08 Şubat 2013 Cuma 11:02
Türk müteahhitler 2012'de rekor kırdı
Türkiye Müteahhitler Birliği'nin (TMB), Ocak 2013 Sektör Analizi Raporu yayınlandı. “Risk Odağının Finansal Piyasalar Olmaktan Çıkıp Siyasi Gelişmelere Kaydığı 2013'e Girerken” başlığı ile yayınlanan sektör analizine göre 2012 yılında yurtdışında 26 milyar dolarlık proje üstlenerek önemli bir rekora imza atan Türk müteahhitlik sektörü, en yüksek tutarlı işleri Türkmenistan, Irak, Rusya, İran ve Suudi Arabistan'dan aldı. 26 milyar dolarlık rekorun yüzde 65'lik bölümünü bu ülkelerden alan sektör, geçtiğimiz yıl 433 yeni proje üstlendi.

Hızlı büyüme
Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından hazırlanan İnşaat Sektörü Analizi Raporu'ndaki verilere göre, Türk müteahhitlerin 2002'de yurtdışında üstlendiği işlerin toplamı 2.6 milyar dolar iken, 2012'ye gelindiğinde bu rakam 10 kat artarak 26.1 milyar dolar oldu. 2012 yılı sonu itibariyle faaliyette bulunulan ülke sayısı 100'e, bu ülkelerde gerçekleştirilen proje sayısı 7 bine, yurtdışında üstlenilen işlerin toplamı ise 240 milyar dolara ulaştı. Türk müteahhitleri geçtiğimiz yıl 433 yeni proje üstlenirken, 2002'de ortalama 20 milyon dolar seviyesinde gerçekleşen ortalama proje bedeli, daha nitelikli projeler üstlenilmesiyle 2012'de ortalama 60 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Her yerde varız
2012'de en çok iş üstlenilen ilk beş ülke sırasıyla Türkmenistan, Irak, Rusya, Suudi Arabistan ve İran olurken, bu ülkelerde üstlenilen projelerin toplam tutarı bu dönemde üstlenilmiş olan toplam iş tutarının yüzde 65'ini oluşturdu. Söz konusu dönemde Türkmenistan'da üstlenilen 80 projenin toplam bedeli yaklaşık 5 milyar dolar olurken, Irak, müteahhitlik firmalarının en fazla proje üstlendikleri ikinci ülke olarak öne çıktı. Müteahhitlik firmaları 2012 yılında Irak'ta yaklaşık 4.5 milyar dolar tutarında 114 adet proje üstlendi. Türk müteahhitlik firmaları tarafından 2012'de Türkmenistan'dan 4.8 milyar dolar, Irak'tan 4.3 milyar dolar, Rusya'dan 3.6 milyar dolar, Suudi Arabistan'dan 2.2 milyar dolar ve İran'dan 1.8 milyar dolar tutarında proje üstlenildi. Etiyopya'da toplamda 1.6 milyar dolar tutarında proje üstlenilmesi göze çarparken, Kolombiya, Papua Yeni Gine, Somali ve Peru 2012 yılında Türk müteahhitlerinin ilk defa proje üstlendikleri ülkeler oldu.

Ciddi durgunluk yaşandı
Türkiye Müteahhitler Birliği sektör analizine göre, inşaat sektöründe yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.3 olarak gerçekleşen büyüme hızı üçüncü çeyrekte yüzde 0.4 ile yerinde saydı. Sektörün ilk 6 aylık dönemde yüzde 1.5 olan büyümesi ise 9 aylık dönem itibariyle yüzde 1'e geriledi. 2012'nin Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre belediyelerce yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 9.4, yüzölçümü yüzde 7.7, değeri yüzde 2.3, daire sayısı ise yüzde 7.1 oranında azaldı. Analizde kamu yatırımları ile özel sektör yatırımlarının gerilemesine ve konut talebinin belirgin biçimde hız kesmesine bağlı olarak inşaat sektöründe ciddi bir durgunluk yaşandığı vurgulandı. İleriki dönemde inşaat sektörünün canlanabilmesi için hükümetin gündemindeki büyük ölçekli alt ve üstyapı projeleri için finansman yaratılmasının, son dönemdeki özelleştirmelerden elde edilen kaynakların yatırım amaçlı kullanılmasının, iç talebin ve özel sektör yatırımlarının canlandıracak önlemlerin alınmasının gerekliliğinin altı çizildi. HABER MERKEZİ.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137