30 Ocak 2004 Cuma 00:00
Türkiye projesiz partilerin kurbanı

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, iktidara gelen partilerin projelerinin bulunmayışı nedeniyle vatandaşın bir dilim ekmeğe muhtaç hale geldiğini söyledi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, milletin problemlerine çözüm noktasında proje üreten tek siyasi parti olduklarını söyledi.

Adı proje ile özdeş parti

Diğer siyasi partilerin ülkenin problemlerini çözmek için projeleri, planları olmaması bir yana günü kurtarmaktan öte bir hazırlıklarının olmadığının görüldüğünü, BTP'nin ise sadece problemleri çözmek için değil Türkiye'yi kâinat devleti yapmak için kendine özgü projeler ürettiğini belirten BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu:

"Siyaset demek milletin derdine deva olmak demektir. Hem kadronuz olacak hem de bu kadronun milletin derdine deva planı, projesi olacak. Böyle bir şeyiniz yoksa milletin huzuruna çıkmanız abesl~|~e iştigaldir. Zaten olağanüstü şartlar bizi siyasete hazırladığı için bizler geçmiş siyaset önderlerine de projeler hazırlardık. Siyasetin içinde olmamamıza rağmen devamlı surette proje iştigalinde bulunurduk. Parti organizasyonuna girdikten sonra bir mükellefiyet yüklenmiş olduk. Şu anda vatandaş niçin ANAP'a, DYP'ye, CHP'ye, MHP'ye, iktidar partisine 'evet' demez? Çünkü bunların hepsi gerek mahalli seçimlerde, gerekse iktidarda, muhalefette denenmiştir. Görülmüştür ki bütün bu partilerin milleti aydınlık günlere çıkaracak hiç bir projesi olmamıştır. Olmadığından dolayı da millet beklediğini bulamamıştır. Bu partilerden öyle ciddi iddialarla iktidar olanlar oldu ki insanımızı bir dilim ekmeğe, bir kaşık suya muhtaç etmiştir. Delikanlılarımız, kızlarımız, işsiz, meteliksiz, avare avare dolaşıyor, hayatını tüketiyor. 'Ben bunları düzelteceğim' diyorsanız, nasıl düzelteceğinizi 'hodri meydan' deyip, proje olarak ortaya koyacaksınız."
İthal proje yanlışı
Proje üretmeyen siyasi partilerin ve de birtakım bilimadamlarının bu açıklarını başka bir yanlışla kapamaya çalıştıklarını, yurtdışında uygulanan programları ithal ederek ülkeyi badireden badireye sürüklediklerini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, şu tespitlerde bulundu: "Ben Türkiye'de şu ana kadar bir ekonomistin, bir siyasetçinin bir para politikası vazettiğini bilmiyorum. Hep Batıdan, herhangi bir ülkeden mukallit bir tarzda taşımışlar, onu bilmedikleri halde uygulamaya geçirmişler, fakat hiç birinden de netice alamamışlar. Enflasyon, deflasyon tabirlerini bile bilmeyen siyaset adamlarımız var. Bu insanlar yıllardan beri milletimizin önünde hizmet vazifesini almışlar, fakat milletimizi bir noktaya taşıyamamışlar. Bir parti millet tarafından kahir?i ekseriyetle Meclis'e taşınıyor, fakat iddialarının hiç birini gerçekleştiremiyor. Öyle bir hayal kırıklığı ortaya çıkıyor ki 'seçtiğimiz insan bu değil mi?' diye nefis murakabesine giriyorsunuz. Üçlü koalisyon da aynıydı. Bir programla ortaya çıktılar. Herkesten destek almalarına rağmen fos çıktılar. Çünkü ülkenin tabii şartlarına uygun proje ortaya koyamadılar. 'Bu program, ABD'de, Meksika'da uygulanmıştır. Uzakdoğu ülkelerinde uygulanmıştır. Bizde de uygulanır, başarılı olur' dediler. Bu kadar mantıksızlık olur mu? Aynı cins antibiyotik bile her bünyeye aynı şekilde etki etmiyor. Çünkü her bünye farklı farklıdır. Bu nasıl böyle ise toplumlar da birbirinden farklıdır. Birbirinden farklı olan toplumlarda projeler milli unsurlara göre hazırlanmalıdır. Siyasetçi, milletin örfüne, adetine, geleneğine, millet olma tabiatına uygun projeler hayata geçirecek ki ?siyasetçinin vazifesi budur? onu yaşayan millet de 'ben kendimi buldum' diyecek. Rahmetli Menderes müstesna, milletin, 'Ben bu iktidarda kendimi buldum' dediği bir tane iktidar gösterebilir misiniz? Onun içindir ki insanımız beklediğini bulamıyor, arayışını sürdürüyor. Bizim insanlarımız kanaat ehli insanlardır. Ama beklediğini bulamadığı için bu arayış hep devam ediyor."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100