06 Mayıs 2015 Çarşamba 01:11
Türkiye ilaç pazarı yabancılara teslim
HABER MERKEZİ
Türkiye İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS), son 5 yıldır uygulanan fiyat ve geri ödeme politikalarının ilaç sektöründe ciddi kayıplara yol açtığını, sektörün gelişimini sekteye uğratacak bir niteliğe büründüğünü bildirdi. Sendika, “Bu gelişmeler çerçevesinde, stratejik öneme sahip ilaç endüstrimizi üretime, Ar-Ge’ye ve ihracata yöneltecek, gelişimini destekleyecek istikrarlı bir ilaç politikası oluşturulmasının gerekliliği açıktır. İlaç bütçeleri endüstrinin sürdürülebilirliğini destekleyecek şekilde belirlenmeli ve tasarrufa yönelik düzenlemelerde artık fiyat odaklı tedbirlerden vazgeçilmelidir” önerisinde bulundu. İEİS’in hazırladığı “Türkiye İlaç Sektörü 2014” raporu açıklandı. Türkiye ilaç endüstrisinin sahip olduğu köklü geçmişi, uzun yıllara dayanan üretim kültürü, yüksek katma değer ve ileri teknolojiye dayanan yapısı, deneyimli insan gücü ve ihracat potansiyeliyle, ülkenin 2023 hedeflerine ulaşmasına önemli katkıda bulunacak stratejik sektörlerden biri olduğu belirtilen raporda son beş yılda önemli değişimler yaşandığı kaydedildi. 2009 yılı sonunda, kamu otoritesinin tasarruf tedbirleri kapsamında, global bütçe uygulamasına geçildiği, yıllar içinde sunulan sağlık hizmetinin kapsamı ve kalitesi ile örtüşmeyen ilaç bütçelerinin doğal olarak aşıldığı, her aşımda ek fiyat düşüşlerine ve iskonto artışlarına başvurulduğu belirtilen raporda Türkiye’de ilaç fiyatlarını belirlemekte dönüşüm kuru olarak kullanılan dönemsel Avro değerinin, mevzuatta belirlenen şartlar gerçekleştiği halde Nisan 2009’dan bu yana 1.9595 TL’de sabit tutulduğu hatırlatıldı. Endüstrinin sadece dönemsel Avro değerinin güncellenmemesi nedeniyle kamuya aktardığı tutarın 2014 itibariyle 19 milyar TL’yi aştığı belirtildi. 

İthal ilaç pazara hakim
Türkiye İlaç Sektörü 2014 raporuna göre hükümetin yanlış uygulamaları sonucu son 5 yılda Türkiye ilaç pazarı yabancı ilaç şirketlerinin kontrolüne geçti. Rapora göre ithal ürünler özellikle kutu bazında pazar payını ciddi oranda artırdı, bu ürünler son 5 yılda yüzde 47 büyürken, yurt içinde üretilen ürünlerin büyüme oranı yüzde 15’te kaldı. Uygulanan düşük fiyat politikaları, son dönemde hem ilaç ihracatının hızının azalmasında hem de ithalat artışında rol oynayan önemli faktörlerden birisi oldu. Son 5 senedir uygulanan fiyat ve geri ödeme politikaları, ilaç sektöründe ciddi kayıplara yol açarak, sektörün gelişimini sekteye uğratacak bir niteliğe büründü. Bu süreçte, imalat sanayi ile diğer sanayi kolları gelişimlerini sürdürürken, ilaç endüstrisinin net satışları reel olarak yüzde 32 geriledi. Bu dönemde faaliyet kârlılığı yarı yarıya azaldı, endüstri konsolide olarak zarar etti ve bunun sonucunda özkaynakları eridi.  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132