25 Mayıs 2005 Çarşamba 00:00
Türk basınında dalkavukluk
Ekrem Okutan'ın 'Dalkavukluk: Tarihsel Perspektif, Siyaset ve Basın' isimli ilginç kitabını karıştırıyordum. Karşıma çok hazin örnekler çıktı.
Sonradan ne yaparsa yapsın, hiçkimse geçmişinden kurtulamıyor. Geçmiş, büyük romancı William Faulkner'ın deyimiyle 'asla ölü değildir'... Faulkner diyor ki, "geçmiş, geçmiş bile değildir!"
Geçmişten bazı satırları birlikte okuyalım:
'Türk yurdunda bir aile samimiyeti, sevgi ve emniyet havası yaratan Milli Şef, Türk ailesinin tabii reisidir."
Bunu yazan Ahmet Emin Yalman, yer Vatan Gazetesi, tarih 11 İkinci Teşrin, yani Kasım 1941...
Kendisi daha sonra Demokrat Parti'yi destekledi ve fakat bu partinin son yıllarında bu kez demokrasi şampiyonu İnönü'ye döndü.
"İsmet İnönü'nün kişiliğinde müşfik bir aile babasına kavuşan Türk milleti, onu milletin babası olarak kabul etmiştir."
Aynı gün aynı gazete, imza Hüseyin Cahit... Yalçın yani.
"Milli Şef'in sözleri, milleti için bir ışık tesiri yapmakta ve bu nedenle onun sözleri bütün bir milletin ağzından çıkmış sözler olarak kabul edilmektedir"... Yazan Asım Us, yer Vakit Gazetesi, tarih 2 Son Teşrin, yani Kasım 1942...
(Şu ayın adına Teşrin?i Sani mi, İkinci Teşrin mi, Son Teşrin mi diyeceklerine bir türlü karar verememişler!)
Okuyalım bakalım: "Milli Şef, kalplerin ve gönüllerin üstünde cumhuriyetin tahtını kurmuş ve bütün millet fertlerinin müşterek imanı, arzusu ve emeli olmuştur. Milli Şef İnönü, milletin göğsünde tek bir yürek halinde çarpmaktadır."
Falih Rıfkı Atay... Ulus Gazetesi, 11 Son Teşrin 1941.
Ve de şimdi sıkı duralım:
"Milli Şef İnönü konuştuğunda sadece kuvvetli bir parti başkanı ve çelik iradeli bir devlet başkanı değil, aynı zamanda bütün bir millet konuşur. ÇÜNKÜ ŞEFİN SESİ TÜRK MİLLETİNİN SESİDİR."
İmza Nadir Nadi... Bildiğiniz Cumhuriyet Gazetesi'nin sahibi ve başyazarı, 30 Mayıs 1939.
Şimdi son bir alıntı yapacağım, ağzınız açık kalacak:
"Milli Şef İnönü, sahip olduğu üstün vasıflarıyla herkesin görmediğini gören, gelecekteki hadiseler hakkında en ehliyetli bir yetkiliymişçesine isabetli karar veren bir kişidir. Fert olarak bizim her zaman berraklıkla görmediğimiz esaslara parmak basan, son derece açık ve doğru gören bir insandır. Ayrıca siyasi bir dirayet ve temkin, zapt olunmuş ve ölçüye vurulmuş büyük enerji, zengin bir görgü, şuur ve irade muhtevasını ifadelendiren üslup olgunluğu ile bütün siyasi liderlere ve parti başkanlarına örnek olacak bir devlet ve parti başkanıdır."
İmza Peyami Safa! Savaş yılları falan da değil, 23 Mayıs 1946.
Engin Ardıç / AKŞAM
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137