02 Ağustos 2010 Pazartesi 00:00
Tüketim olmadan üretim olmaz


Prof. Dr. Haydar Baş tarım sektörünün hayati bir sektör olduğunu belirttiği konuşmasında tüketimin desteklenmesinin önemine de dikkat çekti. Prof. Dr. Baş, "Üretiminiz ne kadar güçlü olursa olsun tüketim devrede olmadıktan sonra o üretim sıfırdır" dedi ~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptığı açıklamada ekonomide tarım sektörünün ve tüketim olgusunun önemine vurgu yaptı. Tarım sektörünün hükümetin çözmekte aciz kaldığı işsizlik sorununun çözümünde çok önemli rol oynayacağını söyleyen BTP Genel Başkanı konuşmasında çarpıcı tespitlerde bulundu. Tarımın ülkelerin ekonomileri ve toplumların sosyal hayatı üzerinde çok yönlü etkisinin olduğunun altını çizen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Tarım özellikle kalkınma yolundaki veya geri kalmış ülkeler için işsizliği önlemede çok önemlidir. Ülkelerin bağımsız kalabilmeleri için tarımda kendi kendine yeterli olmaları gerekmektedir. Tarımın katma değeri çok yüksektir. Dünya ticareti içerisinde hatırı sayılır bir konumu vardır ve insan sağlığı ve beslenmesi ile doğrudan alakalıdır. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı tarım, ülkelerin ekonomi politikalarında olduğu kadar dış politikalarında da son derece önemli bir yer tutmaktadır" şeklinde tarımın önemine vurgu yaptı.

Tarım kesimine destek olunmalı

BTP döneminde tarım kesiminin devlet desteği altında olacağını vurgulan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, şunları kaydetti: "Allah korusun. Bir savaş durumunda senin ambarların boş olursa, bütün milleti, hepimizi teslim alırlar. Aç asker savaşabilir mi? Onun için ambarları dolduracağız. Bunun olabilmesi için bağlar, bahçeler, tarlalar işlenecek. Bunlar stratejik ürünlerdir. Herkes ne isterse, onu ekip biçecek. Devletin görevi ne? BTP iktidarı döneminde devlet bunları fonlarla destekleyecek."

Çiftçi toprağını satmak zorunda kalmayacak

Tarımın stratejik ve hayati bir sektör olduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "Küreselleşmenin karşısında kaynaklarını ve insan gücünü milli menfaatleri için kullanan ve hiçbir konuda dışa bağımlı olmamayı ilke edinen Milli Devlet için, tarım konusu stratejik ve hayati değerdedir. Tarım gibi hassas bir konuda dışa bağımlı olmak, bu bağımsızlığın kaybedilmesi demektir. Tarımın bitirilmesi neticesinde ülke topraklarının yabancılara satılmasına, dolayısıyla ülkenin parçalanmasına zemin hazırlanmaktadır. Dışa bağımlı bir tarım politikasında ve yetersiz iç arzda, en ufak global veya lokal bir kriz çıktığında gıda sıkıntısının olması kaçınılmazdır. Bizim ortaya koyduğumuz Sosyal Devlet ? Milli Devlet tezimizde, tarımda kendi kendine yeten bir üretim kapasitesine ulaşmak için gerekli olan her türlü tedbirler yer almaktadır. Böylece çiftçiye, üretim yapabilme imkânı sağlanarak çiftçinin toprağını 'işe yaramıyor' diye satmasının da önüne geçilmektedir" diye konuştu.

Tüketim güçlüyse üretim de güçlüdür

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasında ekonomideki genel sorunlara da değindi. Tüketime devletin destek vermesinin çok önemli olduğuna işaret eden BTP Genel Başkanı, pek çok ülkenin krizden kurtulmak için Milli Ekonomi Modeli'nde ifade edildiği gibi tüketim kesimini destekleme kararı aldığını söyledi. Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Ekonominin kurtulması için bir şart var. Üretiminiz ne kadar güçlü olursa olsun onu tüketecek insan devrede olmadıktan sonra o üretim sıfırdır. Bak sen üretiyorsun, tüketen yok. Kaldın burada ne yapacaksın? Tüketim aslında en büyük kaynaktır. Ben işte bu sistemden hareketle sürekli büyümenin kurallarını ortaya koydum. İlk defa dünya tarihinde sürekli büyümeyi Milli Ekonomi Modeli ortaya koymuştur."

Hem devlet hem de millet kazanacak

Milli Ekonomi Modeli'nde halkın 'vatandaşlık maaşı, ev hanımı meslek maaşı gibi sosyal devlet projeleriyle desteklenerek tüketim kabiliyetinin artırılması kural olarak ortaya konmaktadır. Böylece piyasanın canlandırılacağını dile getiren Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu sayede hem millet, hem de devlet kazanacak" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100