17 Kasım 2013 Pazar 00:01
Türkiye vasıflı  işçi yetiştiremiyor
HABER MERKEZİ

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun Getirdiği Yetki ve Sorumluluklar” konulu toplantı düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, Samsun Vali Yardımcısı Hasan Özhan, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, OMÜ Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan, TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, SGK İl Müdürü Selami Göz, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, sanayici ve iş adamları katıldı.

İş kazaları önlenemiyor
Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, “Bilindiği gibi iş sağlığı ve güvenliğinde temel amaç; çalışanların sağlığına zarar verebilecek risk oluşturan hususların önceden belirlenerek, gereken önlemlerin alınması, rahat ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanması, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı çalışanların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunmasıdır. İş sağlığı ve güvenliği süreçlerine riayet etmek işgücü kaybını engelleyen, verimliğini destekleyen bir unsurdur. Bugün, dünyada olduğu gibi ülkemizde de iş kazaları ve meslek hastalıkları önemli bir sorundur. Sosyal politikaların oluşturulmasında, piyasa ekonomisinin yaygınlaşması, rekabetin artması, sağlık ve güvenliği ikinci plana atmamalıdır” dedi.

İş kazasında birinci inşaat sektörü
İş kazaları yönünde Türkiye’nin çok başarılı bir noktada olmadığının ortaya konulduğu toplantıda şu değerlendirmeler yapaıldı: “İş kazaları yönünden maalesef Türkiye çok başarılı bir noktada değil. İş kazalarından dolayı her yıl bin 500’e  yakın kişi ölüyor. 100 bin sigortalı işçi sayısı itibariyle bu oran Avrupa’da yüzde 2.6, Amerika’da yüzde 2.6 iken Türkiye’de ise yüzde 15.3. Bu Avrupa Birliği üyeliği görüşmelerini yürüten bir ülkeye ve G-20’nin bir üyesi olan bu ülkeye yakışan oranlar değil. Türkiye’de iş kazasından ölenlerin 3’e 1’i inşaat sektöründe, diğeri de taşeron işçiler.”

En büyük sorun mesleksizlik
Türkiye’deki temel sorunun mesleksizlik olduğunu ifade eden Acar, “TÜİK ile
birlikte biz bir araştırma yaptık. 10 ve 10’un üzerinde istihdam eden yaklaşık 110 bin işyerimiz ile anket araştırması yaptık. Çıkan sonuçta 259 bin açık iş var. Yani işveren işçi arıyor bulamıyor. Ama nitelikli işçi arıyor. İşverenlerimizin yüzde 60’ı bunun sebebi olarak da mesleki nitelik ve beceri eksikliğini belirtiyorlar. Her 100 işverenden 75’inin nitelikli çalışana ihtiyacı var. Yani Türkiye’nin temel sorunu mesleksizlik sorunudur” ifadelerine yer verdi. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137