21 Ekim 2012 Pazar 23:08
Türkiye çok dikkatli olmalı
YENİ MESAJ - TRABZON
Türk-İran İş Konseyi Başkanı, Trabzon Ticaret Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Trabzon'un önde gelen başarılı işadamlarından Ali Osman Ulusoy, Türkiye ile Suriye arasında yaşanan ve giderek tırmanma eğilimi gösteren gerilime ilişkin Yeni Mesaj'a önemli açıklamalarda bulundu. Ulusoy'un Suriye ekseninde ele aldığı dış politik gelişmelere dair dikkat çekici açıklamalarından öne çıkan hususlar şöyle:

Suriye politikamızı geniş değerlendirmeliyiz
Yeni Mesaj: Türkiye'nin Suriye politikasını doğru buluyor musunuz?

Ulusoy: Bir kere Suriye denildiğinde aklımıza ilk önce İran, Rusya, Irak gibi çevremizi saran ve Suriye'ye açık destek olan ülkelerin gelmesi lazım. Kaldı ki buna dünya devi Çin'i de ilave etmek gerekir. Şimdi bu ülkelerden ayrı olarak Suriye'yi ele almak ve ona karşı bir duruş sergilemek, hiçte akıl ve mantığın kabul edeceği şeyler değildir. Kaldıki bugün bizi Suriye'ye karşı kışkırtan ve düşman hale getiren başta ABD ve diğer ülkelerin hiç birisi Türkiye'nin yanında değildir. Olduğunu kabul etsek bile, Suriye bizim Müslüman komşumuzdur. Birbirimize kız alıp kız verdik. Aramızda bazı küçük hadiselerin dışında hiçbir husumet olmamıştır. ABD istiyor diye biz kendi değerlerimizi taşıyan komşularımızla masada her konumuzu halletmeliyiz. İnanıyorum ki Suriye buna her zaman açık ve hazırdır.

Akçakale'ye düşen merminin faili meçhul
Suriye'den atılan bir iki top mermisi bizim Akçakale tarafına düşmüş ve Türkiye'de buna misliyle karşılık verdik diyor. Tamam da oradan gelen top mermilerini atan kim? Suriye hükümeti bunu ben attım demiyor. Hatta isyancıların bunu kasıtlı olarak yaptığına dair bir çok söylenti var ki bu insana çok daha mantıklı ve gerçekçi geliyor. Türkiye'nin olası bir savaşı telaffuz ederken bir çok denklemi hesaba katması ve çok dikkatli olması gerekiyor. Yine söylüyorum bizim Suriye ile çözemeyeceğimiz hiçbir meselemiz olmamalı, masada her şeyin halledileceğine inanıyorum.

Tezkere aceleye geldi
Suriye'den bizim tarafımıza top mermisi düşüyor biz bunun nereden geldiğine bile bakmadan hemen acele ile o gece tezkere çıkarıyoruz. Bana göre verdiği mesaj bakımından çok yanlış ve kışkırtıcı. Buna hiç gerek yoktu.

Asıl hedef Türkiye ile İran'ı kapıştırmak
Yeni Mesaj: Sizce Arap Baharı ve BOP gibi projelerle batılı ülkelerin asıl amacı nedir?
Ulusoy: 10 yıldan beri söylüyorum. ABD'nin bu bölgede asıl yapmak istediği Türkiye ile İran'ı savaştırmaktır. Allah korusun şayet böyle bir ihtimal gerçek olursa, her iki ülke de için de kötü olur. O bakımdan, hem konuşmalarımızdaki üslubumuza ve hem de hareketlerimize çok dikkat etmeliyiz. Neymiş, İran'da nükleer silah varmış. Nükleer silah sorunsa, bu İsrail'de de diğer ülkelerde de var. Kaldı ki benim İran ile çok eskilere dayanan yakın ilişkilerim dolayısıyla onları dinliyorum. Bizim nükleer çalışmamız tamamen barışçıl ve savunmaya yönelik diyorlar. Doğrusu ben İranlıların bu söylediklerine tamamen inanıyorum. Tekrar söylüyorum! Asıl amaçlanan bölgede Türkiye –İran kavgasını çıkarmaktır. Bizim İran'la asırlara dayanan dostluğumuz var ve dinen de biz bu komşuluk ilişkilerimizi bozacak her şeyden sakınmalı ve uzak durmalıyız. Bu arada Bütün meselelerimizi dostluk ve masada halletmeliyiz.

Osmanlı'nın çöküşü bize ders olmalı
Osmanlı 300 milyonluk bir nüfus etki alanına sahipti. Ama ne oldu? Başkalarının ayak oyunlarına kanarak sonunda 15 milyonluk bir nüfusa kadar düştü ve biz buna da şükrettik. Şimdi 75 milyonluk ülkeyiz. Bir kere daha aynı oyunlara gelmez. Ülkemizin gelişmesini güçlü olmasını istemeyen ülkelerde var. Ortadoğu'da yaşanan parçalanmaların sebebi ABD'dir. Bunu oradan gelen muhataplarımıza da söylüyorum. Ortadoğu bu kadar parçalı değildi ve olmamalı. Ülkemiz bu konularda her zamanki dikkatinden daha da dikkatli olmalı.

Türkiye çok dikkatli olmalı
Netice toparlarsak savaşın kazanana da hiçbir karı olmamıştır. Türkiye'nin demokrasi ile kalkınma politikasını dünya ile iyi ilişkilerinin her zaman iyi yürüteceğini dünya ülkeleri bilmelidir. Bunun önünü almak hiç mümkün olmaz.
Haber Röportaj:
Hacı GAYDAN- Nuri OKUMUŞ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137