04 Şubat 2012 Cumartesi 11:38
Türkiye parsel parsel satılıyor
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamada Türkiye'nin parsel parsel satışta olduğu açıklandı. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Turhan Tuncer yaptığı yazılı açıklamada, AKP'nin Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Tasarısı'nı 1 Şubat 2012 tarihinde TBMM Başkanlığına sunduğunu hatırlattı. Tuncer, “Adıyla çelişir biçimde ‘orman köylülerinin kalkınmalarının desteklenmesi' ile ‘yeni orman alanlarının oluşturulması' işlemlerinin geçiştirildiği tasarı, başta ‘2B arazileri' olmak üzere Hazineye ait tarım arazilerinin üzerindekilere satılmasının önünü açarak, arazi işgalciliğini özendirmektedir” dedi.

Yeni rant alanları açılıyor
Tasarıyla yapılmak istenen düzenlemelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Tuncer, “Tasarının ‘Tanımlar' başlığı altında yer verilen 2. maddesinin ‘f' bendinde; ‘2B arazileri' de ‘gecekondu veya kentsel dönüşüm projeleri uygulanacak alanlar' arasında sayılmış; üstelik bu projeleri yapabilecekler arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanı sıra TOKİ ile ilgili büyükşehir ve öteki belediyelere de yer verilmiştir. Böylece, siyasal iktidara, özellikle henüz yapılaşmamış ve tarımsal amaçlarla da kullanılmayan yaklaşık 3 milyon dönüm 2B arazisinde yeni rant alanları yaratma olanağı sağlanmıştır” diye konuştu.

Kara para aklanıyor
AKP iktidarının 2B arazilerinin yanı sıra Hazineye ait tarım arazilerini de “keyfince satmak ve elde edeceği kaynağı dilediği yerde kullanmak” istediğini ileri süren Tuncer, şunları kaydetti: “Bunun için anayasa aykırı düzenlemeler dahi yapmaktan çekinmeyen hükümet, orman köylüsünü kalkındırmak ya da yeni ormanlar oluşturmak gibi söylemlerle de kamuoyu yanıltmaya çalışmaktadır. Saptamalara göre; 470 bin hektar 2B arazisinin yalnızca yüzde 4.7'si yapılaşmış, yüzde 33.2'si de tarımsal amaçlarla kullanılmaktadır. Başka bir deyişle; 300 bin hektar arazi herhangi bir amaçla kullanılmamaktadır. Siyasal iktidarın temel amacı bu arazileri yerli ve yabancı yatırımcılara satmak, yapılaşmış yerlerdeki plansız yapıları ve özellikle de kara parayı aklamaktır.” Tasarının yasalaşması halinde henüz orman niteliğini yitirmemiş yerlerin de orman sayılmayabileceğini ve buralara orman içi ve bitişiğindeki köylerde ve mahallelerde yaşayanların yerleştirilebileceğini söyleyen Tuncer, Anayasanın 169 ve 170. maddelerine tümüyle aykırı olduğunu söylediği bu tasarının, “devlet ormanı” sayılan yerlerin işgalini yaygınlaştıracağını iddia etti. Tuncer, Ziraat Mühendisleri Odası'nın ormanların ve diğer tüm doğal varlıkların sınırsız ve kuralsız kullanımı ile “sömürülmesine”; üretici-köylü yaşamının daha da zorlaştırılmasına yönelik uygulamalara karşı mücadelelerine kararlılıkla devam edeceklerini bildirdi. ANKA 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.