08 Aralık 2011 Perşembe 00:00
Türk tıbbının efsanesi unutulmadı
Türkiye'de psikiyatri sahasında bir sembol isim hâline gelmiş, ülkemizin yetiştirdiği en büyük hekimlerden biri olan, ruh ve sinir hastalıkları mütehassısı Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman Usman, Bâbıâli'de düzenlenen bir toplantı ile anılacak ~|~ Ruh hekimliği yanında renkli şahsiyeti ve kültür adamı yönüyle de hâfızalarda iz bırakan Mazhar Osman, vefatının 60. yılı münasebetiyle hatırlanıyor. Toplantı, Kitap Kahve'de 8 Aralık Perşembe günü saat 18.00'de başlayacak. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin düzenlediği ve Mehmet Nuri Yardım'ın yöneteceği toplantıda, Prof. Dr. Sefa Saygılı ve Prof. Dr. Şahap Erkoç, ünlü hekimin hayatını, hizmetlerini, eserlerini ve fikirlerini anlatacaklar. Tıp camiasından değerli katılımların da beklendiği toplantıdan sonra, Prof. Dr. Sefa Saygılı'nın Mazhar Osman kitabı dinleyicilere armağan edilecek.
Mazhar Osman 1884'te Meriç Nehri üstündeki Sofulu'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırklareli'nde yaptı. Askerî tıbbiyeyi 1904 yılında sınıf birincisi olarak bitirdi. Berlin'de "Nöroloji" ve Münih'te "Psikiyatri" bilgisini ilerletti. İstanbul'a döndükten sonra Gülhâne Askerî Hastânesinde, Wietting Paşanın asistanı oldu. 1914'te Haydarpaşa Askerî Hastanesi "Nöro Psikiyatri" bölümü şefi ve Fransız La Paix Hastanesi başhekimi oldu. Birinci Dünya Savaşı sonunda bu görevlere bir de Toptaşı Akliye Hastanesi Başhekimliği katıldı. Toptaşı Tımarhânesi'ndeki acıklı durum, Mazhar Osman'ı çok etkiledi. Uzun yıllar hükümete raporlar yazarak bu konuda ilgi bekledi. 1927 yılında Bakırköy'de emrine verilen eski bir süvârî kışlasında ilk akliye kliniğini kurdu. Her yıl yeni bölümler açıp değerli hekimler yetiştirerek, 2000'den fazla hastanın tedavisi için uğraştı. Mazhar Osman, tıp öğreniminin geliştirilmesi için 1912 yılından beri yaptığı yayınlar ve mücadeleler, 1933'te İstanbul Dârülfünu'nun kapatılıp İstanbul Üniversitesi açılıncaya kadar sürdü. Mazhar Osman, yeni üniversitenin Tıp Fakültesinde, Psikiyatri Kürsüsü Direktörlüğü'ne tâyin edildi. Tıp Fakültesi'nde verdiği dersler yıllarca büyük ilgiyle tâkip edildi. Mazhar Osman, Türkiye'de modern cüzzam hastanesinin kuruluşu için de çok çalıştı. Üstünde durduğu bir başka konu da, milletlerarası uyuşturucu madde ticaretine engel olunması gayretleriydi. 15 Eylül 1951 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
Mazhar Osman'ın akıl hastalıkları, sinir hastalıkları ve psikiyatri kitaplarıyla Türkçe, Almanca ve Fransızca yazdığı ilmî yazılar 200'ü geçiyor.  Ansefalit Üzerindeki Etüdler, Haşiş Tiryakiliğinin Rûhî Neticeleri, Ansefalit Sendromlarına Karşı Aşılar, Merkezî Asabî Cümlenin Sifilis Tedâvisi Kriteryumu ve Multipl Sklerosis'in Viral Etiyolojisi adlı kitaplar, yayınlarının ları belli başlılarıdır. Dönemin bir çok yazarı, edebiyatçısı ve aydınıyla dostluklar kurmuş bulunan Mazhar Osman'la ilgili hâtıralar, pek çok eserde geçiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.