13 Temmuz 2005 Çarşamba 00:00
Türkiye istisna peşinde

Türkiye?AB müzakerelerinde istisna konuları netleşmeye başladı. Ulusal programda en yoğun istisna talep edilecek alanlar, "taşımacılık, tarım, vergilendirme ve malların serbest dolaşımı" olarak belirlendi. DPT araştırmasına göre, AB'ye katılan 10 yeni üye ülke toplam 102 konuda, Bulgaristan ve Romanya ise toplam 35 konuda AB'den istisna aldı. Diğer ülkelerin istisna aldığı toplam 50 konu ise Türk mevzuatında yürürlükte bulunuyor. Yeni üyeler içinde 50 istisna ile en fazla istisnayı Polonya alırken, sadece Polonya tarafından istisna alınan mevzuat sayısı ise 10 olarak belirlendi.

~|~ Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) araştırmasına göre, AB'ye katılan 10 yeni üye ülke toplam 102 konuda, Bulgaristan ve Romanya ise toplam 35 konuda AB'den istisna aldı. Diğer ülkelerin istisna aldığı toplam 50 konu ise Türk mevzuatında yürürlükte bulunuyor.
DPT, AB'ye yeni üye olan 10 ülke ile Bulgaristan ve Romanya'nın AB'ye katılımına dair anlaşmalarda yer alan istisnaları araştırdı. DPT bu kapsamda, Türkiye'nin hangi alanlarda AB'den istisna talep edebileceği sorusuna cevap aradı.
Çalışmaya göre, AB'ye katılan 10 yeni üye toplam 102 konuda, Bulgaristan ve Romanya ise toplam 35 konuda AB'den istisna aldı.
Bunlar ağırlıkla tarım sektöründe olurken, tarımda yeni üyeler 38, Romanya ve Bulgaristan da 5 adet istisna aldı.
Çevre alanında toplam 12 ülkenin aldığı istisna adedi 31'i bulurken, taşımacılık politikaları alanında 13 adet, sosyal politika başlığında da 10 adet istisna tanındı.
En fazla istisnayı Polonya aldı
Yeni üyeler içinde 50 istisna ile en fazla istisnayı Polonya alırken, sadece Polonya tarafından istisna alınan mevzuat sayısı ise 10 olarak belirlendi.
Küçük bir ülke olan Malta, 40 adet istisna ile ikinci sırada bulunurken, sadece Malta'ya has istisnaların adedi ise 14 oldu.
Birden fazla ülkenin istisna aldığı topluluk mevzuatı arasında, serbest dolaşım, sermayenin serbest dolaşımı gibi alanlar bulunuyor.
Kişilerin serbest dolaşımı alanında Malta ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) hariç tüm yeni üye ya da aday ülkelere sınırlama getirildi.
Vergilendirme müktesebatı başlığında yer alan KDV ortak sistemi hakkında direktif ve çevre başlığı altında yer alan kentsel atıksu arıtımı konulu direktifte ise tüm yeni üye ve aday ülkelere istisna tanındı.
AB hangi istisnaları tanıyor?
Yeni üyelere, üye devletlere, ham petrol veya petrol ürünleri minimum stokları bulundurma yükümlülüğü getiren konsey direktifi (GKRY hariç) ile sigaralardan alınan vergilerin uyumlaştırılmasına ilişkin direktifte (Malta ve GKRY hariç) istisna tanındı. Ayrıca büyük yakma tesislerinin havaya yayılan bazı kirletici maddelerinin sınırlanması (Estonya ve Letonya hariç), yatırım tazminlerine ilişkin direktif (Malta, GKRY ve Çek Cumhuriyeti hariç) ile bir üye devlet içinde ulusal karayolu eşya taşımacılık hizmetlerinin yerleşik olmayan taşımacılarca yapılabilmesine ilişkin tüzük için de (Malta, GKRY ve Slovenya hariç) istisna tanındı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137