15 Şubat 2009 Pazar 00:00
Türkiye sanayi üretiminde dipte

Türkiye, dünyada büyüme oranı en düşük ve sanayi üretimi en hızlı azalan ülkeler arasında yer alıyor.
~|~

 Dünya çapında yaşanan ekonomik krizden en fazla etkilenen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türkiye'nin ekonomik performansı, özellikle dünyanın en büyük 20 ekonomisi ele alındığında hiç de parlak görünmüyor. Türkiye halen dünyanın en büyük 16. ekonomisi. Özellikle sanayi üretiminde 'azalma' açısında Türkiye Aralık ayında gerçekleşen yüzde 17.6 ile en dipte yer alan bir kaç ülke arasında bulunuyor.

İspanya'ya geçildik
Dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan Türkiye, sanayi üretiminde düşüş rakamlarında kendi liginde sadece İspanya tarafından geçildi. İspanya'da Aralık ayında üretimde düşüş oranı yüzde 19.6 olurken, bu oran Türkiye'de yüzde 17.6 olarak gerçekleşti. Bu arada Avrupa Birliği ülkeleri arasında Türkiye'yi yüzde 20.7 ile Estonya, yüzde 18.4 ile İsveç geçti. Almanya'da sanayi üretiminde düşüş yüzde 12.4 olurken, bu rakam İngiltere'de yüzde 8.8; Fransa'da yüzde 10.7; İtalya'da ise yüzde 14.3 olarak gerçekleşti.

Hükümet neden uyuyor
Öte yandan, Türkiye İşverenler Sendikası'nın (TİSK) rakamlarına göre de, Türkiye dünya piyasalarında rekabet eden ülkeler arasında, 2008'in 3. çeyreği itibariyle büyüme oranı en düşük 7 ülkeden biri ve Aralık 2008 itibariyle sanayi üretimi en fazla azalan 7 ülkeden biri oldu.
TİSK'in açıklamasında şu vurgular öne çıkarıldı: "The Economist dergisinin dünya rekabet piyasalarında sözü geçen, gelişmiş ve gelişmekte olan 42 ülkeye ait büyüme verileri aynı dönem itibariyle karşılaştırıldığında, çarpıcı sonuçlar elde edilmektedir. Buna göre, söz konusu oranın en yüksek olduğu ilk 7 ülke Çin, Hindistan, Slovakya, Brezilya, Rusya, Endonezya ve İsrail'dir. Bu grupta büyüme oranı yüzde 9'a kadar çıkmaktadır. Türkiye, binde 5 oranı ile, büyüme hızı en düşük 7 ülke arasında yer almaktadır. Konu, gelişmekte olan ülkeler kategorisinde ele alındığında ise Türkiye, 22 ülke arasında sondan 3'üncü sıradadır."

En fazla Tayvan zarar gördü
TİSK açıklamasında 32 ülke arasında sanayi üretimi artış gösterenlerin sadece Çin ve Norveç olduğu vurgulanarak şöyle devam edildi:"Türkiye'nin 2008'in 3'üncü çeyreğindeki büyüme hızı bir yıl önceye göre 2,8 puanlık düşüş göstermiştir. Belirtilen puan farkı ülkeler itibariyle incelendiğinde 33 ülke içinde Türkiye'nin büyüme hızı en sert biçimde düşen ülkeler grubunda yer aldığı ve bu açıdan 6'ncı sırada olduğu görülmektedir. Öte yandan veri kaynağında, 2008 yılının Aralık ayında sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi de ülkeler itibariyle karşılaştırılmaktadır. Buna göre 32 ülke içinde sanayi üretimi artış gösterenler sadece Çin ve Norveç'tir.

Türkiye, yüzde 17,6'ya varan azalış oranı ile sanayi üretimi en hızlı düşen 7 ülke arasında yer almaktadır. Sanayi üretimi en fazla zarar gören ülke yüzde 32,3 ile Tayvan'dır.
Dolayısıyla yukarıda belirtilen verilerden çıkan sonuçlardan ilki, ülkemizin küresel krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğudur. İkinci olarak, çeşitli ülkelerde kapsamlı ve etkili önlemlerin alındığı, bunun büyümedeki sert düşüşleri engellediği söylenebilir. Büyümesi çok zarar gören, işsizliği hızla artan Türkiye'de ise Hükümetin etkin önlemler içermesi gereken bir paketi geciktirmesi düşündürücüdür."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137