26 Mart 2003 Çarşamba 00:00
Türkiye bu savaşı durdurabilir

Dünyanın bir kıyamet savaşı dayatmasıyla karşı karşıya olduğunu belirten BTP lideri Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkiye hâlâ bu savaşı durdurabilir" dedi

İSTANBUL (YENİ MESAJ)? Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ABD ve İngiliz kuvvetlerinin, karşı çıkan dünya kamuoyu ve uluslararası meşruiyet kavramını hiçe sayarak Irak'a saldırı başlatması ile gündeme gelen savaş hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Savaşın gerçek mahiyeti hakkında bilgi veren Prof. Dr. Haydar Baş, başlamasına rağmen Türkiye'nin hâlâ bu savaşı durdurabileceğini söyledi. "Türkiye'nin takınacağı tavır savaşın kaderini belirler" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, siyasi iradeden medyaya kadar bütün kurum ve kuruluşların takınması gereken tavır konusunda yol gösterici mesajlar sundu.

Hıristiyan-Yahudi ittifakıyla kıyamet savaşı
BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, Irak savaşının, savaşı~|~ başlatanların deklere ettiğinin aksine Irak halkının özgürlüğü, Saddam Hüseyin zulmünden kurtarılması için başlatılan bir savaş olmadığı açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Haydar Baş, savaşın gerçek mahiyetini şöyle aktardı:

"ABD Başkanı sayın Bush, Afganistan'dan başlayan ve süresi çok uzun bir savaş olarak bunu beyan etti. Bunun bir Haçlı savaşı olduğunu, bazıları, 'ağzından kaçırdı' demiş olsa da, açık olarak dünya kamuoyuna deklere etti. Bu savaş, coğrafi konumu itibariyle de o maksadı taşıdığının çok ciddi alametlerini taşıyor. Çünkü, bu savaşın cereyan ettiği bölge, Irak, Dicle Fırat havzası, Yahudi inancına göre mukaddes arz kabul edilen bölgedir. Arz?ı Mev'ud'dur. Yahova'nın, kendilerine bahşettiği bir arazidir. Bu arazide çok ciddi bir savaşın çıkacağı, bu savaş sonrası Hz. Mesih'in, İsa'nın, yeryüzüne ineceği, gelen rivayetler arasındadır. Hıristiyanlar tarafından olaya baktığımız zaman Hz. İsa'nın gelmesine vesile olacak bir savaşın yapılması ibadet, Yahudi inancına göre baktığımız zaman o bölgeyi Müslümanların elinden alıp Yahudi asıllı insanlara teslim etmek de bir ibadettir. Dolayısıyla bir ibadet kavramı etrafında hem Yahudilerin, hem de Hıristiyanların buluştuğunu görüyoruz. Bu savaşta bir ittifak var. ABD'nin kontrolünde yürüyen bir savaş olduğunu görmüş olsak da bu savaş, hakikatte müşterek bir inancın vücuda getirdiği bir kıyamet savaşıdır. Saddam, petrol kuyuları vs. ikinci, üçüncü plandadır. Asıl gerekçe burada bir kıyamet savaşını vücuda getirmektir. Bütün dünya kamuoyu bu savaşı kabul etmemesine rağmen, böyle bir savaşta ısrarın başka hiç bir manası yoktur."

Saddam'ın zulmünden kurtarma bahanesi
ABD'nin bu savaşta Irak'a barış ve demokrasi gGetireceği, Irak halkını Saddam'ın zulmünden kurtarmak için bu savaşı başlattığı iddialarına da değinen Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi:

"Bu savaşın asıl maksadı manevidir. İkinci maksadı da petrol kuyularını ele geçirmektir. Iraklılara huzurlu gün göstermek, Saddam'ın zulmünden kurtarmak filan değildir. Saddam'ın zulmü geçmiş dönemdeydi. 15 sene önceki Saddam, hakikaten zalimdi. Saddam nasuh tevbesi etti. Saddam ciddi bir dönüş yaptı. On sene evvel, Türkmen kardeşlerimize de cok ciddi zulümler yaptı. Kürt kardeşlerimize de zulümler yaptı. Bu doğrudur. Ama şimdi Saddam öyle bir dönüş yaptı ki, 'Bana kendi halkımdan başka destek, yardımcı yok' dedi. Zalim olduğu dönemde ABD, Saddam'ın arkasındaydı. Kimyevi, biyolojik silahları, o dönemde ABD ve AB ülkeleri verdi. Saddam bunları o dönemde kullandı. Ne zaman döndü, adam oldu, bunlar da onun karşısına geçti. Bunlar zulme karşı değiller. Kendisine uşaklık yapmadığı için Saddam'a karşılar. Eğer uşaklık yapsa, Saddam, gene onların el bebek, gül bebeği olacaktı."

