31 Mayıs 2005 Salı 00:00
Türk Telekom kimin olacak?
Türk Telekom A.Ş'nin (TT) özelleştirilmesinde sona yaklaşılıyor. 10 Haziran'a kadar artık konsorsiyumlar ve hisse payları netleşmek durumunda. Bu arada TT, Arnavutluk Devlet Telekom kuruluşu ALBTelekom'un yüzde 76 hissesini, bu ülkenin açtığı özelleştirme ihalesine Çalık ile grubu girerek 120 milyon yuro'ya aldı. Arnavutluk hükümeti satışı onayladı. TT kendisi 'özelleşme' sürecindeyken, Arnavutluk'ta özelleştirilen Telekom şirketinin sahibi oldu. ALBTelekom'un bünyesinde bir de GSM şirketi var. Dolayısıyla, bizim TT'nin AVEA dışında 300 bin aboneli ikinci bir cep şirketi daha oldu. Arnavutluk'un 3 milyonluk nüfusu, bu alanda ciddi potansiyel vaat ediyor. Pek çok ilginçlik bir arada. İlki, TT'nin ALBTelekom ihalesine birlikte girdiği 'Çalık Grubu', TT özelleştirmesinde de var. Yani, TT'yi de almaya talip. Ancak uluslararası Telekom özelleştirmelerinde 'deneyimli operatör' koşulu ön planda olduğu için, sanırım Çalık Grubu ihaleye TT ile girdi. Daha önce de Koç Grubu, Bulgar Telekom özelleştirmesine TT ile girmiş 'deneyimli operatör' koşulu sağlanmıştı. İhale kazanılma aşamasına kadar da gelmişti. Ama ABD'liler bastırdı, yargı falan derken, Amerikalılar mahkeme kararıyla Bulgar Telekom'un sahibi oldu. Şimdi Arnavutluk'ta ALBTelekom'un sahibi artık Çalık ? TT konsorsiyumu. Çalık Grubu TT özelleştirmesini de kazanırsa, şirketin tümüne sahip olacak. Ancak bir başka şirket kazanırsa, TT'nin AVEA'daki durumu nedeniyle tartışma yaşanırken, bir de ALBTelekom ve GSM şirketi nedeniyle, yeni sorunlar gündeme gelebilecek. Tabii TT'nin müstakbel sahibi, otomatikman TT üzerinden AVEA yanında, ALBTelekom'un da sahibi olacak.
Erdemir de
elden gidiyor
Tıpkı dün, ilanlarla 26 Eylül'de 'satış' için ihaleye çıkartılan Erdemir gibi.
Erdemir'i alacak olanın, İsdemir (İskenderun Demir ? Çelik) , Sidemir (Sivas Demir ? Çelik), Divhan (Divriği ve Hekimhan Demir Cevheri madenleri), Ereğli ve İskenderun limanları, bu limanlardaki serbest bölgeler, Divriği ? Hekimhan ? Ereğli ? Karabük ? İskenderun Cevher Hattı (demiryolu), Erdemir'e ait Yığılca Barajı ve santralı, Yarımca Porselen'deki Erdemir hisseleri, en son teknoloji ile yapımı tamamlanma aşamasındaki Erdemir Gemi Sanayi ve Tersanesi (faaliyete geçmeden 2008 sonuna kadar gemi siparişleri ile kapasite dolmuş durumda), Erdemir'in Romanya'daki Demir ? Çelik fabrikasının da sahibi olacağı gibi. Hem de bugünkü kuruluş maliyeti 14 milyar dolar, 2004 net karı 500 milyon dolar olan Erdemir'in yanı sıra, tüm bu tesislere, limanlara, santrallara sadece 'birkaç milyar dolara' sahip olacak.
Oralarda devlete 'evet!', ya bizdeki niyet? Satın, satın, satın!
Alcakların çoğu devlet kuruluşu
Yine TT'ye dönersek, 25 milyon 'sabit' aboneli TT'nin özelleştirilmesine 'talip' Fransa (Telecom dé France), Almanya (Deutsche Telecom), İtalya (AVEA'nın da ortağı Telecom Italia), ihaleden çekilen Belgacom (Belçika), çekildiğini açıklamasına rağmen ilgisi süren Telefonica (İspanya), başta olmak üzere çoğunun 'devlet Telekom şirketi ya da devletin önemli hissesi olan Telekom şirketleri veya hisselerinin çoğunluğu diğer devlet şirketlerince satın alınarak (İtalya'da örneğin, yabancılar daha yüksek fiyat vermesine rağmen Telecom Italia hisselerini devlet, İtalyan kamu şirketlerine satmayı tercih etti) özelleştirilmiş(!) gibi yapılan Telekom şirketleri' olduğunu bir kez daha belirteyim! Bu şirketlerin çoğu 'arkalarına' kendi devletlerinin gücünü ? desteğini de alarak, başka ülkelerdeki Telekom özelleştirmelerine giriyorlar. Paylarını, Telekom piyasasındaki etkinlik ve karlarını büyütüyorlar. Fransa ve Almanya Telekom şirketlerinin 'birlikte' daha güçlü ortaklıklara yöneldikleri de malum. Ne IMF, ne AB onlara 'telekomlarınızı özelleştirin, kamu hisselerini satın, hatta yabancılara satın!' falan demiyor, diyemiyor. Türkiye'ye gelince hepsi koro halinde tepemizde 'boza' pişiriyor. Satın, satın! Kurumlar vergisi rekortmenleri' listesinin başında 1.1 milyar YTL (1.1 katrilyon TL) ile TT var! Satın, satın! Rekor listesinin ilk 10 sırasında kamu şirketleri var! Satın, satın! Ama Erdemir'cilerin, işçilerin sloganı ne biliyor musunuz? 'Erdemir'i satanı biz de satarız!' Satın, satın! Seydişehir'i, alüminyumu, madenlerini, Oymapınar Barajı'nı , hidroelektrik santralını yanında Seydişehir Alüminyum'un, Eti Holding'in 'bonusu' olarak satın! Satın, satın! ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100