21 Ekim 2007 Pazar 00:00
Türk tekstli sektörüne Gümrük Birliği darbesi
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ile Makina Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ali Çakar, Türk tekstil sektörünün gümrük birliği tehdidi altında olduğunu belirtti ~|~
Gaziantep'te Makine Mühendisleri Odası ile Tekstil Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 2. Tekstil Teknolojileri ve Tekstil Makinaları Kongresi'ne katılan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Gümrük Birliği'nin yol açtığı tehlikenin tekstil sektöründe de kendisini gösterdiğini belirtti. Başkan Soğancı, "Gümrük duvarlarını AB üyesi gelişmiş ülkeler kadar indirmek zorunda kalan Türkiye 2 yıldan beri Çin gibi tekstil, ihracat atağına kalkan ülkelere karşı kendi sektörünü korumakta büyük sorunlar yaşamaktadır" dedi.

Gümrük Birliği'ne dahil olan Türkiye'nin, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yüksek gümrük indirimi uygulamak zorunda kaldığını ifade eden TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, şunları söyledi:
"Bu kapsamda 2005 yılında yapılan düzenlemelerle 768 ürün çeşidinin ithalatı sırasında TSE standardı aranması zorunluluğu kaldırılmıştır. Ülkemizin en büyük sektörlerinden birisi olan ve ihracata önemli katkısı bulunan tekstil sektörü, yayınlanan tebliğle zor duruma düşürülmüştür. Tebliğle pamuk ipliği denetim dışına çıkarılmış ve sektör Türk pazarına dalga dalga giren kalitesiz ithalat ile karşı karşıya bırakılmıştır. Standart dışı iplik, tekstil sektörünü doğrudan etkilemekte ve ürün kalitesini düşürmektedir."

280 milyar dolar dış ticaret açığı
Gümrük Birliği'yle birlikte 279.8 milyar dolar dış ticaret açığı oluştuğuna dikkat çeken Soğancı, "Türkiye'nin 6 Mart 1995'te imzaladığı Gümrük Birliği Anlaşması 1 Ocak 1996'da yürürlüğe girmiştir. Gümrük Birliği'ne girdiğimiz bu tarihten 2006 sonuna kadar 279.8 milyar dolar dış ticaret açığı oluşmuştur. Bu Cumhuriyet tarihi boyunca gerçekleşen toplam dış ticaret açığının yüzde 70,1'ini oluşturmaktadır. Söz konusu 11 yıllık dönemde Türkiye'nin yalnızca AB ülkeleriyle ticaretindeki açığı 99,6 milyar
dolara ulaşmıştır. Türkiye yalnızca 2006 yılında 10 milyar dolarlık dış ticaret açığı vermiştir" diye konuştu.

Tek istisna Türkiye

Türkiye'nin AB'ye aday ülkeler arasında Gümrük Birliği'ni gerçekleştiren tek ülke olarak istisnai bir duruma sahip olduğunu belirten Makine Mühendisleri Odası genel sekreteri Ali Ekber Çakar ise "Üstelik Türkiye AB'nin gümrük birliğine girdiği tek büyük ülkedir. Yani Türkiye eşitsiz koşullarda Avrupa Birliği ile aynı ticaret politikasını uygulamaktadır. Tekstil ve hazır giyim sanayi AB'nin pazara giriş ve geniş pazar politikasının olumsuz etkilerinden büyük zarar görmüştür. 1996'da Gümrük Birliği'nin
başlangıcından itibaren sınai mamuller için ortalama ithalat gümrük vergileri yüzde 16'dan yüzde 5.4'e indirilirken, tekstil ve konfeksiyonda bu vergiler ortalama yüzde 27'den yüzde 6'ya düşürülmüştür. Buna ek olarak ta AB'nin ithalat ve ihracat kurallarını uygulamak, dolayısıyla ithalatı kolaylaştırmak durumunda kalınmıştır" şeklinde konuştu.

Üçüncü ülkelere de açık pazar olduk
Gümrük Birliği nedeniyle üçüncü ülkelere uygulanan basit menşe kuralları, sıfır veya sıfıra yakın gümrük tarifelerinin Türkiye'yi sadece AB'ye değil tüm üçüncü ülkelere karşı da açık pazar haline getirdiğini vurgulayan Çakar, "Bu haksız rekabet karşısında yerli sanayi sürekli gerilemekte, ekonomik krizi ve milyonlarca iş kaybını hızlandırmaktadır" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137