01 Ocak 2016 Cuma 18:05
Türkiye parçalanma noktasına geldi
YENİ MESAJ / TRABZON
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 31 Aralık gecesinde 2015 Yılı Değerlendirme Programı’nda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dr. Nuri Kaplan’ın sunduğu programa, BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi, BTP Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Prof. Dr. Ata Selçuk, Hukukçu Zühtü Kazancı, Hukukçu Lütfullah Önder, Araştırmacı yazar Nihat Hekimoğlu ve Gazeteci yazar Turhan Demir de katıldı. Programdaki açıklamalarında “Biz hiç bir yıl sonu değerlendirmemize ülke parçalanacak diye başlamamıştık” diyen Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “2015 yılındaki en önemli gelişme Türkiye’nin parçalanma noktasına gelmesi. Biz hiç bir yıl sonu değerlendirmemize ülke parçalanacak diye başlamamıştık. Şimdi biz bunu senelerce kamuoyu önünde, gerek meydanlar gerekse TV ekranlarında ifade etmeye çalıştık ve bana kalırsa da en güzel şekilde ifade ettik. Eskilerin “sağır kulağa laf girmez” diye bir sözü var. Biz galiba sağır kulaklara devamlı davul çaldık. Bu kulakların şimdi açıldığına da ben kani değilim.” 

Anayasanın nesini değiştirecekler?
Gündemde olan anayasa değişikliği konusunda önemli açıklamalarda bulunan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Anayasayı değiştireceğiz diyorlar. Tamam da bu anayasanın nesini değiştireceksin? Hangi parti şu maddeyi şundan dolayı değiştirmek istiyoruz dedi? Hiç biri konuşmadı. Peki, sen şimdi anayasanın nesini değiştireceksin? Anayasayı değiştireceğiz gelin bize oy verin. Böyle bir mantık olabilir mi?” diye sordu.

Karanlık kuyuya taş atılıyor
“2015 yılında Türkiye’de ardı ardına 2 tane seçim oldu, hep aynı zihniyet iktidar oldu” diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “Bu zihniyet tarımı bitirdi, hayvancılığı, madenciliği, sanayiyi, iç ve dış politikayı bitirdi. Dış politikada bir tane dostumuz kalmadı. Herhalde ülkede yıkmak dağıtmak bir hünerdir. Herkes oraya doğru koştu. Ben bunu anlamış değilim. Geçmişte bir siyasi parti bunları yapsaydı sıfırla çarpılırdı. Şu anda anayasa referandumu olsa kim neye göre oy verecek? Kaldırılanın yerine ne gelecek bu belli değil. Kısaca karanlık bir kuyuya hep beraber taş atıyoruz. Bu taşı kimse çıkartamaz. Belki sen uyuyanı uyandırırsın ama ölüyü uyandıramazsın. Konuş konuş ölü, hiç algılamıyor. Herhalde bunun biraz geçmişle de bağlantısı var. Geçmişte sağ- sol bir takım tutar gibi millet arasında paylaşılırdı. Bu iyi de olsa kötü de olsa vatandaşın partisidir, onun dışında hiç kimse bir değerlendirme yapıp, canım şurası da iyidir veya kötüdür deyip de vazgeçmez. Böyle bir yönlendirme, şartlanma var öteden beri Türkiye’de. Herhalde bundan olacak ki biz öyle bir şartlandık ki alışkanlıklarımız bilhassa bu parti yönünden dini de geçti, mezhebi de geçti.”

Yanlışlar çok eskiye dayanıyor
2015 Yılı Değerlendirme Programı’nda “Adam mezhebini terk ediyor, dinini terk ediyor ama partisini terk etmiyor. Ben bunu çok düşündüm ve şunu gördüm olayın temelleri yeni atılmış değil” diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Olayın temelleri Hindistan’da Müslüman Türklerin hüküm sürdüğü Babür İmparatorluğu dönemine kadar gidiyor. Devlet Başkanı Ekber Şah, ileri gelen ilim adamlarını topluyor. Bunların arasında Ahmed Sirhindi de var. Bunlarla birlikte dini ilahi diye yeni bir oluş hazırlıyor. Bu oluş içinde zina, kumar, içki serbest. Böylece batılla hak eşitleniyor. İslam hak, ama bunlara göre Hıristiyanlık, Yahudilik, Mecusilik vs. de hak. Böyle şey olamaz. Onlar İslam’ı batılla beraber eşitleyerek yanlış yaptılar. Ama bize ne oldu? Hem hak üzereyiz, hakkı yaşatacağız diyoruz bir de bakıyoruz, faizi serbest bıraktılar, Kelime-i Tevhid’den Peygamber Efendimizin adını çıkardılar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir iddia da bulunana akıllı adam demezler.”

Dinin temelleri asıl mecradan koparıldı
İnsanların batıla hak demeye başladığına vurgu yapan Prof. Dr. Haydar Baş , “Garip bir algılama ile dinin temelleri asıl mecrasından koparıldı. İnsanlar batıla hak demeye başladı. Peygamber yok, faiz serbest, zina serbest, domuz eti serbest. İslam akaidine göre bir tane harama evet denirse haramı helal yaptın diye dinden çıkarsın. Ben onlar şudur budur demiyorum. Ben toplumun geldiği noktayı anlatmaya çalışıyorum.  Haramların hâkim olduğu, insanların hakkı hakikati bilmediği bir dönem yaşıyoruz. İnsanımız kokmuş, çürümüş. Hani “tuz kokmuş” diye bir tabir var ya bu dense caizdir. Şimdi böyle bir dönemdeyiz. Allah encamımızı hayreylesin. Toplumu geçmişte sağ sol diye birbirine kırdıranlar bugün de dediğim noktaya taşıdılar” diye konuştu.

‘Çözüm bizde’
“Biz bu işi biliyoruz. Bizim bu işi bildiğimizi millet de biliyor” diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “Bu korkunç bir nasipsizlik. İnşallah 2016 milletin kaderinin hayırla yazıldığı tarih olur. 2016’nın hayırlar üzerine olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.”
Son Güncelleme: 05.01.2016 14:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
türkoğlu 2016-01-02 09:22:18

daha ne desin?

Avatar
YÜCEL ÖZKAN 2016-01-02 09:23:21

Bu millet içerisinde bulunduğu parçalanma sürecinden 2. var olma yok savaşı vermeden kurtulamayacak

Avatar
Mustafa kurt 2016-01-02 21:44:40

Ağzına sağlık HOCAM

banner100