmayacak, yeşertecek, budamayacak, coşturacak. Lider, astlarına kulak veren, ancak inandıklarını onlara inandıran kişidir.

Milletin parasını harcıyoruz

r Ülkemizde asgari ücret 303 milyon, açlık sınırı 451 milyon, yoksulluk sınırı 1 milyar 372 milyon lira. Harcadığımız her kuruş milletin boğazından kesip bize verdiği paradır. Milletin parasını harcarken titre ve kendine gel!

r Generaller/amiraller, müstakil birlik komutanları ve satın almayla ilgili subay ve astsubaylar, kabul ettikleri, ziyaret ettikleri ve telefonla konuştukları sivil kişilerin resmi kaydını tutturmalıdır.

İhalelerde şeffaflık

r Gizlilik dereceli ve tek kaynak alımları hariç, yapılacak diğer ihalelerde açıklık ve şeffaflık sağlayacak tedbirler alınacaktır. Bu kapsamda ihale ilan ve sonuçlarının internet ortamında yayımlanması ve bu konuda kamuoyunun bilgi sahibi olması sağlanacaktır.

r Yurtiçinde üretilen malzeme, teçhizat, araç ve gerecin ömürleri boyunca bakımının ve yedek parça ikmalinin üretici firmaya yaptırılması ve sistemin sürdürülebilirliği önemli. İhalede, firmanın bunu yapabilirlik durumu incelenecek. Cihazların kullanma ve bakım dokümanlarıyla onarım şemalarının cihazlarla birlikte alınması şartnamelere dahil edilecek.

r Lojistikle ilgili uygulamalarda TSK'nın dışa bağımlılığının azaltılması, uluslararası standartların kullanılması, Türk savunma sanayinin güçlenmesine önem verilecek.

r Yeni bina yapılınca eskisi elden çıkarılacak. Yeni binalar, duvar ve oda sayısı az, sivil ofis tip karargâh binaları şeklinde dizayn edilecek. Genelkurmay Başkanlığı onayı olmaksızın sosyal tesis yapılmayacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137