24 Aralık 2001 Pazartesi 00:00
Türk Kurultayı sona erdi
Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı'nca (TÜDER) Yeşilköy'deki Polat Renaissance Otel'de düzenlenen ''9. Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı" sona erdi.

Kurultayın kapanış konuşmasını yapan Devlet Bakanı ve TÜDEV Başkanı Abdülhaluk Çay, her kurultaydan sonra, kurultaya yönelik ''Yine havanda su dövüldü" şeklinde eleştirilerin yapıldığını, ancak bunların doğru olmadığını söyledi.

Kurultayda yer alan delegelerin bir yaptırım gücünün bulunmadığınıbelirten Çay, "Kurultayın birinci amacı, tanıma ve tanışmadır. Burada hiçbir şey yapmasak bile, değişik coğrafyalardan Türkleri karşı karşıya getirip, birbirlerini tanımalarını sağlıyoruz" dedi. Yıllardır Türk dünyasıyla ilgili çeşitli toplantıların gerçekleştirildiğini ve bu tür toplantılarda Türk dünyasına ilişkin bilgi eksikliklerinin ortaya çıktığını dile getiren Çay, kurultayın buaçıdan önemli olduğunu söyledi.

Kurultay sonuç bildirgesi

TÜDEV Genel Sekreteri Atilla Şimşek tar~|~afından okunan sonuç bildirgesinde, Türk devlet ve toplulukları arasında eğitim, öğretim işbirliğinin temel şartının ortak alfabe kullanımı, ortak dil, edebiyat ve tarih ders kitaplarının geliştirilmesi, eğitim öğretimin diğer kademeleri kapsayacak şekilde hazırlanması ve bunların bir an önce hayata geçirilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.

Bu amaçla her yıl "Milli Eğitim Bakanları Zirvesi" yapılması gerektiği belirtilen bildirgede, Türk dünyasındaki çocuk ve gençlerin eğitiminin önemine işaret edildi.

Bildirgede, Türk devletlerinde ileri teknoloji enstitüleri, teknoparklar ve bilim kentleri projelendirilip, yetenekli gençlerin çalışacağı biçimde hayata geçirilmesi, Türk devletleri arasında bilim olimpiyatları düzenlenmesi, televizyon ve radyonun kültür, eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılması ve TRT?Türk'ün yayın içeriğinin yeniden düzenlenmesi gerektiği anlatıldı. Bağımsızlığını kazanamamış Türk bölgelerindeki kültürel eritme politikalarının gündemde tutulması ve BM ile UNESCO gibi uluslararası kuruluşların dikkatini bu yöne çekecek girişimlerde bulunulması gerektiğine işaret edilen bildirgede, Türk kültür yapılarının korunması ve insanlığın ortak mirası sayılmasına gayret gösterilmesi istendi. Bildirgede, Türkiye Türkçesinin ortak iletişim dili olabilmesi için başta televizyonlar olmak üzere haber, belgesel, drama ve benzeri programlarla bu amaca yönelik yayınlar yapılması gerektiği vurgulandı. Bildirgede ayrıca, Kıbrıs konusuna da değinilerek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sorunun çözümü yönündeki çabalarının desteklendiği kaydedildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137