25 Mayıs 2010 Salı 00:00
Türkiye neden ''BTP farkı''nı konuşuyor?
Hafta sonu iki kongre vardı Ankara'da? BTP ve CHP kongreleri. İki kongre arasında çok fark vardı, hani dağlar kadar fark var denir ya, işte öyle, dağlar kadar fark vardı. İşte o farklar...
M.Emin Koç'un yazısı ~|~

 


Türkiye neden ''BTP farkı''nı konuşuyor?


Hafta sonu iki kongre vardı Ankara'da? BTP ve CHP kongreleri.
Birçok ulusal ve yerel kanallardan da canlı yayınlandı. Milletimiz, elbette capcanlı bir mukayese imkanı buldu.
İki kongre arasında çok fark vardı, hani dağlar kadar fark var denir ya, işte öyle, dağlar kadar fark vardı. Toplumun her kesiminden okuyucularımızdan, izleyicilerden tepkiler aldım, her iki kongre için?
İşte aradaki dağlar kadar farklar:
BTP'deki "lider farkı" her şeyin ötesinde bir fark? Prof. Dr. Haydar Baş bey, vizyonu ile, projesi ile, ilmi ile, irfanı ile, yüreği ile, yüzünden yansıyan nuru ile, hitabeti ve duruşu ile hiç kimse ile mukayese edilmeyecek bir lider.
BTP kongresindeki heyecan, devlet ve milletin geleceğine ilişkin bir heyecandı.
BTP kongresinde tarihten bugüne yüce milletimiz ve medeniyetimize ait geniş bir perspektif vardı. BTP kongresinde iktidarın vahim icraatları ortaya konuldu, ama yanlışları ortaya konmakla yetinilmedi, yol gösterildi, çözümler sunuldu.
BTP kongresinde devlet ve millet mesellerinin çözümüne dair proje vardı, program vardı.
Devleti bir yılda borçlardan kurtarmanın, milleti de işsizlikten, yoksulluktan, faiz ve bataklardan kurtarmanın somut projeleri vardı.
Demokratik, laik, sosyal hukuk devletini "devletler ailesinin en güçlü devleti" ve Türk milletini de insanlık ailesinin "en güçlü ve en yüce milleti" yapacak program vardı, proje vardı, kaynak vardı.
Devletin temel kaynakları arasında tüketimin bizzat kendisi, GSMH'ya mukabil senyoraj geliri, yer altı kaynakları ve madenler, 100 milyar TL üzerinde yıllık geliri olandan alınacak vergi sayıldı. Onlarca katrilyon dolarlık gelirin hesabı ortaya kondu. Bu temel kaynakların dışında daha pek çok kaynağın varlığı hatırlatıldı.
Bu kaynakların bugün nasıl ecnebilere ve yandaşlara peşkeş çekilerek milletin aç ve yoksul bırakıldığı somut olarak âleme gösterildi.
Devlet ve milletimizin bu sınırsız kaynaklarının, değil bir tane Türkiye'yi, on tane Türkiye'yi bir eli yağda bir eli balda kıyamete kadar bakacağının ispatı yapıldı.
100 milyar TL'nin altında geliri olandan vergi alınmayacağı müjdesi ve projesi vardı.
İşsizliğe somut çare vardı. Tam istihdamı sağlamanın formülleri vardı. Adil gelir dağılımını temin etmenin yöntemleri vardı.
Kongrede Alevî'sinden Sünnî'sine, sağından soluna, Laz'ından Kürd'üne, Çerkez'inden Türk'üne, herkes, tüm Türk milleti vardı; Türk milleti tek yürek tek bilek olmuştu. Birlik ruhu, salondan ekranlara, ekranlardan 70 milyonun yüreğinde şahlandı.
Prof. Dr. Baş tam bir manifesto takdim etti milletimize ve insanlığa?
BTP kongresinde tek millet vardı, bağımsızlık vardı, milli devlet vardı, milli iktisat vardı, Mustafa Kemal vardı?
CHP kongresinde ise maalesef "komplo"lar vardı. Kirli bir kasete sarılıp bir tarafa konan müstafi Genel Başkan Deniz Baykal ile kongre öncesi görüşmeyecek derecede vefasızlık vardı.
Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini Kılıçdaroğlu yapan Baykal'a bu vefasızlığı yapabiliyorsa, varın hesap edin siz, millete neler yapabileceğini?
CHP kongresinde tarihi, varlığı, geleceği, medeniyeti ve kimliğiyle devlet ve milleti topyekün kuşatacak bir vizyon, bir perspektif yoktu.
CHP kongresinde liste cedelleşmeleri vardı.
CHP kongresinde laf kalabalığı vardı. Araya serpiştirilmiş Prof. Dr. Baş'tan aşırma projeler vardı. Yoksulluk ve yolsuzluk edebiyatı vardı; bunlara dair çözüm, proje ve kaynak yoktu. Hesap?kitap ve çare yoktu.
CHP'de kuru hamaset vardı. AKP'ye yönelik klasik CHP taarruzu vardı.
Kirli kaseti fırsata çevirmeyle kışkışlanmış "yeni hizip" heyecanı vardı.
AKP'nin varoşlardaki yoksul iftar sofralarından pirim devşirme istismarının 3. sınıf müsveddesini andıran, yoksul sofraların istismarı vardı.
Milletin kaynaklarını ve GSMH'sını hortumlayan yerel ve küresel ağababalara, milletin emeğinden semirtilen medya oburlarına söz yoktu.
CHP'de lider yoktu; dedektif ve bürokrat bir Kılıçdaroğlu vardı.
CHP kongresinde sümen altından başını gösteren AB vardı, ABD vardı, IMF vardı, manda vardı, açlık ve sefalet vardı, vergi vardı, haciz vardı.
Derviş Kemal'in yerine, Gandi Kemal vardı; maalesef Mustafa Kemal yoktu. 6 okun sadece resmi vardı kendisi yoktu, 6 okun anlam ve ruhu yoktu. Daha önce Derviş Kemal ile DSP'ye oynanan oyunun bir benzeri gibi, CHP sahnesinde sanki "Gandi Kemal" adlı bir küresel tiyatro vardı.
Türkiye bütün bunları gördü, gözledi? Şimdi herkes "BTP farkı"nı konuşuyor.

Mehmet Emin KOÇ / meminkoc@yenimesaj.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137