10 Haziran 2014 Salı 00:03
Türkiye Doğalgaz Meclisi'nden kış uyarısı
Türkiye Doğalgaz Meclisi, kış dönemlerinde aynı anda çok soğuk günlere maruz kalınması halinde karşılaşılacak muhtemel durum ve etkilerinin hafifletilmesi amacıyla alınması gerekli tedbirlere ilişkin rapor hazırladı. Raporda, puant tüketimleri normal şartlarda ocak ayında olmasına rağmen 10 Aralık 2013'te Türkiye genelinde özellikle İstanbul ve Ankara'da çok soğuk hava şartlarının aynı günde yaşanması nedeniyle 197 milyon metreküple en yüksek doğal gaz tüketimine ulaşıldığı belirtildi. Evsel tüketimin bu bir haftalık sürede yaklaşık yüzde 100 arttığı, özellikle İstanbul’daki 9-10 derecelik sıcaklık düşüşünün tüm tüketimi 2 kat yükselttiğine işaret edilen raporda, bu durumun arz talep dengesinin yönetimi açısından dikkate alınması gerekli en önemli unsur olduğu vurgulandı. Geçmiş yıllara ait veriler incelendiğinde, ülke genelinde çok soğuk günlerin aynı zaman diliminde yaşamasının pek rastlanılan bir durum olmadığına değinilen raporda, ancak geçtiğimiz aralık ayında bir haftayı geçen bir süre boyunca benzeri durumun yaşanmış olmasının, artık bu gibi ihtimallerin de dikkate alınması gerektiğini gösterdiği ifade edildi.
Rapora göre, Türkiye’nin doğal gaz arz imkanları, mevcut tedarik kontratları ve şebeke alt yapı imkanları ile beraber düşünüldüğünde, doğal gaz arz problemi önümüzdeki 5 yıllık süreç için en çok soğuk kış günlerinde yaşanacak. Önümüzdeki 4 yıllık süreçte soğuk kış günlerinde doğal gaz yakıtlı elektrik üretim santrallerin ihtiyaç duyulan kapasitesinin oransal olarak yeteri düzeyde düşürülemeyeceği, tersine artabileceği kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor.
Öneriler
2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yılları kış dönemleri için soğuk günlerde doğal gaz arz talep dengesi problemi yaşanmaya devam edeceği vurgulanan raporda, alınması gerekli tedbirlere dair öneriler şöyle sıralandı:
- Kış dönemlerinden önce TPAO yeraltı deposunun tamamen doldurulması sağlanmalı, LNG terminallerinin tam kapasite çalışması için gerekli hazırlıklar yapılmalı, gerekli kargo bağlantıları gerçekleştirilmeli.
- Doğal gaz iletim şebekesinde kritik bakım-onarım çalışmaları tamamlanmalı, arıza halinde gecikmeye mahal vermemek için yedek parçalar hazır tutulmalı.
- Elektrik sektöründeki kömür yakıtlı elektrik santralleri ve havai iletim hatlarının emre amade tutulabilmeleri için bakım-onarım ihtiyaçları giderilmeli, arızalar ve/veya modifikasyon gereksinimleri nedeniyle atıl durumda olan kömür santralleri emre amade konuma getirilmeli.
- TPAO ve BOTAŞ’ın yeraltı doğal gaz depolama yatırımları sonrasında en az 60-70 milyon metreküp artacağı öngörülen günlük arz miktarını karşılayacak şekilde taşıma kapasitesini geliştirmeye yönelik boru hattı, kompresör vb. şebeke yatırımlarına bir an önce başlanılmalı.
- Doğal gazın daha verimli ve tasarruflu kullanımına yönelik bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmeli. AA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.