04 Temmuz 2010 Pazar 00:00
?TÜRK' DEMEK ?İSLAM' DEMEKTİR

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "Türk kimliği bir manada ümmet birliğinin formülize edilmiş adıdır. Bundan dolayı Batı dünyasında Türk dediğiniz zaman hatıra İslam gelir, İslam dediğiniz zaman hatıra Türk gelir" dedi

~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Türkiye'nin milli ve dini bütünlüğünü parçalamaya yönelik faaliyetleri değerlendirdi. Prof. Dr. Haydar Baş "dinlerarası diyalog ve benzeri projelerle Türk? İslam mozaiğini parçalamak istiyorlar" dedi ve Türk kimliğinin nasıl oluştuğunu anlattı. Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözünü hatırlatan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Batı dünyasında Türk ve Müslüman kelimesinin eş anlamlı olarak kullanıldığını söyledi. Konuşmasında Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak her biri aynı hak ve yükümlülüklere sahip olan etnik gruplara açılım adı altında imtiyazlar verilmek istendiğini belirten Prof. Dr. Baş, son derece dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Gayrimüslimler Türk olmak istedi

"Anadolu'nun Türklerin eline geçmesiyle bu coğrafyada yaşayan gayrimüslimler Türk? İslam medeniyetine hayran kalarak Müslümanlığı seçti" diyen Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu:
"Her düştükleri yerde Türkleri kendi yanlarında buldular. Tamamen ihtiyaçlarını Türklerin karşıladığını gördüler. Sosyal dayanışma ve de ahlaki kuralların dört dörtlük yaşandığı bu topluluğa işte Anadolu coğrafyasında yaşayan etnik gruplar gıpta ettiler ve biz de keşke bunlar gibi olabilsek, dediler. Ardından da Müslüman oldular. Tabi Müslüman olduktan sonra da kendi isimlerine Türk adını verdiler. Biz de bunlar gibi Türk olacağız, dediler."

Türk Milleti kavramı medeniyeti temsil eder

Prof. Dr. Haydar Baş, Türk Milleti kavramının etnik kökenden ziyade ortak bir medeniyeti temsil ettiğini ifade etti. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Hangi millete gidip bakarsanız bakın onlar da ağır basan yön etnik taraftır. Ama Türk milletine baktığınız zaman onlarda ağır basan yön kültür beraberliği, siyaset, maneviyat ve din beraberliğidir. İşte bizim izah etmeye çalıştığımız Türk dediğimiz zaman sadece kafatasına ve göz yapısına bakarak, kanına bakarak, etine bakarak anlatılan bir Türk kimliği değil, bütün bu mozaiği meydana getiren o kültür birliğinin, o maneviyat ve siyaset birliğinin şemsiyesi altında toplanan isimdir, yani Türk ismidir."

Türk deyince İslam akla gelmektedir

Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözünü hatırlatan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Batı dünyasında Türk ve Müslüman kelimesinin eş anlamlı olarak kullanıldığına şöyle dikkat çekti:  "Atatürk, ne mutlu Türk doğdum diyene, demiyor. Türk'üm diyene, diyor. Yani ne olursan ol bu sözü söyledin mi o dini yaşıyorsun, o maneviyatı yaşıyorsun, o tarihi, kültürü ve siyaseti yaşıyorsun. Bu şekilde bir medeniyet oluşturuyorsun. Geçmişte bunun adı bir manada da ümmetti. Ümmet birliğinin bir noktada formülize edilmiş adıdır, Türk kimliği? O bakımdan batı dünyasına gittiğinizde İslam'la yani ümmetle Türk kelimesi eş anlamlıdır. Türk dediğiniz zaman hatıra İslam, Müslümanlık ve İslam ümmeti gelir, İslam dediğiniz zaman hatıra Türk gelir."

Hedef Türk?İslam mozaiğini parçalamak

BTP Genel Başkanı açıklamalarına dinlerarası diyalog ve benzeri projelerle Türk ? İslam mozaiğini parçalamak istiyorlar" sözleriyle devam etti. Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Uzun zamandan beri bu mozaiği parçalamak isteyen batı, savaşlar düzenlemiş Türk milletinin üzerine gelmiş ama buna muvaffak olamamıştır. Neticede yaptığı bir takım faaliyetlerle birlikte onu meydana getiren grupları evvelden yaşadıkları dinlerine, medeniyetlerine, kültürlerine ve siyasetlerine taşıyarak ?biz onun için dinlerarası diyalog ve medeniyetler ittifakına karşıyız? bu mozaiği darmadağın etme projesidir."

Türkiye bölünme sürecine sokuluyor

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak her biri aynı hak ve yükümlülüklere sahip olan etnik gruplara açılım adı altında yeni imtiyazlar verilmek istendiğini belirten Prof. Dr. Haydar Baş şu kritik uyarıyı yaptı: "Etnik gruplara hak verme adı altında parçalanma yoluna girmişlerdir. O takdirde bu bütünlük dağıldığı zaman Anadolu coğrafyasında istiklal peşinde koşacak olan bir sürü insan topluluğu ortaya çıkacaktır. Bu durumda kabul etseniz de etmeseniz de Türkiye bölünme sürecine girecektir. Ve benim kanaati şahsiyem batı dünyasının da Obama'nın da Türkiye'nin nimetlerinden istifade edebilmeleri için bekledikleri netice de budur."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.