AB ve ABD, Irak'a girmemize neden karşı?
Türk ordusunun Kuzey Irak'a girme hakkı konusunda ABD ve AB'nin, bu girişi kabul etmez tavırları hususunu da değerlendiren Prof. Dr. Haydar Baş, AB ve ABD'nin aynı telden çalan bu yaklaşımını şöyle tahlil etti:

"Gerek AB, gerek ABD'nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk vatandaşlarının menfaatine bir tavır alacaklarını beklememiz, çok ciddi bir yanılgıdır, bir gaflettir, vehimdir. Ne AB, ne de ABD, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletinin yanında olamaz. Bu bir kuraldır. Bizim bu dünyalarla temelde bir iman, bir kültür, bir medeniyet farkımız var. Yani bizim akaidimiz, kültürümüz, örfümüz, adetimiz, kısaca medeniyetimiz ABD ve AB'den farklıdır. Onun için böyle bir olayda bizim yanımızda olabileceklerini beklemek çok ciddi bir yanılgıdır. İleriyi görmemek, ilim, kültür ve siyaset adamı olmamak demektir."

" 'ABD, bizim müttefikimizdir, stratejik ortağımızdır' deniliyor. Halbuki bilhassa bu olayda ABD'nin tek stratejik ortağı vardır, o da, İngiltere'dir. Stratejik ortak, elçisini, devamlı surette, ortağının Başbakanına, Hariciye Bakanına, vekillerine, Demokles'in kılıcı, kontrol memuru gibi gönderip, fırça attırıp durur mu? Bu nasıl iştir? Buna nasıl bir tavır koymayız? Bunun güçle, kuvvetle alakası yoktur. Bunun yürekle alakası vardır. Milleti temsil etme veya etmemekle alakası vardır. Milleti temsil edersen o milletin has yüreğini yüreğinde taşırsın. Gereken tavrını koyarsın. Kemal Atatürk bu tavrı koymamış mıydı? Zengin miydi? Silahı mı vardı? Etrafında gücü mü vardı? Ama bu milletin imanı, örfü, inancı, onun inancıydı; ortaya onu koydu. Hangisi gelip ona fırça atabildi? Veya hangisi gelip önünde eğilmedi? Televizyonlarda birtakım emeklileri seyrettim, şaşırdım, kaldım. Sanki ABD'nin paralı elemanları veyahut da bedava avukatları idiler. Farklı bir millet, geçmişi ortada olan ABD'nin yanında bu derece nasıl olabiliyorsun? Coğrafya, medeniyet, din birliğinin olduğu bölgedeki insanlardan koparak oranın menfaatlerini nasıl tellal gibi seslendirebiliyorsun? Halbuki 'ciddi bir yanlışlık, bir gasp var' diye haykırman lazımdır. Yayın organlarımızın bu zulmü seslendirmesi ve durdurması lazımdır. Dünya kamuoyu bunu, nefretle, lanetle karşılıyor. Bizim basın ve yayına göre ise her şey güllük gülistanlık. Halkımız nefret, lanet ediyor, sokaklara dökülmüş durumda. Sen niçin halkının tercümanlığını yapmıyorsun? Senin vazifen, bu milletin aynası olup onun duygu ve düşüncesini yansıtmak değil mi?"

Türkiye bu savaşı halâ durdurabilir
Irak'a saldırının başlatılmasından çok önceleri yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin bu savaşı durdurabileceğini söyleyen ve bu görüşünde ısrar eden Prof. Dr. Haydar Baş, savaşın başlatılmış bulunmasına rağmen dahi hâlâ Türkiye'nin bu savaşı durdurabileceğini belirterek şunları söyledi:

"Türkiye bu savaşı durdurabilir, hâlâ da durdurabilir. Siz, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk Silahlı Kuvvetlerini ne zannediyorsunuz? Eğer biz taşıdığımız değeri bir bilmiş olsak, Asya'da, Ortadoğu'da olabilecek bütün hadiseleri önleyebilecek bir iktidara sahip olduğumuzu rahatlıkla görebiliriz. Yani bizim takınacağımız tavır savaşın kaderini belirler. Artı, hangi insan, hangi rütbede olursa olsun, Türk gücüne, iradesine güvenmesi lazımdır. 'Bizim gücümüz buna yetmez'miş!. Tabii kenara çekilip durursan gücümüz buna yetmez. Hani Kuzey Irak'ta kurulacak olan bir devlet savaş sebebi olacaktı. Bu sözü söyleyen sen değil miydin? O sözü söylediğin zamandaki yüreği ortaya koy, bak neler oluyor. Bence, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kapılarını kapamakla ABD'nin ipini Irak devletinin çekeceğinin belirgin durumu ortaya çıkmıştır. Türkiye kapısını açmasın, bu savaş, eninde sonunda ABD'nin aleyhine bitecektir. Ne kadar güçlü ordularla oraya taarruz ederlerse etsinler böyle olacaktır. Çünkü ortada bir halk savaşı var. Rejimi değiştirmek, filan, hepsi yalandır. Millet seni kabul etmiyor. Sen kimin adına rejim değiştireceksin? Rejim değişecekse buna halkın karar vermesi lazımdır. Halk bunu bir istiklal mücadelesi olarak görüyor. Amerika'nın yapacağı iş, büyüklüğüne yakışır şekilde Irak'tan geriye dönmektir. Aksi takdirde zulm ile payidar olunmaz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.