05 Haziran 2005 Pazar 00:00
Türkiye AB'ye tam üye olamaz

Bir Alman gazetesinin Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi Başkanı Edmund Stoiber ile yaptığı söyleşide, Türkiye'nin AB'ye kesinlikle üye olamayacağı açık bir şekilde ifade ediliyor. Stoiber, Türkiye ile müzakerelerin başlayabileceğini ama kesinlikle sonunda üyelik olmayacağını belirtiyor. Avrupa siyasetinde artan Hıristiyan demokrat etkisi gözönüne alındığında Türkiye'nin tam üyeliğinin hayalden başka birşey olmadığı anlaşılacaktır. Radikal gazetesinin yorum sayfasına taşıdığı bu söyleşiyi sizlerle paylaşalım:
Müzakereler başlar ama üyelikle bitmez
Hırıstiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Edmund Stoiber ile söyleşi:
*Sizin partiniz ile Hıristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) yönetimindeki bir federal hükümet, ekim ayında Türkiye ile üyelik müzakerelerini başlatır mı?
*Evet. Gerçi, AB Konseyi'nin kararına karşı mücadele ettik, fakat şimdi bu kararı tek taraflı olarak geriye döndüremeyiz. Bu da politikada ciddiyetin bir parçasıdır. Fakat Birlik partileri (CSU ve CDU) yönetimindeki bir hükümetle, müzakerelerin farklı bir hedefi olacağı kesin. Biz, Türkiye için üyelik değil ayrıcalıklı ortaklık istiyoruz.
*Müzakereler 'ucu açık' olarak yürütülecek, ama sonuç önceden belli, öyle mi?
*Müzakere için gereken koşullar oldukça katı formüle edilmiştir. Dünya Kadınlar Günü'nde kadınların tartaklandığı, işkencenin halen uygulandığı ve?Ermenistan örneğinde olduğu gibi tarihi bir gerçeğe işaret etmenin kendi kimliğine yönelik bir saldırı olarak algılandığı bir ülkenin Avrupa değerlerinin gereklerini yerine getirip getirmediği konusu derinlemesine irdelenmeli. Birlik partileri bu eleştirel incelemeyi yapacak, oysa Kırmızı?Yeşiller koalisyonu ise her halükarda üyelikten yana.
*Fakat siz şimdi pekâlâ müzakerelere hiç başlanmaması gerektiğini söylüyorsunuz?
*Hayır, ama Konsey'in kararı, belirli şartların yerine getirilmemesi durumunda müzakerelerin kesilmesini öngörüyor. Tabii ki Angela Merkel yönetimindeki bir federal hükümet, şartların yerine getirilmesi konusunu sabit fikirli Schröder hükümetinden daha farklı bir biçimde değerlendirecektir. Ayrıca, müzakerelerde sadece Türkiye'nin değil, AB'nin entegrasyon gücü de önemlidir. AB'nin entegresyon gücü Türkiye için uygun değil.
Fakat üyelik müzakerelerinin sonunda üyelik var, başka bir şey değil.
Her şey Birlik partilerinin önerdiği modelin uygun olduğunu gösteriyor: Türkiye'nin Avrupa perspektifine evet, fakat tam üye olarak değil, ayrıcalıklı bir ortak olarak. Fransızların 'Hayır'ına rağmen Türkiye meselesinde şimdiye kadar olduğu gibi davrananlar Avrupa'nın entegrasyon sürecini tehlikeye sokar. Ayrıca, Fransızların 'Hayır'ının tabii ki sadece AB Anayasası'na değil, Türkiye ile yapılacak müzakerelere de doğrudan etkileri olur.
*Romanya ve Bulgaristan'ın 2007 yılında planlanan üyelikleri de iptal edilmeli mi?
*Bu iki ülkenin katılımının üye devletler tarafından onaylanması gerekiyor. Bu süreçte, bu iki ülkenin katılımı için hangi düzenlemelerin yapılacağını yakından izleyeceğiz. Adil bir rekabet ve Almanya'daki işyerlerinin yararı için örneğin hizmet sektöründeki serbestlik, şimdiye dek öngörülenden daha sıkı bir şekilde sınırlandırılmalı. Bu, şimdiye dek gerçekleşen Doğu'ya genişlemenin kazandırdığı tecrübeden çıkarılan bir sonuçtur.
*Fakat Romanya ve Bulgaristan'ın üyeliğine prensipte karşı değilsiniz?
*Bütün şartlar yerine getirilirse, karşı değilim. Aslında bir vites küçültülmeli ve adil koşullar olmalı. İnsanları Avrupa politikası konusunda aşırı zorlamamalıyız. Avrupa artık, sadece geçmiş yılların başarılarıyla izah edilemez. Gerçi Avrupa bir barış projesi olarak önemli, fakat tek başına bu yeterli değil.
(Alman gazetesi,
2 Haziran 2005)

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.