14 Ekim 2001 Pazar 00:00
Türkİye Irak'ın saldırı hedefi yapılmasına karşı
İngiltere'de haftalık olarak yayınlanan dünya çapında önemli bir ağırlığı olan Economist dergisinde Türkiye'nin Afganistan'da izlediği politikalara 'dışardan' bakılıyor.

"Batı'nın ileri karakolu" başlıklı yazının alt başlığı ise, "Türkiye Amerika'yı kuvvetle destekliyor ama Irak'ın da hedef alınmasına istekli değil."

Türkiye'nin bir kez daha Batı'nın ihtiyacı olduğu dönemde gerçek dostu olduğunu ispatlamaya hazır olduğu belirtilen yazıda Batı hükümetlerinin NATO'nun tek Müslüman üyesine övgü üzerine övgü yağdırdığı kaydediliyor. Yazıda özetle şu görüşler dile getiriliyor.

"Hükümet Türk askerlerinin yurt dışında görevlendirilebileceğine ilişkin kararı hızla parlamentodan geçirince Türkiye'nin özel birliklerinin Afganistan'da kara harekatında görevlendirilebileceği söylentileri yoğunlaştı. Türkiye'nin herhangi bir askeri harekatta Amerika'nın müttefikleriyle birlikte olmayı istediği açık.

Türkiye eskiden olduğu gibi şimdi de Balkanlar, Orta Doğu ve Orta Asya ülkeleri arasındaki ön~|~emli jeopolitik durumunu öne çıkarıyor. 11 Eylül'den bu yana emekli Türk generaller televizyondaki açıklamalarında, Türkiye'nin artık Avrupa Birliği'ne katılacağından emin olduklarını söyleyip duruyor.

Türklerin bir çoğu da batılı ülkelerin kendi terörislerine karşı savaşında daha anlayışlı davrancakları umudunda. Ankara'daki batılı diplomatların çoğu da IMF'den ek yardımın şimdi Türkiye'ye akacağı görüşünde. Bu diplomatlardan biri "Türkiye'yi ayakta tutmak bizim çıkarımıza" dedi bu hafta.

Ancak bazı Türkler endişeli. Afganistan'da işini bitiren ittifakın silahlarını Irak'a çevirebileceğinden korkuyorlar. Türkiye yılladır Irak'ta Saddam Hüseyin yönetiminin devrilmesinin, Türkiye sınırında bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına yol açacağını söylüyor. Türkiye Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu yakınlarda yaptığı bir açıklamada Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını hiç bir zaman kabul etmeyeceklerini söyledi."

Irak ile bağlar yenileniyor

11 Eylül'e kadar Türkiye'nin, Bush yönetiminin tavsiyelerinin aksine Irak ile bağlarını yenilemekte olduğunu hatırlatan Economist dergisi, Türk ticaret heyetlerinin Bağdat'ı ziyaret ettiğini, Türkiye'nin şimdi Bağdat'a büyükelçi gönderdiğini yazıyor.

"Bir süredir Türkiye'den artık kendi çıkarlarını koruması gerektiği sesleri yükseliyordu ama şimdi bu sesler daha da kuvvetlendi. Bu seslere kulak veren Türkiye hükümeti, Iraklı Kürtlerin oturduğu bölgelere giden yolu açan Habur kapısının yanısıra, Irak yönetimiyle sürdürdüğü görüşmelerde, yeni bir sınır kapısı açılması konusunu ele alıyordu. Ancak 11 Eylül'den bu yana Türkiyenin politikasının değişmeye başladığı izleniyor. Amerikanın Irak'a karşı yeniden eyleme geçmesi Saddam Hüseyin yönetiminin düşmesine yol açarsa durum çok daha büyük ölçüde değişebilir.

Kürtlerin Irak'ın petrol kaynakları büyük Kerkük ve Musul bölgelerini almasını önlemek için bölgeye Türkler kendi askerlerini gönderebilir. Bu ise çeşitli Kürt gruplarının sert direnişiyle karşılalaşabilir ve Türkiye yeni bir savaşın içine çekilebilir. İşte Türkiye bu nedenle, Amerikalıların Saddam Hüseyin'i bir kez daha hedef almaktan kaçınmasını istiyor. Üstelik son kamuoyu yoklamaları halkın bir çoğunun Afganistan'a ve Irak dahil müslüman komşularına karşı askeri harekata karşı olduğunu ortaya koyuyor."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.